لیزر لیپولیز در تبریز

لیزر لیپولیز در تبریز

لیزر لیپولیز

لیپولیز به معنی از بین بردن چربی ذخیره شده در سلول های چربی است.

در طی این پروسه اسیدهای چرب آزاد داخل سیستم لنفاوی و جریان خون آزاد شده و از بدن دفع می شود.

با این روش بافت های چربی زیر پوست از بین می رود. جالب است که بدانیم در طی این پروسه کلسترول و تری گلیسرید خون بالا نمی رود.

لیزر لیپولیز انواع مختلف دارد از جمله :

دیود مادون قرمز و ان دی یگ.

دستگاه حاوی دیود دو نوع است:

در یک نوع ان فیبر دیود روی لوله ساکشن سوار می شود و هم زمان با تابش لیزر ساکشن هم انجام می شود؛ و در نوع دیگر ابتدا فیبر لیزر وارد شده و در جهات مختلف تابانده شده و سپس ساکشن انجام می شود.

روش لیزر لیپولیز در تبریز

در روش لیزر لیپولیز ابتدا اندام مورد نظر به صورت موضعی بی حس و سپس سوراخ های ۱ تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد می‌شود و یک فیبر نوری باریک وارد قسمت زیرین پوست می‌شود.

لیزر از طربق این فیبر به بافت مورد نظر تابیده می‌شود. در اثر تابش اشعه لیزر، چربی‌ها به صورت نیمه مایع در آمده که پس از آن می‌تواند در بدن جذب و یا با فشار از بدن خارج شود.

به طور متوسط هر جلسه لیزر لیپولیز ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد.

این روش در چاقی‌ های خفیف و موضعی کاربرد دارد و در این زمینه می‌تواند جایگزین عمل لیپوساکشن شود؛

در چاقی‌ های شدید تر برای ازبین بردن لایه‌ های سطحی چربی از لیزر استفاده می‌شود ولی ازبین بردن لایه‌ های عمیق چربی نیاز به انجام عمل ساکشن دارد.

روش استفاده از لیزر لیپولیز برای مقابله با چربی‌ ها در ۱۳ اکتبر سال ۲۰۰۶ در سازمان دارو و غذای امریکا (FDA) به تایید رسیده است.

لیزری که در لیپولیز استفاده می شود باید دو طول موج داشته باشد که هم حداکثر اثر در از بین بردن چربی ها داشته باشد و هم باعث سفت شدن پوست شود.

روش لیزر لیپولیز 

گاهی از طول موج ترکیبی ۱۳۲۰ و ۱۰۶۴ استفاده می شود تا هر دو هدف حاصل شود.

اخیرآ یک طول موج ۱۴۴۰ نیز به ان اضافه شده تا زمان عمل کاهش یابد.

قبل و بعد لیپولیز:

لیزر لیپولیز روش مطمئنی بوده و به خصوص خطر جراحت حرارتی ندارد.

جراح در طی عمل موضع را مرتبآ لمس کرده و حرارت پوستی را چک می کند تا این که بافت نرم تر شود؛ گاهی پزشک بافت را بین دو انگشت اول و دوم خود می گیرد تا مطمئن شود انرژی لیزر به لایه های عمقی چربی رسیده باشد.

در موارد چاقی های خفیف تا متوسط پزشک می تواند چربی از بین رفته را باقی گذارد تا از طریق سیستم متابولیکی و لنفالیک بدن خارج شود .

این پروسه سطح کلسترول و تری گلیسرید خون را تغییر نمی دهد. ولی در چاقی های شدید تر با انجام عمل ساکشن بدنبال لیزر نتیجه بهتری حاصل می شود.

عوارض لیزر لیپولیز

در این عمل عوارض کم تر بوده ؛خطر خون ریزی و درد پس از عمل قابل اغماض بوده و خطر آمبولی چربی وجود ندارد – نکته مهم و جالب این که کاهش سایز تا مدت ها بعد از عمل ادامه دارد.

لیزر لیپولیز باعث رفع سلولیت می شود.

شخصی که افزایش وزن نداشته باشد به هیچ وجه دچار افزایش سایز نواحی لیزر لیپولیز شده نخواهد شد. کبودی و هماتوم کمتر.

عوارض لیزر لیپولیز

در لیزر لیپـولیز درد و تورم کمـتری نسـب به لیپوساکشن وجود دارد.

به علت ظرافت کار با لیزر نتایج نهـایی بسـیار ایده آل اسـت و آثار ناهمـواری وجــود ندارد.

تاثیـر لیـزر در زیـر پوست باعث تحریک و سـاخته شـدن کلاژن و سفت شدن هم زمان پوست می شـود معمـولاً بعـد از مـدت کـوتاهـی (۱ تا ۴ سـاعت ) بعد از لیزر لیپولیز فرد مرخـص گـردیـده (سرپـایـی و بدون نیـاز به بستری ) و یک تا سه روز اسـتراحت در منـزل توصـیه می شـود

حدوداً ۲ تا ۳ هفـته تـورم وجود دارد که خود بخود رفع شده و پوشـیدن گن ضروری است .

تقـریبـاً در همـان روزها و هفته اول نتایج ابتدائی کاملاً مشخص است و به وضوح از حجم چربی موضـعی کاسـته، ولی نتیجه نهایی به سه تا دوازده هفته زمان نیاز دارد و حتی بیمار تا ۶ ماه کاهش سایز دارد.

معیارهایی که برای انتخاب بیمار مناسب جهت عمل لیزر لیپولیز باید در نظر گرفت، عبارتند از:

1)حجم چربی:

حجم چربی در هر فردی متغیر است، اما افرادی که ضخامت چربی زیر پوستشان بین یک تا شش سانتیمتر است، می توانند جزو کاندیدای این عمل قرار بگیرند و افرادی که ضخامت چربی شان بیشتر یا کم تر از میزان نام برده است، برای انجام لیزر لیپولیز مناسب نیستند.

2)وضعیت پوست بیمار:

افرادی که افتادگی خفیف تا متوسط پوست دارند، می توانند جزو کاندید های لیزر لیپولیز باشند، اما افرادی که افتادگی وسیع و شدید پوست دارند، لیزر لیپولیز به تنهایی نمی تواند باعث جمع شدگی یا کشیدگی پوست این بیماران شود، به همین دلیل اگر لیزر لیپولیز به تنهایی در این افراد انجام شود، نتیجه عمل، پوستی شل و افتاده تر از قبل خواهد بود که ممکن است برای بیمار این نتیجه ناخوشایند باشد، اما امروزه می توان با عمل لیپو ابدومینوپلاستی (به معنای حذف پوست اضافه پس از عمل لیپولیز) این افراد هم جزو کاندیداهای لیزر لیپولیز قرار بگیرند.

3)وضعیت قوام جداره شکم:

افرادی که جداره شکم شان شل است (مانند کسانی که بارداری‌های متعددی داشته اند) انجام عمل لیزر لیپولیز باز هم به تنهایی پاسخگو نیست و بهتر است از روش ابدومینوپلاستی (باعث تقویت جداره شکم می شود) استفاده کنند.

چه کسانی مناسب لیزر لیپولیز هستند:

لیزر لیپولیز می تواند در زنان و مردان بالای ۱۸ سال انجام شود.

این عمل در افرادی مناسب است که وزن مناسب داشته ولی چاقی موضعی داشته که به رژیم و ورزش جواب نمی دهد.

دوره ی نقاهت بعد از عمل لیزر لیپولیز

درد پس از عمل کم بوده و با داروی مسکن مناسب کنترل می شود. مختصری ورم و کبودی در محل عادی است و پس از مدتی برطرف می شود. ۳ الی ۴ روز بعد از عمل، فرد قادر به انجام کارهای معمول روزمره است.

کدام قسمت از بدن برای لیزر لیپولیز مناسب است؟

منطقه ای از بدن که چربی به صورت موضعی رسوب کرده باشد، جهت لیزر لیپولیز مناسب است.

از جمله: غبغب، سینه در آقایان، شکم، پهلو، خارج و داخل ران از نقاط مناسب جهت لیزر لیپولیز است.

اقدامات قبل و بعد از عمل لیزر لیپولیز

قبل از انجام عمل لیزر لیپولیز ، باید یک جلسه مشاوره برای بیمار گذاشته شود تا در مورد نحوه عمل، فواید و عوارض آن (عوارض عمل لیزر لیپولیز بسیار ناچیز است، اما بهتر است به فرد گفته شود) توضیحات لازم ذکر شود.

هم چنین بعد از عمل لیزر لیپولیز، فرد باید تحت نظر پزشک باشد و در جلسات تعیین شده مورد معاینه قرار گیرد، زیرا مراقبت های بعد از عمل لیپولیز قسمتی از عمل است که باعث بهتر شدن نتیجه نهایی می شود.

هم چنین نکاتی که بعد از عمل باید فرد به آن توجه کند، پوشیدن گن‌ های مناسب است که از تجمع مایعات و شلی پوست جلوگیری می کند.

ماساژ ۳ روز بعد از عمل شروع می شود و باید روزی ۱.۵ تا ۲ لیتر آب نوشیده شود. برای چلوگیری از عفونت می توان ۷-۵ روز بعد از عمل انتی بیوتیک استفاده کرد.

آیا اثر لیزر لیپولیز ماندگار است؟

بله در بزرگ سالان سلول چربی جدید تولید نمی شود و وقتی شخص چاق می شود حجم سلول چربی بزرگ تر می شود نه تعداد ان ها. بنابراین وقتی سلول های چربی با لیزر لیپولیز از بین می رود این محل دیگر دچار افزایش سایز نمی شود و اگر هم شخص بعد از عمل به علت رعایت نکردن رژیم غذایی دچار افزایش وزن شود قسمت های دیگر بدن دچار چاقی و افزایش سایز می شود.

فوائد لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن

در لیزر لیپولیز فیبروز بافتی و برجستگی نداریم و در نتیجه بیمار رضایت بیشتری دارد .

فوائد لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن

کاهش سایز بیشتر بوده و تا ماه ها بعد از عمل ادامه دارد؛ افتادگی و شلی پوست نداریم زیرا لیزر لیپولیز دو طول موج دارد یک طول موج چربی ها را لیز می کند و طول موج دیگر پوست را سفت می کند.

نواحی که معمولا لیزر لیپولیز می شود:

  • لیزر لیپولیز ران

  • لیزر لیپولیز ران و باسن

  • لیزر لیپولیز شکم و پهلو

  • لیزر لیپولیز صورت

  • لیزر لیپولیز بازو

  • لیزر لیپولیز ژنیکوماستی، کوچک کردن سینه مردان

  • لیزر لیپولیز ساق پا

  • ليزر ليپوليز سينه

  • لیزر لیپولیز غبغب

هزینه و قیمت لیزر لیپولیز

قیمت این جراحی بعد از ویزیت توسط متخصص برآورد و اعلام می شود که بستگی به وضعیت بیمار و میزان چربی متغییر است و معمولا برای ناحیه غبغب از ۱ میلیون تومان به بالا و برای نواحی مثل شکم از ۵ میلیون تومان به بالا می باشد.