روشهای درمان چین های پیشانی

چین و چروک های پیشانی

چین و چروک های پیشانی همان خطوط افقی هستند که بر روی پیشانی برخی از افراد قابل رویت می‌باشند. اگر دقت کرده باشید، افرادی که در مشاغلی مانند رانندگی، کشاورزی و … فعالیت دارند؛ به دلیل مواجهه مکرر با تابش نور خورشید خطوط پیشانی، و البته چین و چروک در همه نقاط سطح پوستشان بیشتر و عمق تر می‌باشد. به همین دلیل یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد چین و چروک و خطوط بر روی پوست ، آفتاب است.

خوشبختانه روشهای متعددی برای درمان چین و چروک ها در سطح پوست وجود دارد که در این مطلب به موثرترین آنها برای درمان خطوط پیشانی اشاره می‌شود. البته راه های پیشگیرانه از این خطوط نیز از اهیمیت ویژه ای برخوردار هستند که در ادامه به اختصار به آنها نیز پرداخته می‌شود.

انواع چین و چروک ها

پوست خارجی ترین و بزرگترین اندام بدن است که شامل سه لایه ی اپیدرم، درم و هایپودرم (که به عنوان زیر جلدی نیز شناخته می شود) می باشد.

از سطح یا بیرونی ترین لایه به عنوان اپیدرم (اپیدرم) یاد می شود که دارای سلول های بازسازی کننده ی پوستی است و روی بدنتان یک لایه ی ضد آب در برابر عوامل خارجی ایجاد می کند.

درمان انواع چین و چروک

لایه زیر اپیدرم، درم نامیده می شود. این لایه شامل بافت همبند (به عنوان مثال ، کلاژن) و سایر رشته هاست که به همراه فولیکول های مو و غدد عرق به پوست استحکام و انعطاف پذیری می بخشد.

عمیق ترین لایه، که در زیر درم قرار می گیرد و به عنوان زیر جلدی یا زیر پوستی شناخته می شود، بیشتر از چربی ساخته شده است.

چین و چروک ها معمولاً بر اساس عمق نفوذشان در این لایه های پوستی طبقه بندی می شوند.

هنگامی که آسیب به لایه سطحی یا درم فوقانی محدود شود، ممکن است خطوط ظریف در پوست ایجاد شود. چین و چروک های متوسط ​​عمیق تر می شوند تا به میانه درم برسند، در حالی که چین و چروک های عمیق تا درم و زیر جلد گسترش می یابند.

درمان چین و چروک های پیشانی

درمان های مختلفی برای چین و چروک پیشانی توسط FDA تایید شده که به اختصار برای شما لیست می شود. توجه داشته باشید که هرچه حجم چین و چروک بیشتر باشد نوع درمان برای شما متفاوت خواهد بود.

۱)تزریق بوتاکس

تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس، دیسپورت، مسپورت) یک استراتژی درمان زیبایی است که برای رفع چین و چروک ناشی از حرکت مکرر ماهیچه ها استفاده می شود.

تزریق بوتاکس باعث می شود که این چین و چروک های حرکتی عمیق تر نشوند و در نتیجه با انقباض های مکرر ماهیچه های زیرین، بارزتر و برجسته تر نشوند.

این ماده معمولاً برای صاف کردن چین و چروک هایی که در پیشانی، بین چشم ها (ناحیه گلابلا) ، گوشه های چشم (پا کلاغی) و لب ها ظاهر می شوند، استفاده می شود.

۲)تزریق ژل پیشانی

مواد پرکننده ی تزریقی مانند رستایلین، جوویدرم و رادیان، درمان هایی موقت برای رفع چین و چروک هستند.

این روش های درمانی بر روی مکانیزم حجم دادن به صورت کار می کنند. ممکن است پس از آن پزشک روش های بازسازی سطح پوست را برای رفع خطوط عمیق تری که مواد پرکننده تزریقی نمی توانند از بین ببرند، توصیه کند.

۳)تزریق چربی

تزریق چربی نیز به عنوان روشی در جهت پرکردن چین ها می‌تواند در رفع خطوط پیشانی موثر باشد و با نتایج درخشانی همراه گردد.

در تزریق چربی به پیشانی، میزان مورد نیاز از سلول های چربی از قسمت دیگری از بدن مانند شکم که با مازاد چربی مواجه هستند؛ برداشته می‌شود و پس از فرآیند آماده سازی، به چین های پیشانی تزریق می‌گردد.

البته لازم به ذکر است اغلب پزشکان در مورد تزریق چربی، توصیه می‌کنند اگر نیاز به تزریق در نقاط دیگری از پوست خود دارید از این روش استفاده کنید ولی اگر فقط به یک بخش خاص مانند پیشانی نیاز به تزریق داشته باشید بهتر است از تزریق ژل استفاده نمایید.

۴)جراحی لیفت پیشانی

برای افرادی که از نتایج غیر جراحی نتیجه مناسب را دریافت نکردند و عمق چروک های پیشانی آنها فراتر از آن است که به طور موثر درمان شود این روش پیشنهاد می شود که در آن لیفت پیشانی صورت می گیرد با کشیده شدن پوست پیشانی به سمت برشی که در ناحیه رویش مو ایجاد می شود چروک ها صاف می شوند و نتایج این درمان دائمی است. هر چند که پوست همواره روند پیری را طی می کند و ممکن است چروک های جدید ایجاد شوند.

۵)لیزر های جوانسازی

بازسازی مجدد سطح پوست با لیزر که با نام های لیزر تبخیری و لیزر لایه برداری نیز شناخته می شوند، می توانند چین و چروک، زخم و لکه های صورت را به میزان قابل توجهی کم تر کنند.

همانطور که از نام این روش پیداست، این روش کمک می کند تا لایه های تازه و آسیب ندیده ی پوست به سطح برسند. با پیشرفت در فن آوری های لیزر، جراحان پلاستیک اکنون به سطح جدیدی از خودکفایی در روش لیزر را رسیده اند که اجازه می دهد دقت فوق العاده ای به ویژه در مناطق حساس داشته باشند.

۶)روش های لایه برداری پوست

لایه بردارهای شیمیایی با افزایش تولید سلول های پوستی به تسریع روند بازسازی پوست کمک می کنند. هر چقدر که لایه های فرسوده پوست صورت را با سرعت بیشتری از بین ببرید، علائم مشهود پیری پوست حداقل به میزان مشخصی کمرنگ می شوند. بنابراین، لایه برداری پوست نه تنها باعث کاهش چین و چروک و خطوط ریز می شود، بلکه به صاف شدن بافت کلی پوست صورت نیز کمک می کند.

افرادی که چین و چروک های کمی دارند، می توانند لایه بردارهای شیمیایی ملایم را انتخاب کنند.

این لایه بردار ها نیاز به نسخه ندارند و هیچ آسیبی به پوست نمی زنند. با این حال بهتر است برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی ناخواسته، ابتدا آن ها را با تجویز متخصص پوست خود استفاده کنید.

از طرف دیگر، لایه برداری شیمیایی عمیق تر فقط باید در یک کلینیک یا توسط پزشک باتجربه انجام شود. زیرا احتمال خطر بسیار بیشتر است.

لایه برداری شیمیایی عمیق حتی ممکن است منجر به ایجاد زخم یا تغییر در رنگ پوست شود. این نوع درمان تهاجمی تأثیر عمیق تر و دوره بهبودی طولانی تری دارد. همچنین تا بهبودی کامل پوست، به اقدامات مراقبتی بیشتری مانند قرار نگرفتن در معرض آفتاب نیاز دارد.

۷)درم ابریژن

درم ابریژن شامل استفاده از براش فلزی چرخنده ی کوچک با سرعت بالا و برای تراشیدن لایه های آسیب دیده اپیدرم است.

این ساییدگی خود به خود باعث رشد سلول های جدید پوستی می شود. هنگامی که لایه های تازه به سطح پوست می آیند، صورت شما کاملاً صاف به نظر می رسد.

از درمابریژن برای درمان اسکار آکنه، چین و چروک های قابل توجه و چرمی شدن پوست در اثر نور از آفتاب و رنگدانه های غیر یکنواخت استفاده می شود.

فرم نسبتاً کم تهاجمی تر این روش، معروف به میکرودرم ابریژن، برای انجام فتوایجینگ خفیف تا متوسط ​​استفاده می شود. این روش شامل استفاده از ذرات ریزی است که از یک لوله خلا عبور می کنند تا به آرامی پوست پیر را بسایند و بازسازی پوست را تحریک کنند.

 

روشهای پیشگیرانه از چین و چروک های پیشانی

گاهی افراد به تکرار برخی حرکات صورت عادت دارند. این انقباض های مکرر ماهیچه های زیرین طی چندین سال می تواند چین های ایجاد شده در پوست را عمیق تر کند.

شما باید سعی کنید بر چنین عادتی غلبه کنید. چون چین و چروک های دائمی و خطوط ریز در صورتتان ایجاد می کند. به عنوان مثال، اگر ناخودآگاه اخم می کنید یا ابروهای خود را جمع کرده و بیش از حد چشمانتان را تنگ می کنید، از خانواده و دوستان خود بخواهید لحظه ای که متوجه انجام این حرکات می شوند، جلوی شما را بگیرند.

  • یک رژیم غذایی مفید حاوی مقدار فراوان میوه و سبزیجات تازه برای تأمین نیازهای غذایی پوستتان مصرف کنید.
  • تغذیه ی صحیح نقش بسیار مهمی در جلوگیری از آسیب های پوستی دارد.
  • آسیب های پوستی در نهایت راه را برای پیری زودرس پوست هموار می کنند.
  • از سوی دیگر، مصرف مقدار فراوان شکر یا سایر کربوهیدرات های تصفیه شده در رژیم غذایی می تواند روند پیری پوست را تسریع کند.
  • مصرف الکل خود را محدود کنید، چون می تواند روی پوست تاثیر بسیار بدی بگذارد. الکل می تواند کل بدن را دهیدراته کند، و آسیب ناشی از آن بیشتر روی پوست دیده می شود.
  • ضد آفتاب و مرطوب کننده دو عنصر اساسی در یک روتین موثر مراقبت از پوست هستند و همچنین برای جلوگیری از پیری پوست ​​نیز موثرند. شما باید حتما از یک ضد آفتاب با کیفیت عالی و یک مرطوب کننده ضد پیری، برای محافظت از پوستتان به ویژه هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرید، استفاده کنید.کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که دارای طیف گسترده، مقاوم در برابر آب، عاری از مواد معطر و غیر کومدون زا و با SPF 30 یا بالاتر باشد. حداقل بیست دقیقه قبل از بیرون رفتن آن را روی تمام بخش هایی از پوست خود که در معرض آفتاب قرار می گیرند، بمالید. بیشتر آسیب های پوستی که باعث چین و چروک های زودرس می شوند، ناشی از اشعه ماورا بنفش خورشید هستند. با این حال، یک مرطوب کننده ضد پیری به حداقل رساندن خطوط ریز کمک بسیاری می کند.
  • برای محفظت در برابر آفتاب، از لباس و لوازم جانبی مانند عینک آفتابی یا کلاه استفاده کنید.
  • همیشه قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید. تمیز کردن و استفاده از تونر و مرطوب کننده در طول شب از پوست شما مراقبت می کند.