درمان جوش صورت در تبریز

روشهای رفع سریع جوش صورت 

درمان سریع جوش صورت

جوش صورت یا آکنه شایع‌ترین بیماری پوستی جوانان است. این بیماری اغلب با درمان‌های موضعی یا خوراکی کنترل می‌شود. در این حالت درمان بیماری حدود ۶ ماه طول می‌کشد. اما گاهی اوقات به دلیل بی‌صبری بیمار یا دلایل دیگر لازم است که جوش‌های صورت زودتر از معمول درمان شود.

 بهترین راه درمان جای جوش صورت چیست؟ سریع‌ترین روش از بین بردن جای جوش چیست؟

انواع روشهای درمان سریع جوش صورت

۱- لایه برداری

لایه برداری با سالیسیلیک اسید یکی از روشهایی است که باعث درمان سریع جوش صورت می‌شود.

این عمل باعث کاهش التهاب جوش‌های ملتهب (ندول، پاپول و پوستول)، سرباز کردن جوش‌های کومدونی، از بین رفتن جای جوش یا اسکار آکنه و کاهش قرمزی ناشی از جوش می‌شود.

برخلاف نام لایه برداری این عمل هیچ التهابی برجای نمی‌گذارد. مسلماً کیفیت مواد مصرفی در نتیجه نهایی عمل بسیار موثر است.

مواد جدید که با تکنولوژی نانو تهیه می‌شوند این خاصیت را دارند که آهسته رهش هستند بنابراین بدون ایجاد التهاب به‌تدریج جوش‌ها را بهترمی‌کنند.

لایه‌برداری معمولاً سه جلسه، به فاصله دو هفته لازم است انجام شود. پس از سه جلسه معمولا پاسخ بسیارعالی وکاهش شدید جوش‌ها مشاهده می‌شود.از طرف دیگر لایه‌برداری باعث روشن شدن پوست هم می‌شود.ل

۲- نوردرمانی

بررسی‌ها نشان داده است که نور آبی و قرمز با از بین بردن عامل موثر در آکنه در بهبود آن موثر هستند.

مکانیسم نابودی P. acne به این صورت است که این باکتری در طول رشد خود، ماده ای به نام پورفیرین تولید می‌کند.

این ماده همان ماده‌ای است که باعث التهاب ضایعات آکنه می‌شود. این ماده دو طیف نوری یعنی 415 نانومتر(طیف آبی) و 630 نانومتر (طیف قرمز) را جذب می‌کند.

تحریک این ماده توسط طیف خاص نور باعث ایجاد اکسیژن رادیکال درون باکتری خواهد شد. بنابراین باکتری به طور انتخابی تخریب خواهد شد.

از بین رفتن باکتری باعث بهبود علائم بالینی آکنه می‌شود.

بهترین دستگاه نور درمانی دستگاهی است که بتواند همزمان نور آبی و قرمز را از خود تولید کند.

معمولا لازم است که بیمار دو بار در هفته به مدت 6-4 هفته به درمان بپردازد تا نتایج ظاهر شوند.

۳- IPL

دستگاه آی پی ال منبع نوری مشابه لیزر است که در درمان سریع آکنه موثر است.

منبع نوری IPL با استفاده از نور و گرما باعث نابودی P. acnes می‌شود. از طرف دیگر منبع نوریIPL در درمان قرمزی بعد از درمان آکنه نیز بسیار موثر است. برای از بین بردن قرمزی بعد از آکنه یک تا سه جلسه IPL کافی است.

۴- لیزر PDL

یکی از روشهای بسیار موثر در درمان سریع جوش صورت استفاده از لیزر PDL است. مکانیسم اثر این لیزرتغییر در عروق غدد سباسه، آسیب حرارتی غدد سباسه و اثرات ضدالتهابی این لیزر است.

پی دی ال در از بین بردن قرمزی بعد از آکنه یا جای جوش قرمز بسیار موثر است. تنظیمات دستگاه باید به صورتی باشد که ایجاد کبودی نکند. معمولا چند جلسه درمانی به فاصله یک ماه برای درمان لازم است.

۵- لیزر Nd-Yag

یکی از روشهای سریع درمان جوش‌های صورت استفاده از لیزر ان دی یاگ با پالس بلند است.

مکانیسم اثراین لیزر کاملا مشخص نیست ولی سرعت عمل آن بسیار زیاد است و طی یک تا دو هفته اثرات آن ظاهر می‌شود. عکس زیر فقط پس از یک جلسه درمانی با لیزر است.

6- آراف فرکشنال

آراف فرکشنال در کنار اثرات درمانی که برای جوانسازی پوست دارد، برای کاهش چربی پوست و درمان جوش‌های صورت نیز مفید است.

مکانیسم اثر این است که حرارت تولید شده در درم باعث کوچکتر شدن غدد سباسه و کاهش ترشحات آنها می‌شود و به همین دلیل جوش‌ها بهتر می‌شوند.

نکته جالب این است که خانم‌های که بر اثر مشکلات هورمونی در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت دارند وقتی برای جوانسازی صورت آر اف انجام می‌دهند از کاهش جوش‌های صورت بسیار ابراز رضایت می‌کنند. آراف همچنین در درمان جای جوش صورت هم اثر بسیار خوبی دارد.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

2 دیدگاه

  • سلام ممنون از توضیحات خوبتون، ببخشید چطور میتونم مراکزی که از این روش ها استفاده میکنن، توی تبریز یا ارومیه پیدا کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *