تبریزپوست
تبریزپوست

چرا گاهی لیزر مو اثر ندارد یا دست کم اثر کافی ندارد؟

لیزر مو

اصولا توانایی لیزر این است که با حداقل آسیب به سایر بافت‌های اطراف بافت مورد نظر را بسیار گرم کند و در واقع بسوزاند. مثلا در مورد موی زائد خواسته ما این است که لیزر، موهای منطقه را بسیار گرم کند ولی پوست اطراف سالم بماند. برای این نتیجه لازم است که لیزر طول موج درستی داشته باشد، انرژی آن کافی باشد، امکان کاهش پالس داشته باشد و دست آخر سیستم خنک کننده خوبی داشته باشد ( به همه این موارد پارامترهای لیزر می‌گوییم).

با این مقدمه به بررسی علل رشد موهای زائد پس از جلسات متوالی لیزر می‌پردازیم و عنوان می‌داریم بهترین لیزر موهای زائد دارای چه ویژگی‌هایی است.

چرا لیزر موهای زائد من موثر نبوده است ؟

۱- مشکلات هورمونی

در خانم‌هایی که مشکلات هورمونی دارند، حتما باید در کنار لیزر مشکل هورمونی برطرف شود، در غیر این صورت همان‌طوری که لیزر باعث نازک شدن و از بین رفتن موها می‌شود، هورمون‌ها نیز باعث ضخیم شدن موها می‌شوند.

این که فردی مشکل هورمونی دارد یا نه در همان جلسه اول (قبل از شروع لیزر) با معاینه و بررسی آزمایشگاهی مشخص می‌شود.( پس انتظار می‌رود اگرپزشک احتمال می‌دهد به دلیل مشکل هورمونی، بیمار پاسخ کمی به لیزر بدهد، قبل از شروع لیزر این مورد را با فرد مطرح کند)

۲- نوع دستگاه

دستگاه‌های لیزر زیادی در بازار فعلی ایران وجود دارد. یکی از دستگاه‌های رایجی که در حال حاضر در ایران موجود است آی پی ال (IPL) می‌باشد. در واقع این دستگاه، لیزر نیست و یک منبع نوری شبه لیزر است که توانایی از بین بردن موی زائد و بسیاری اقدامات دیگر را دارا است ولی لیزر نیست.

معمولا دستگاه‌های آی پی ال توانایی کمتری نسبت به دستگاه‌های لیزر دارند و قیمت کمتری هم دارند. بسیاری از مراکزی که از دستگاه آی پی ال استفاده می‌کنند، آن را تحت عنوان لیزر معرفی می‌نمایند. (بهتر است دقیقا از مرکزی که قصد لنجام لیزر موهای زائد دارید بپرسید که دستگاهشان چیست.)

۳- طول موج دستگاه لیزر

سه نوع دستگاه لیزر در حال حاضر در ایران موجود است. الکساندرایت، دیود و ان دی یگ. میزان جذب اشعه در لیزر الکساندرایت بیشتر از همه است ( پس اثر بیشتری دارد) ولی دو لیزر دیگر در افرادی که پوست تیره دارند ایمن تر است.( پس اگر پوست شما روشن یا معمولی است الکساندرایت برای شما انتخاب بهتری است ولی اگر تیره است دیود و ان دی یاگ برای شما بی خطرتر است ولی الزاماً موثرتر نیست)

۴- تنظیم پارامترهای دستگاه لیزر

مهمترین نکته در موثر بودن دستگاه لیزر در از بین بردن موهای زائد تنظیم پارامترهای دستگاه لیزر برای هر بیمار خاص بسته به وضعیت موها (ضخامت، رنگ موها و…) است. حتی پارامترهای دستگاه برای هرجلسه جدید بیمار باید مجدد تنظیم شود.( اگر پارامترها درست تنظیم نشوند، بدیهی است که اثر خوبی از لیزر نمی‌بینید یا دست کم حداکثر تاثیرات مشاهده نمی‌شود)

۵- سیستم خنک کننده دستگاه

دستگاه‌هایی که سیستم خنک کننده قوی دارند اولا احتمال عوارض را به حداقل می‌رسانند دوم اینکه به واسطه سیستم خنک کننده مناسب، امکان استفاده از پارامترهای بالاتر(درواقع قوی تر) وجود دارد. معمولا دستگاه‌های ارزانتر، سیستم خنک کننده ضعیف تری دارند و به همین دلیل امکان عوارض بالاتر و امکان استفاده از پارامترهای قوی را ندارند.

۶- سرویس دستگاه

دستگاه‌های لیزر دارای منبع نوری هستند که عمر مشخصی دارند. اگر عمر منبع نوری تمام شود و تعویض نشود، دستگاه تولید نور می‌کند ولی اشعه لیزر کافی برای از بین بردن موها تولید نمی‌کند. به همین دلیل ممکن است موها از بین نرود یا حتی به دلیل گرم شدن، تعداد موها زیاد هم بشود ( سرویس منظم دستگاه در موثر بودن آن بسیار موثر است).

۷- هزینه لیزر موهای زائد

اگر همه موارد بالا بین دو مرکز یکسان بود، طبیعی است که هزینه لیزر موهای زائد پایین‌تر، بهتر است ولی متاسفانه بعضی از افراد به عنوان مهمترین پارامتر، هزینه را مد نظر قرار می‌دهند و بعد پشیمان می‌شوند.

بعضاً دیده می‌شود مراکزی قیمت‌هایی بسیار نازل برای لیزر مو پیشنهاد می‌دهند. این مراکز به احتمال زیاد یا از دستگاه ارزان قیمت استفاده می‌کنند یا هزینه‌های سرویس و سیستم خنک کننده را به حداقل می‌رسانند یا اینکه تعداد شات کافی برای منطقه استفاده نمی‌کنند که به هر حال نتیجه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انجام جلسات با فاصله کم هم باعث می‌شود موها در حالت خواب باقی بمانند و رشد نکنند و به طور کاذب نتیجه خوبی مشاهده شود.

با پایان جلسات لیزر همه موهای خواب به یکباره رشد می‌کنند و… همیشه این ضرب‌المثل را به خاطر داشته باشید: هیچ گرانی بی‌حکمت نیست و هیچ ارزانی هم بی‌علت نیست! ( اگر خواهان نتیجه خوب لیزر هستید حتما در انتخاب مرکز لیزر براساس مطالب بالا دقت کنید و فقط بر قیمت تمرکز نکنید)

اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *