مراقبت از مو


نکاتی درباره شستشو و شانه زدن مو

موها را با ملایمت شستشو دهید. آب باعث متورم شدن مو می شود و موی خیس نسبت به موی معمولی شکننده تر است. پوست سر را ماساژ دهید.

برای جلوگیری از تحریک پوست سر ماساژ پوست سر را با ناخن ها انجام ندهید بلکه از نوک انگشتان استفاده کنید.

ماساژ دادن سر باعث افزایش جریان خون پوست سر می شود. ماساژ پوست سر را بهتر است قبل از شامپو زدن انجام دهید. پوست سر را به حالت چرخشی ماساژ دهید. ماساژ دادن را با حرکتهای چرخشی از بالا به اطراف و همین طور از فرق سر تا لبه پیشانی ادامه بدهید.

اگر موهایتان بیش از حد بلند و یا آسیب دیده است ابتدا آنها را چند قسمت کنید و هر قسمت را جداگانه شامپو بزنید و سپس خوب آبکشی کنید تا آثار شامپو از بین برود.

موی سری که تمیز آبکشی نشده باشد همانند مویی است که اصلاً شسته نشده است. 3 تا 4 دفعه موها را باید آب بکشید تا تمام ذرات صابون و یا شامپوی موجود در موها خارج شود. زیرا باقیمانده شامپو ذرات کثیف را به خود جذب کرده و باعث چسبندگی و بدشکلی موها می شود. در آخرین دفعه آبکشیدن بهتر است از آب سرد استفاده کنید زیرا این عمل باعث بسته شدن منافذ غدد چربی پوست سر به خصوص در کسانی که موی چرب دارند می شود. پس از آب کشیدن، موها را با حوله بپیچید و آرام با دست بر روی حوله بزنید تا خشک شوند.

موی خیس را هرگز با شانه ای که دندانه های تیز دارد شانه نکنید بلکه از شانه ای استفاده کنید که دندانه های پهن، لبه ملایم و نوک کند دارد. موی خیس را هرگز برس نزنید زیرا موی خیس قابل انعطاف است وممکن است به علت برش کشیدن در هم فرو رفته و گره بخورد.

توجه: همیشه از یک نوع شامپو برای شستشوی موهایتان استفاده نکنید زیرا موها به زودی نسبت به آن مقاوم می شوند بنابراین پس از هر 10 بار شستشو حداقل یک بار با شامپوی دیگر موهایتان را بشویید. خواهید دید که به این ترتیب موهای شما درخشانتر خواهند بود.

نکات بهداشتی در مورد شکستگی مو:

علت اصلی شکستگی مو، مصرف نادرست مواد شیمیایی برای درمان ناراحتیهای مواست. شکستگی مو زمانی رخ می دهد که نواحی انتهایی مو ضعیف و ضخیم شوند. گاهی این شکستگی نزدیک پوست سر رخ می دهد و گاهی در نواحی انتهایی که به اصطلاح به آن موخوره گفته می شود که تا بالای مو ادامه می یابد.

شانه کردن بی اندازه با شانه های دندانه درشت برای درمان و پوش دادن مو به شکستگی مو می انجامد.

رفع خشکی موی سر:

ده درصد از مو را آب تشکیل می دهد. اگر از میزان رطوبت مو کاسته شود، مو به طور طبیعی شروع به جذب آب می کند.

داروهای مرطوب کننده به تنهایی نمی توانند آب از دست رفته را به موه بازگردانند. راه حل مناسب استفاده از اسیدهای چرب طبیعی است.یکی از بهترین و غنی ترین گیاهان دارای اسیدهای چرب که می تواند رطوبت کافی را به موهای خشک بازگرداند زعفران است.

پوست سر به طور طبیعی اسید چرب تولید می کند. شما نیز می توانید با چند اقدام ساده اسیدهای چرب طبیعی از دست رفته را به مو بازگردانید. بطور مثال چند قطره روغن زعفران را در کف دست بریزید و هر دو دست را به هم بمالید.

کف دستها را به آرامی روی موهای خشک بمالید. در ابتدا نوک موهای خود را به این روغن آغشته کنید. مقدار چربی ای که در موهای شما نفوذ خواهد کرد نامحسوس است، ولی تداوم این کار باعث بازگشت رطوبت از دست رفته به موهای شما خواهد شد.

رفع چربی پوست سر و صورت:

افرادی که پوست و موی چرب دارند گاهی اوقات حتی ظرف چند دقیقه پس از شستشو، سطح براقی از چربی بر روی پوست و یا موهای آنها دیده می شود.

راههای پیشنهاد شده برای کاهش میزان چربی در پوست و مو شامل مراحل زیر است:

1)شستشوی روزانه با شامپو را دنبال کنید.

2)از شانه کردن های افراطی و به دفعات زیاد مو در طول روز بپرهیزید.

3) صورت را چندین بار در روز با آب و صابون ملایم بشویید و سپس بلافاصله با حوله خشک کنید.

4) از دستمال های مرطوب و پاک کننده یکبار مصرف برای پاک کردن چربی اضافه از روی پوست صورت در زمانهایی که خارج از منزل هستید استفاده کنید.

5) از کاغذهای یک بار مصرف جذب کننده برای جذب چربی اضافی استفاده کنید.

6) تا حدامکان از آرایش کردن پرهیز کنید.

7) از مواد آرایشی با محتوای چربی و روغنی مانند کرم استفاده نکنید.

8) پیش از رفتن به رختخواب تمام مواد آرایشی را از روی صورت پاک کنید.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *