علت اصلی برگشت موهای زائد بعد از لیزر چیست ؟

لیزر مو در تبریز

لیزر موهای زائد

یکی از شایع ترین سوالاتی که افراد هنگام مراجعه برای لیزر موهای زائد می پرسند در خصوص بازگشت موهای زائد بعد از لیزر است که در واقع، پاسخ به این سوال، آسان نیست.

لیزر موهای زائد از جمله روش های موثر در رفع موهای زائد و ناخواسته است و میزان موفقیت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد، از سن، رنگ و ضخامت مو گرفته تا تعداد جلسات درمان و نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نتایج لیزر در هر فردی متفاوت خواهد بود.

با این که درصد بالایی از افراد بعد از لیزر از نتایج دائمی و طولانی مدت این روش رضایت کامل دارند، برخی دیگر از برگشت مجدد موها شکایت می کنند. اما چرا چنین موردی اتفاق می افتد؟

 جهت مشاوره رایگان و لیزر مو در مرکز زیبایی تبریز پوست دکتر صابر با شماره مطب ۳۳۸۴۰۰۲۹ یا با شماره موبایل ۰۹۳۰۵۵۰۰۳۸۰ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: شهرک پرواز – روبروی کلانتری- نبش چهار راه-ساختمان ۷ آسمان -طبقه ۴ 

کلیت عملکرد لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد، رنگدانه های مو (پیگمان) را با استفاده از پرتوی نور یا لیزر هدف قرار می دهد به گونه ای که نور از ساقه مو پایین می رود و به فولیکول می رسد. حرارت ساطع شده از لیزر، فولیکول را تخریب می کند و به همین دلیل امکان رشد مو از فولیکول درگیر وجود نخواهد داشت. در حالی که گفته می شود لیزر موهای زائد نتایج ماندگار و دائمی را به همراه دارد، اما برخی افراد از برگشت موهای زائد خود بعد از لیزر شکایت می کنند. علت چیست؟

مو طی یک چرخه سه مرحله ای به رشد خود ادامه می دهد:

  • مرحله اول که مرحله رشد نام دارد و فولکیول ها با دریافت خون و اکسیژن رشد می کنند.
  • مرحله دوم یا انتقالی که در حدود دو تا سه هفته طول می کشد.
  • مرحله سوم یا استراحت که فولیکول ها در این مرحله غیر فعال هستند و ریزش مو اتفاق می افتد.

در واقع، لیزر موهای زائد باید زمانی انجام شود که فولیکول ها در مرحله رشد هستند و اگر فولیکول در مرحله استراحت باشد، احتمال برگشت و رشد مجدد بعد از لیزر وجود خواهد داشت. به همین خاطر است که توصیه می شود لیزر موهای زائد طی یک دوره درمانی انجام شود، چرا که این کار تعداد موهایی را که در مرحله فعال، هدف قرار می گیرند افزایش می دهد و نتایج مطلوب تری حاصل خواهد شد.

لیزر موهای زائد: نتایج دائمی یا موقت

تخریب فولیکول ها در لیزر موهای زائد دائمی است، به همین دلیل است که مو در ناحیه درمان دیگر رشد نخواهد کرد اما با این حال، برخی افراد برگشت موهای زائد را تجربه می کنند.

دوام لیزر مو

تکرار جلسات درمان می تواند به کاهش میزان موهایی که مجدد رشد کرده اند کمک کند، حتی ممکن است رشد آن ها نیز به طور کامل متوقف شود.

برگشت مجدد مو به عواملی مانند نوع مو و مهارت فردی که لیزر را انجام می دهد، بستگی دارد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که موهایی که بعد از لیزر رشد می کنند، به مراتب نازک تر و کمتر از قبل خواهند بود. آن هم به این دلیل است که فولیکول اگر حتی در طول لیزر تخریب نشود، حتما آسیب می بیند.

زمانی که فولیکول آسیب می بیند و به طور کامل تخریب نمی شود، در نهایت رشد می کند و از آن جایی که تخریب هر واحد فولیکول کار دشواری است، این است که برخی افراد رشد مجدد مو بعد از لیزر را تجربه می کنند. در چنین مواردی، مجدد چند جلسه لیزر انجام می شود تا نتایج بهتری حاصل گردد.

شما بعد از چند جلسه لیزر موهای زائد می توانید تا چند سال از پوستی بدون مو لذت ببرید. اما اگر مدتی بعد از درمان، متوجه رشد مجدد مو در برخی قسمت های بدن خود شدید، می توانید مجدد چند جلسه لیزر داشته باشید.

عوامل مختلفی مانند سطح هورمون ها یا مصرف دارو می توانند از جمله دلایل برگشت موهای زائد بعد از لیزر باشند و در واقع، نمی توان با اطمینان کامل از عدم رشد مجدد مو در آینده بعد از انجام لیزر صحبت کرد.

به هر حال، زمانی که فولیکول در طول لیزر آسیب می بیند، به مرور زمان ترمیم می شود و در نهایت، رشد خواهد کرد.

برگشت مجدد موهای بدن بعد از لیزر

اگر جلسات لیزر به طور کامل انجام شود، شاهد از بین رفتن حجم وسیعی از موهای زائد خواهید بود و احتمال برگشت مجدد مو بسیار پایین است، در واقع، در هر جلسه تقربیا ۱۵ درصد موها از بین می روند. نتایج لیزر موهای زائد بر روی موهای بدن می تواند دائمی یا طولانی مدت باشد.

لیزر موهای زائد صورت نتایج دائمی را به همراه ندارد اما می تواند طولانی مدت باشد و بسیاری از افراد، از عدم برگشت مجدد موهای صورت خود تا ده سال گزارش داده اند که این بازه زمانی می تواند در هر فردی متفاوت باشد.

 

آیا سرعت برگشت موهای زائد در برخی قسمت های بدن بیشتر است ؟

سرعت برگشت موهای زائد بعد از لیزر در برخی قسمت های بدن مانند چانه، گردن یا دیگر نواحی صورت بیشتر است، که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی و فعال شدن مجدد فولیکول ها توسط آندروژن هایی مانند تستوسترون باشد. در برخی خانم ها، رشد مجدد مو در نواحی گفته شده می تواند همزمان با یائسگی و کاهش سطح هورمون استروژن اتفاق بیفتد. حتی احتمال بازگشت مجدد مو در برخی نواحی بدن مانند پاها، زیر بغل یا خط بیکینی نیز وجود دارد. اما لازم به ذکر است که موهایی که مجدد رشد می کنند، به مراتب نازک تر و روشن تر از قبل خواهند بود.

 

تاثیر رنگ پوست و مو در برگشت موهای زائد بعد از لیزر

لیزر موهای زائد در افرادی که پوست روشن تری دارند، نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت، آن هم به این دلیل که تفاوت رنگدانه ها باعث می شود لیزر راحت تر مو را هدف قرار دهد، به فولیکول برسد و آن را تخریب کند.

افراد با پوست تیره و موهای روشن به تعداد جلسات لیزر بیشتری نیاز دارند و ممکن است برگشت موی زائد بیشتری را بعد از لیزر تجربه کنند.

جهت حاصل شدن نتایج دائمی، بهتر است نوع لیزر متناسب با رنگ پوست انتخاب شود، به عنوان مثال: لیزرهایی که طول موج بلندتری دارند برای افراد با پوست تیره بهتر عمل می کنند.

تعداد جلسات مورد نیاز در حاصل شدن نتایج دائمی لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لیزر موهای زائد برای هر فرد و با توجه به نوع و رنگ پوست یا ضخامت موها متفاوت است و به طور کلی، افرادی که موهای تیره تر و ضخیم تری دارند، تعداد جلسات کمتری برای لیزر مراجعه می کنند یا مثلا زمانی که لیزر در نواحی مانند چانه و زیر بغل که موهای مقاومی دارند انجام می شود، جلسات درمانی بیشتری نیاز است تا نتایج ایده آل تری حاصل گردد.

اما معمولا توصیه می شود هر فرد شش تا هشت جلسه لیزر را پشت سر هم انجام دهد و معمولا بعد از جلسه اول، کاهش بیست تا بیست و پنج درصدی رشد موها را شاهد خواهید بود و بعد از آن می بینید که رشد موها بسیار آهسته تر از قبل خواهد بود.

آدرس اینستاگرام تبریزپوست: https://www.instagram.com/tabrizpoost/

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *