درمان لیپوم در تبریز

 جهت مشاوره رایگان و درمان لیپوم در مرکز زیبایی تبریز پوست دکتر صابر با شماره مطب ۳۳۸۴۰۰۲۹ یا با شماره موبایل ۰۹۳۰۵۵۰۰۳۸۰ تماس حاصل فرمایید.

لیپوم چیست؟

لیپوم‌ها، توده‌های خمیری خوش خیمی هستند که از تجمع سلولهای چربی به وجود می‌آیند. این توده‌ها معمولا در بافت زیر پوستی ایجاد می‌شوند و اغلب به صورت متعدد در بدن منتشر می‌گردند.

شیوع لیپوم‌ها در زنان بیشتر دیده می‌شود و به نظر می‌رسد؛ عواملی مانند وراثت، سبک زندگی، چاقی و تجمع چربی در بدن، همچنین قرار داشتن در بازه سنی ۴۰ الی ۶۰ سال، احتمال ابتلا به این توده‌ها را افزایش می‌دهد.
همانطور که متذکر شدیم، لیپوم‌ها غیر سرطانی هستند، ولی در موارد بسیار نادری ممکن است به سمت بدخیمی و سرطانی شدن، حرکت کنند. به همین جهت توصیه می‌شود در صورت ایجاد هرگونه تغییری در لیپوم‌ها حتما با پزشک مشورت نمایید.

البته نوعی سرطان با گسترش بسیار کم، به نام لیپوسارکوما وجود دارد که در عمق بافت چربی ایجاد می‌‌شود؛ و بی‌شباهت با لیپوم‌های عمقی نیست. در ادامه این مطلب به روش درمان لیپوم و عوارض آن می‌پردازیم.

آدرس کلینیک تبریز پوست: شهرک پرواز-روبروی کلانتری-ساختمان هفت آسمان-طبقه ۴

 

درمان لیپوم در تبریز

اگر با توده‌هایی مطابق با مشخصات لیپوم مواجه شدید، حتما به پزشک مراجعه نمایید تا پس از بررسی، احتمال موارد دیگر که گاهاً ممکن است خطرناک هم باشند؛ از بین برود. پس از تشخیص پزشک به اینکه توده لیپوم است؛ اغلب نیازی به درمان نیست و صرفاً پایش مرتب و توجه به تغییرات توده یا توده‌ها کفایت می‌کند.

در مواردی که به خواست بیمار (به دلیل ایجاد ظاهری نازیبا، درد در محل لیپوم یا ایجاد مانع در رشد عضله) یا صلاحدید پزشک، اقدامات درمانی نیاز باشد؛ تنها روش، برداشتن توده است.

جراحی لیپوم

در صورت نیاز به برداشتن لیپوم، ابتدا محل غده و حوالی آن با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌گردد. سپس پزشک با ایجاد برشی کوچک اقدام به خارج نمودن توده لیپوم می‌نماید.

جراحی لیپوم

از آن‌ جایی که لیپوم‌ها اغلب به بافت اطراف انتشار نمی‌یابند؛ به آسانی از داخل پوست خارج می‌شوند. ممکن است برای خارج نمودن لیپوم از سطح پوست، کمی فشار نیاز باشد تا با برشی کوچکتر بتوان ضایعه را بیرون آورد.

پس از خارج نمودن توده، محل برش پوست که بسیار کوچک است؛ بخیه زده می‌شود و با یک پانسمان جزئی، جراحی تمام می‌گردد.

 

دوران نقاهت و عوارض جراحی غدد چربی

عمل جراحی خارج کردن لیپوم، سرپایی بوده و بدون نیاز به تجهیزات بیمارستانی، در مطب قابل انجام است. ضمن اینکه به دلیل عدم نیاز به بیهوشی، و استفاده از بی حسی موضعی، پس از پایان جراحی مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نخواهد شد؛ و فرد بدون نیاز به کمک می‌تواند به منزل یا محل کار بازگردد.

تنها عارضه قابل پیش بینی پس از جراحی لیپوم، احساس دردی خفیف در محل برداشت توده، پس از اتمام بی حسی است که با مصرف مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک و حتی در برخی از افراد بدون مصرف مسکن، قابل تحمل می‌گردد.

عوارض جراحی لیپوم

تنها در مواردی ممکن است اسکار و کلویید پس از جراحی لیپوم ایجاد شود که میزان شیوع این عوارض بستگی مستقیم به مهارت پزشک در جراحی دارد. با این وجود روشهای فراوانی برای رفع این عوارض وجود دارد که بسته به تشخیص پزشک می‌تواند کمک کننده باشد.