بهترین روش‌های رفع چین و چروک اطراف لب در تبریز


رفع چین و چروک اطراف لب

جوانسازی دور لب با افزایش سن و از دست دادن کلاژن پوست و کاهش فعالیت آنها ضرورت پیدا می‌کند. اگرچه کاهش کلاژن با افزایش سن شدت پیدا می‌کند؛ اما برخی عادات زندگی، ژن، عوامل محیطی و … نیز بر افزایش چین و چروک پوست بدن از جمله پوست نازک صورت تأثیر می‌گذارد.

همچنین با بالا رفتن سن، حجم استخوان فک بالای صورت کاهش یافته و تحلیل می‌رود و باعث می‌شود لب از فرم زیبای خود خارج شود و دچار چین و چروک شود.

از دیگر عوامل چین و چروک و افتادگی پوست، نیروی گرانش زمین است که در دراز مدت اثر خود را بر چهره انسان به جا می‌گذارد.

عوامل ذاتی که بر اثر پیری بر پوست تأثیر می‌گذارد، در هر شخصی وجود دارد؛ اما برخی عوامل غیر ذاتی و بیرونی نیز در صورت عدم مراقبت و درمان چین و چروک دور لب را افزایش می‌دهند. در ادامه به انواع روش‌های رفع چین و چروک اطراف لب می‌پردازیم.

 جهت مشاوره رایگان و انجام خدمات زیبایی در مرکز زیبایی تبریز پوست دکتر صابر با شماره مطب ۳۳۸۴۰۰۲۹ یا با شماره موبایل ۰۹۳۰۵۵۰۰۳۸۰ تماس حاصل فرمایید.

انواع چین و چروک اطراف لب

متخصصان زیبایی اغلب به چین و چروک اطراف لب، زیر عنوان چین و چروک پریورال اشاره می‌کنند. این اصطلاحی کلی برای توصیف خطوطی است که در اطراف ناحیه دهان ایجاد می‌شود.

همچنین زیرنوع‌های اختصاصی بیشتری برای چروک اطراف دهان وجود دارد.

خطوط لبخند: خطوط لبخند که به نام خطوط خنده نیز شناخته می‌شود چروک‌هایی است که در طرفین دهان ایجاد می‌شوند. این چروک‌ها که به نام شکن‌های نازولابیال نیز معروفند، در زمان خندیدن یا لبخند زدن بیشتر به چشم می‌خورند.

خطوط ماریونت: خطوط ماریونت نوع دیگری از چروک‌هایی هستند که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند. این خطوط به صورت عمودی از دهان به سمت چانه ایجاد شده و حالتی فرو افتاده ایجاد می‌کنند.

خطوط رژ لب: در عین حال چروک‌هایی هست که صرفاً ناحیه لب را درگیر می‌کنند. این چروک‌ها که به نام خطوط عمودی لب یا خطوط سیگاری‌ها نیز شناخته می‌شوند، آن گروه از چروک‌های لب هستند که در امتداد لب بالایی و همچنین مستقیماً روی خود لب‌ها ظاهر می‌شوند.

 

 

انواع روشهای جوانسازی اطراف لب

1)تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی که باعث انقباض عضلات می‌شوند را قطع می‌کند. بوتاکس در مقادیر کم در عضلات هدف تزریق می‌شود. اگر عضلات نتوانند باعث انقباض شوند، پوست صاف شده و ظاهر چین و چروک‌ها هموارتر می‌شود.

انواع روشهای جوانسازی اطراف لب

تزریق بوتاکس یک روش مناسب برای رفع چین و چروک‌ دور لب است. با تزریق بوتاکس در عضلات مورد هدف، بقیه عضلات می‌توانند به طور عادی به وظایف خود عمل کنند و شما قادر خواهید بود با پیدا شدن چین و چروک‌های کمتری در قسمت درمان شده صورت بخندید.
پس از مدتی، بیشتر بیماران متوجه می‌شوند که چین و چروک‌های دور لب آنها دوباره شکل گرفته و همچنان عمیق‌تر می‌شوند.

این اثر سم بوتالینیوم است که پوست جدید بدون وجود چین و چروک‌ها رشد می‌کند. بوتاکس بر روی گیرنده‌های نیکوتین که روی عضلات اسکلتی و گانگلیس عضلانی، عضلات قلب و عضلات نرم تأثیر داشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که با تزریق مکرر بوتالینیوم، به مرور زمان از شدت چین و چروک‌ها کاسته می‌شود.

2)میکرودرم ابریژن

از جمله دیگر روش‌های رفع چروک دور لب، می‌توان میکرودرم ابریژن اشاره کرد که یک نوع از روش‌های درمانی لایه‌برداری پوست به شمار می‌آید. از این روش درمانی، برای کمتر کردن شدت ظاهری این چروک‌ها که در دور دهان وجود دارند استفاده می‌شود.

در این روش به استفاده از کریستال‌های بسیار کوچک و ریز، به لایه برداری صورت اقدام می‌کنند و لایه‌ی رویی پوست را بیرون می‌آورند و رفع می‌کنند.

3)لایه‌برداری مکانیکی و یا شیمیایی پوست

در هر دوی این روش‌ها، لایه‌ی بالایی پوست برداشته‌شده تا به لایه‌ی جدید اجازه‌ی رشد و جایگزینی داده شود. این روش‌ها برای از بین بردن خطوط دور دهان مناسب‌ هستند.

لایه‌برداری‌های سبک و ضعیف نمی‌توانند انتظارات شمارا برآورده کنند و برای حاصل شدن هرگونه بهبودی، نیاز است که لایه‌برداری در سطح کلینیکی اعمال شود. بااین‌حال، نباید انتظار داشت که نتایج حاصل از این عمل طولانی‌مدت باشند؛ چراکه در طی این عمل، تنها لایه‌های بالایی پوست هدف قرار گرفته شده‌اند.

پیلینگ شیمیایی از یک محلول شیمیایی برای برداشتن چین و چروک بالای لب استفاده می‌کند.

با استفاده از پیلینگ شیمیایی لایه بالایی چروک یا پوست آسیب دیده برداشته می‌شود و باعث ایجاد پوست تازه و جوان‌تر می‌شود.

انواع مختلف مواد شیمیایی مانند فنول یا آلفا هیدروکسی اسید برای لایه‌برداری به کار می‌رود. AHA یک گروه از عوامل لایه‌برداری است که شامل گلیکولیک اسید، اسید میوه و اسید لاکتیک است. آنها به عنوان ملایم‌ترین محصول لایه‌بردار و فرمول لایه‌برداری در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب لایه‌بردار شیمیایی مناسب بستگی به هدف شما از انجام پیلینگ برای پوستتان دارد.

4)تزریق ژل

تزریق ژل را می‌توان به منظور پر کردن خطوط عمودی دور لب و دستیابی به یک ظاهر خوشایند برای لب‌ها مورد استفاده قرار داد.تزریق ژل، مؤثرترین روش غیر جراحی برای درمان خطوط و چروک دور لب را ارائه می‌دهد و معمولاً تنها به تزریق حجم بسیار کمی از محصول به نقاط دقیق در امتداد خط لب برای اصلاح ظاهر چروک دور لب نیاز دارد.

برای جلوگیری از ناراحتی، کرم بی‌حسی به محل درمان اعمال می‌شود. چندین دقیقه طول می‌کشد تا بی‌حسی اثر کند.

بلافاصله پس از آن، ژل از طریق یک سوزن ریز یا کانول به لایه درمی مورد هدف تزریق می‌شود در فواصل منظم، فرد تزریق کننده محل درمان را مالش می‌دهد تا درجه‌ی مناسب زیبایی حاصل شود.

تزریق ژل‌، یک روش غیرتهاجمی و مقرون به صرفه برای درمان است. مهم‌تر از همه، ثابت شده که این روش بدون خطر است. نتایجی که می‌تواند با استفاده از تزریق ژل برای درمان چروک دور لب به دست آید، خیره کننده و طبیعی به نظر می‌رسد.

5)مزوتراپی

در طول 30 دقیقه‌ی درمان‌های مزوتراپی، 14 ویتامین، 24 اسید آمینه و دو ضد اکسید در داخل پوست تزریق می‌شوند تا پوست را تقویت کنند و کلاژن را که باعث کاهش چین و چروک پوست می‌شود افزایش دهند.

امروزه مزوتراپی (سوزن‌های میکرو) تکنیکی است که در پزشکی زیبایی استفاده می‌شود تا نفوذ محصولات مراقبت از پوست به پوست را بهبود بخشد و مزایا را برای چین و چروک، منافذ پوستی و افتادگی و شلی پوست افزایش دهد.

درمان‌های مراقبتی مزوتراپی باعث تحریک تولید کلاژن و فیبرهای الاستین در پوست می‌شود. این کار در حالی که روند پیری پوست را کند می‌کند اثرات مضر گذر زمان‌بر روی پوست شما را اصلاح می‌کند. در نتیجه، پوست جوان‌سازی شده‌ای خواهید داشت که کاملاً سالم و درخشان است.

6)لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال CO2 برای درمان برخی بیماری‌های پوستی مانند رفع چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز، رفع جای جوش، پیگمنتاسیون و حتی رنگ پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بیماران که اقدام به درمان چین و چروک‌های دور لب می‌کنند ترجیح می‌دهند برای جوانسازی پوست، کل صورت را تحت درمان قرار دهند.

با انجام این روش، نتایجی عالی بدون عوارض جانبی ناشی از لایه‌برداری لیزری معمول حاصل می‌شود. احتمال بروز عوارض جانبی پس از انجام این عمل بسیار کم بوده و زمان بستری شدن آن نیز کوتاه است.

پس از انجام درمان در مطب که حدود 30 دقیقه طول می‌کشد (قبل از انجام فرایند از بی‌حس کننده‌های موضعی استفاده می‌شود)، بیماران باید به مدت 7 تا 10 روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کرده تا پوست، پوسته‌پوسته شده و پوست جدید رشد کند. نتایج حاصل از این فرایند تا 10 سال باقی مانده و بیشتری بیماران فقط به یکی دو جلسه درمانی نیاز دارند.

7)لیفت لب

با انجام روش لیفت لب می‌توان لب‌های بالا را متمایز و جذاب کرده و آن را بالا کشیده و لبخند را زیباتر کرده و چین و چروک‌های دور لب را کاهش داد. اثر کلی لیفت لب بسیار زیباتر و بهتر بوده و باعث جوانسازی و برجسته‌سازی لب می‌شود.

لیفت لب را می‌توان در مطب و تحت بیهوشی موضعی انجام داد. برای لیفت لب، پزشک یک شکاف در انحنای زیر بینی ایجاد می‌کند و به دقت قسمتی از پوست را برمی‌دارد. سپس لب بالا کشیده می‌شود و در موقعیت جدید قرار گرفته و بسته می‌شود.

برای پیشگیری از باقی ماندن اسکار (جای زخم) ناشی از عمل در هنگام بستن شکاف دقت زیادی به کار گرفته می‌شود.

8)رادیو فرکوئنسی (ترماژ)

نمونه‌ای دیگر از درمان با لیزر، استفاده از رادیوفرکوئنسی به عنوان یک منبع انرژی گرمایی برای سوزاندن لایه‌های زیرین پوست است.

این روش به عنوان ترماژ شناخته شده و شکلی از جوانسازی حرارتی است. این یک درمان غیر تهاجمی است که از یک دستگاه برای ارسال انرژی فرکانس‌های رادیویی (RF) به لایه‌های عمیق‌تر پوست استفاده می‌کند و با ایجاد یک واکنش حرارتی موجب سفت شدن فوری بافت و ساختارهای پوست می‌گردد.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *