کاربرد لیزر کیوسوئیچ


لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ Q-Switched برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای ناخواسته، لک‌های ناشی از پرتو خورشید یا جهت از بین بردن خال‌کوبی از پوست شما استفاده می‌شود.

پالس انرژی در این لیزر که در بیلیونیوم ثانیه است، رنگدانه را در پوست آزاد می‌کند تا بتواند توسط بدن مجدداً جذب و دفع شود.

این روش را می‌توان یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن لک‌های پوست، جای جوش و تتو دانست. لیزر کیوسوئیچ روشی سریع و کم عارضه است که بدون نیاز به جراحی یا بیهوشی لک‌های پوستی را از بین می‌برد و هیچ آسیبی به بافت‌های پوست نمی‌رساند.

جهت مشاوره رایگان و انجام لیزر فرکشنال در مرکز زیبایی تبریز پوست دکتر صابر با شماره مطب ۳۳۸۴۰۰۲۹ یا با شماره موبایل ۰۹۳۰۵۵۰۰۳۸۰ تماس حاصل فرمایید.

عملکرد لیزر کیوسوئیچ

دستگاه ليزر كيوسوئيچ با روشی منحصربفرد درمانی بعد از پرتاب لیزر به ناحیه مشخص ذرات آن ناحیه مورد انفجار قرار گرفته و به ذرات ریزتری تبدیل می‌شود.

به کمک دستگاه ليزر كيوسوئيچ آن ذرات ریز باقی مانده در پوست توسط سلول‌های ماکروفاژ (Macrophage) که سلول‌هایی با قدرت بیگانه‌خواری هستند را به درون خود کشیده و سپس توسط آنزیم‌های لیزوزومی از بین می‌برند.

 

کاربردهای لیزر کیوسوییچ

1)از بین بردن تجمع رنگدانه در پوست

انرژی پرتوی لیزر توسط رنگدانه‌ها (معمولاً قهوه‌ای یا خاکستری رنگ)‏ جذب می‌شود. این رنگدانه‌ها به قطعات کوچک‌تر تجزیه می‌شوند و به طور طبیعی توسط بدن و پوست پاک می‌شوند.

2)برطرف کردن جای زخم آکنه

جای آکنه در اثر التهاب (‏قرمزی و درد)‏ جوش‌ها ایجاد می‌شود. التهاب باعث می‌شود که پوست رنگدانه تولید کند. این رنگدانه‌ها باعث ایجاد جای آکنه می‌شود که می‌توانند به طور مؤثر با لیزر از بین بروند.

3)یک دست سازی پوست

رنگ پوست با مقدار رنگدانه‌های پوست تعیین می‌شود. افرادی که پوستی تیره دارند و یا افرادی که آفتاب می‌گیرند، اغلب رنگدانه پوستی بیشتری دارند. لیزر، در تنظیمات درست، به روشن‌تر شدن تن پوست کمک می‌کند و آن را یکدست‌تر و روشن‌تر می‌سازد.

4)جوانسازی پوست

لیزر کیوسوئیچ از انرژی پرتوی خود برای از بین بردن لکه، سلول‌های مرده پوست، چربی و موهای سطحی صورت استفاده می‌کند. این روش باید یک روش پزشکی سریع، مؤثر و چندمنظوره برای پوست صورت در نظر گرفته شود تا به جوانسازی پوست کمک کند.

5)درمان جوش و آکنه

پرتو انرژی لیزر می‌تواند آکنه و جوش را از طریق از بین بردن باکتری که باعث جوش و آکنه می‌شود، از بین ببرد. در عین حال، پرتو لیزر، غده‌های چربی موجود در پوست را نیز کوچک می‌کند و به کنترل چربی پوست کمک می‌کند. هم‌چنین جوش و آکنه بعد از درمان با لیزر کم‌تر دچار التهاب می‌شود و در نتیجه باقی ماندن جای آکنه را کاهش می‌دهد.

6)پاک کردن خالکوبی

حذف خالکوبی با لیزر کیوسوییچ تنها روشی است که ثابت شده‌است خالکوبی‌های تیره و روشن را بدون ایجاد زخم از بین می‌برد.

جوهرهای خالکوبی، رنگدانه‌های خارجی هستند که به بدن وارد می‌شوند (مثل رنگ‌های طبیعی پوست). انرژی پرتوی لیزر، توسط ذرات جوهر جذب می‌گردد و در نتیجه ذرات جوهر شکسته می‌شود.

در روزهای بعد از عمل لیزر، سیستم ایمنی بدن ذرات جوهر شکسته را از بین می‌برد و باعث محو شدن خالکوبی می‌شود. با تعداد دفعات درمان‌ بیشتر، جوهر بیشتری خرد خواهد شد و پوست را عاری از هر گونه خالکوبی خواهد کرد.

 

افراد مناسب جهت انجام لیزر کیوسوئیچ

پزشکان تأکید دارند که اگر هدف درمان از بین بردن فقط چند لکه رنگی است، مناسب‌ترین روش لیزر کیوسوئیچ خواهد بود. لیزر کیوسوئیچ برای رفع لک‌های حاصل از نور خورشید روی قفسه سینه، بازو‌ها و یا پا‌ها مؤثر است.

لیزر کیوسوئیچ برای زنان باردار یا بیمارانی که در شش ماه گذشته داروی اکوتان مصرف کرده باشند مناسب نیست.

افرادی که سابقه ابتلا به تاول تبخالی یا ویروس تبخال را دارند تا زمانی که این مشکلات را درمان نکنند نمی‌توانند تحت مداوا با لیزر کیوسوئیچ قرار بگیرند.

 

مراقبت‌های بعد از لیزر کیوسوئیچ

  • تا یک روز بعد از لیزر از رفتن به حمام یا شستن محل درمان خودداری کنید.
  • درصورتی‌که پزشک کرم یا پمادی برای شما تجویز کرده، آن را به‌موقع مصرف کنید.
  • از دست‌کاری یا کندن زخم‌های بعد از لیزر خودداری کنید. این کار باعث ایجاد لک‌های ماندگار بر روی پوست خواهد شد.
  • در روزهای بعد از لیزر از نور مستقیم آفتاب دوری کنید. در صورت خروج از خانه حتماً از کرم‌های ضد آفتاب تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. این کرم‌ها علاوه بر محافظت از پوست در برابر آفتاب، برای بهبود زخم‌های بعد از لیزر نیز اثرگذار است.

 

عوارض لیزر کیوسوئیچ

پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوییچ به عنوان یکی از روش‌های کم عارضه با نتیجه‌بخشی بالا شناخته می‌شود؛ اما از آنجایی که اشعه لیزر به بافت بدن تابیده و توسط آن جذب می‌شود عوارضی در پی خواهد داشت.

این عوارض در افراد مختلف می‌تواند با شدت‌های متفاوتی بروز پیدا کنند. توجه داشته باشید که تبحر پزشک و استاندارد بودن دستگاه تا حد زیادی می‌تواند این عوارض را به حداقل برساند.

از جمله شایع‌ترین عوارض احتمالی عبارتند از:

  • هایپرپیگمنتاسیون : در برخی افراد لیزر می‌تواند باعث تجمع رنگدانه‌های پوست در ناحیه تحت درمان شود. در نتیجه رنگ پوست آن ناحیه کمی تیره می‌شود. این عوارض موقتی بوده و بعد از چند روز بین خواهد رفت. برای تسریع در بهبود این عارضه پیش آمده می‌توان از پمادهای درمانی استفاده کرد.
  • هایپوپیگمنتاسیون : این عارضه احتمالی، دقیقآً بر عکس هایپرپیگمنتاسیون می‌باشد. به این صورت که در اثر لیزر درمانی رنگ پوست در آن ناحیه کمرنگ‌تر می‌شود. البته چنین عارضه‌ای بسیار نادر بوده و بیشتر در اثر خطا و بی‌دقتی پزشک ایجاد می‌شود. برای بهبودی هایپوپیگمنتاسیون به مدت زمان زیادی نیاز خواهد بود.
  • ایجاد اسکار و زخم
  • التهاب و قرمزی پوست

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *