ژل آلوئه‌ورا بهترین درمان برای آفتاب‌سوختگی


مراقبت از پوستی که مدتی طولانی زیر اشعه خورشید بوده بسیار مهم است؛ در غیر این صورت لطمات ناشی از آن می‌تواند بلندمدت باشد.

این کافی نیست که پس از آفتاب‌سوختگی بلافاصله برای التیام پوستتان لوسیون و کرم به اصطلاح «پس از آفتاب» خریداری و استفاده کنید.

به گفته کارشناسان، اگر به مواد به‌کاررفته در این کرم‌ها به‌دقت توجه نکنید، حتی ممکن است با استفاده از آن‌ها به پوستتان بیشتر لطمه بزنید؛ به همین دلیل بهتر است به جای این نوع کرم‌ها از ژل آلوئه‌ورا (گیاه صبر حقیقی) استفاده کنید.

میکائِلا بولدر، یک کارشناس پوست گفت: فرمول‌ محصولات ویژه استفاده پس از آفتاب‌سوختگی بیش از حد غلیظ و روغنی‌اند و قشری از چربی روی پوست می‌کشند، گرما را در لایه بالایی آن حبس و التهاب و احساس سوختگی پوست صورت را تشدید می‌کنند.

افزون بر این، بسیاری از محصولات پس از آفتاب‌سوختگی که بدون نسخه به فروش می‌رسند، حاوی مواد شیمیایی و عطریات‌ هستند که پوست آسیب‌دیده را بیشتر تحریک می‌کنند.

لوُرِین شریوِنِر، یک کارشناس دیگر نیز می‌گوید آلوئه‌ورا مدت‌هاست که به دلیل خاصیت التیام‌بخش آن مورد توجه است. او می‌گوید: آلوئه‌ورا سال‌ها است که نجات‌دهنده مطمئن پوست است و با توجه به خاصیت خنک‌کنندگی‌اش، قطعا بهترین درمان برای مراقبت از پوست آفتاب‌سوخته است.

به گفته خانم شریونر، بهترین نوع آلوئه‌ورا ژله خالص و بیرنگ آن است.

ژله‌ها برخلاف کرم‌های غلیظ که برای نگاه داشتن رطوبت ساخته می‌شوند و در نتیجه گرمای پوست را در آن نگاه می‌دارند، به گرمای زیر پوست امکان خارج شدن می‌دهند که نتیجه آن حس خنکی است.

اما دکتر راس پِری، یک پزشک عمومی خاطرنشان می‌کند که از نظر فنی، خواص درمانی آلوئه‌ورا در پژوهش‌های علمی ثابت نشده است. او می‌افزاید: آلوئه‌ورا یک درمان گیاهی سنتی است که تصور می‌شود عوارض آفتاب‌سوختگی را کاهش می‌دهد. هیچ‌گونه شواهد علمی در تایید استفاده از آن برای آفتاب‌سوختگی وجود ندارد اما شواهد بالینی نشان می‌دهد که آلوئه‌ورا مرهمی مطمئن و خنک‌کننده است.

سابقه گیاه آلوئه‌ورا (صبر حقیقی) به شبه جزیره عربستان بازمی‌گردد. در پاپیروس ابِرز (قدیمی‌ترین متن پزشکی موجود) که بیش از سه هزار و ۵۰۰ سال پیش در قرن ۱۶ پیش از میلاد مسیح از روی یک نسخه باستانی رونویسی شده، به خواص آلوئه‌ورا اشاره شده است. آلوئه‌ورا در متن تاریخ طبیعی پلینیوس پدر (طبیعی‌دان و نویسنده رومی که در قرن اول میلادی در آتش‌فشان وزوو درگذشت) در نیمه قرن اول میلادی نیز آمده است.

به رغم آنچه نبود شواهد علمی تاثیر آلوئه‌ورا در درمان آفتاب‌سوختگی خوانده شده، بسیاری از کارشناسان بهداشتی همچنان آلوئه‌ورا را برای التیام پوست تحریک‌شده تجویز می‌کنند.

دکتر ناتالی اسپیِرینگز، یک متخصص پوست می‌گوید: گفته می‌شود آلوئه‌ورا بر یک رشته ناراحتی‌های پوستی به‌ویژه آفتاب‌سوختگی تاثیری مثبت دارد. هنوز تاثیرات واقعی کلینیکی آن ثابت نشده است اما آلوئه‌ورا هیچ عارضه جانبی ندارد و احتمالا به التیام پوست‌ سوخته از اشعه آفتاب کمک می‌کند؛ بنابراین ارزش امتحان کردن دارد.

هرچند برخی متخصصان پوست برای درمان آفتاب‌سوختگی به‌جای کرم‌های رطوبت سنگین‌تر، مصرف ژله شفاف و بی‌رنگ آلوئه‌ورا را توصیه می‌کنند اما برخی دیگر می‌گویند هر نوع کرمی که حاوی این گیاه باشد هم خوب است.

خانم بولدر می‌گوید: برای التیام پوست آفتاب‌سوخته باید به فکر مرهمی خنک‌کننده باشید. بهترین روش آن استفاده از فرمولی است که آب و آلوئه‌ورای فراوان داشته باشد؛ هرچه طبیعی‌تر بهتر. آلوئه‌ورا قدرت خنک‌کنندگی، التیام و ضدعفونی‌کنندگی بسیاری دارد و به همین دلیل از سایر فراورده‌ها برتر است.

استفاده ازهر نوع کرم یا لوسیون ضدآفتاب در صورت ملایم و طبیعی بودن آن مناسب است؛ اما اگر مطمئن نیستید که کرم بعد از آفتابی که می‌خرید بیشتر التیام‌بخش و کمتر مضر است، آلوئه‌ورای شفاف و بی‌رنگ احتمالا بی‌ضررترین گزینه است.

با توجه به گزارش نهاد پژوهش سرطان بریتانیا مبنی بر اینکه همه ساله حدود ۱۶ هزار نفر در این کشور به سرطان پوست (ملانوما) مبتلا می‌شوند، مراقبت از پوست در ماه‌های گرم تابستان بسیار مهم است.