پروتز سینه


پروتز سینه

یکی از موفق ترین جراحی ها که در بدن انجام می شود و تاثیر بسیار زیادی در اندام فرد و نیز باعث بوجود آوردن اعتماد به نفس بالا می شود عمل پروتز سینه زنان می باشد که به بزرگ کردن سینه ها و خوش فرم کردن سینه ها کمک میکند .

عمل جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ها) بیش از 40 سال می بشد که انجام میگیرید و در بین بانوان بسیار رواج پیدا کرده است و هرچقدر تکنولوژی پیشرفت کرده است دستگاه های مدرن تری و با کیفت بالاتری برای انجام عمل پروتز بوجود آمده است .

این نوع پروتز ها دارای پوششی سیلیکونی می باشند . از خواص سیلیکون این می باشد که جراح بدون اینکه مایع ای داخلش بریزد آن را لوله کرده و با ایجاد کردن سوراخی کوچک روی پوست آن را به داخل سینه انتقال می دهد .

یکی از اشکالات عمده این نوع سیلیکون این می باشد که فرد هنگام حرکت کردن احساس سنگینی در داخل سینه ها کرده که برای افراد بسیار ناخوشایند می باشد و دیگر اشکال این نوع سیلیکون این می باشد که ناحیه ای از سیلیکون دارای چروک می شد و در همان قسمت پاره و سرم خالی می شد. اما جای نگرانی نیست چون این ماده قابلیت جذب دارد و هیچ اثر بدی روی سینه نمیگذارد .

حال امروزه جراحان برای جراحی پروتز از پروتز هایی استفاده می کنند که پوشش سیلیکونی دارند اما داخل آن را با ژل پر خواهند کرد و بر اساس نوع بزرگی یا کوچکی سینه مقدار ژل تغییر خواهد کرد.

افراد مناسب پروتز سینه یا جراحی سینه

  • کسانی که بافت سینه در آن ها رشد نکرده یا به دلیل کاهش وزن شدید یا شیردهی تحلیل یافته است ، میخواهند اندازه آن افزایش پیدا کند.
  • گاهی به دلیل سرطان سینه و به دنبال آن برداشتن سینه ، ترمیم سینه انجام میشود.
  • بهبود یافتن عدم تقارن سینه که بطور مادرزادی وجود دارد.
  • بهبود افتادگی خفیف سینه یا کمک به ترمیم افتادگی متوسط یا شدید سینه همراه با عمل لیفت.

عمل پروتز و بزرگ کردن سینه را میتوان از سن 18 سالگی به بالا انجام داد البته که هیچ سنی برای بهتر کردن ظاهر سینه (خوش فرم کردن سینه و بزرگ کردن سینه ) دیر نیست.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اندازه پروتز چگونه تعیین میشود ، اندازه پروتز با همفکری پزشک و بیمار تعیین میشود البته استداندارد هایی وجود دارد که به انها دقت زیادی باید شود بدین صورت که دور سینه با دور باسن باید تناسب داشته باشد .

سازمان مدیریت غذا و دارو در امریکا (FDA) اعلام کرده است که هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ژل سیلیکون ،که پروتزها با آن پر میشوند، ایمنی ندارند اما در عین حال مدارک کم و ناکافی برای اثبات ایمنی آن وجود دارد.

توصیه میشود که بعد از پروتز سینه حتما برای سونوگرافی یا سنوگرافی به رادیولوژیستی مراجعه نمایید صمن اینکه وجود پروتز ماموگرافی یا سنوگرافی را کمی با مشکل مواجه میکند در مطالب بعد در مورد عوارض پروتز سینه توضیح خواهیم داد.

اتفاقات بعد از عمل پروتز سینه

درد بعد از عمل جراحی پروتز سینه برای هر فردی متفاوت است البته به محلی که پروتز در آن قرار می گیرد هم بستگی دارد. خلاصه اینکه باید تا 5 روز بعد از پروتز سینه از مسکن استفاده کرد.

بعد از عمل پروتز سینه ، سینه ورم میکند و بعد از 2 الی 3 هفته این تورم برطرف میشود. ممکن است ورم سینه متفاوت باشد و سینه را بزرگ و کوچک نشان دهد که طبیعی است بعد از اینکه ورم برطرف شود باید سینه ها یکسان باشند.

بعد از عمل پروتز سینه خیلی ها ز این موضوع که محل قرار گیری سینه بسیار بالا است نگران هستند که باید گفت این مسئله طبیعی است و به مرور بر اثر جاذبه زمین به پایین می آید و 2 الی 3 ماه طول می کشد. حتی ممکن است یک طرف زودتر از طرف دیگر پایین بیاید و این حالت هم به مرور درست میشود.

بعد از پروتز سینه ممکن است برخی از بیماران در نوک سینه یا خود سینه حسی نداشته باشند برخی حس کاهش و در برخی این حس افزایش می یابد که در مجموع بایید گفت که ممکن است دوره نقاهت بعد از عمل 18 ماه طول بکشد و باید صبور باشند.

اقداماتی که باید بعد از عمل پروتز سینه انجام دهید

بعد از عمل شما باید به آرامی راه بروید و فعالیت های بلند کردنی و کششی نداشته باشید تا 10 روز اول که خیلی خیلی باید این مسائل رعایت شود بعد از 3 هفته میتوانید به فعالیت های ورزشی سبک و بعد از 4 هفته میتوانید فعالیت جنسی داشته باشید.

جای زخم باید بانداژ تمیز و مناسبی داشته باشد و به مدت 2 هفته باید کاملا خشک باشد و از حمام رفتن خودداری کنید.

بعد از گذشته یک هفته بانداژ باز میشود و زخم بررسی میشود که جای زخم کوچک است حدودا 4 سانتی متر است و کمی ملتهب و قرمز است و احساس خارش در آن ناحیه می شود که این موارد همه طبیعی است و بعد از مرور زمان جای زخم رفته رفته از بین میرود.

به طور کلی فردی که تصمیم به انجام عمل خاصی میگیرد واضح است که قبل از انجام عمل در مورد خود عمل، پزشک ، نحوه عمل و مزایا و عوارض آن نیز اطلاعاتی بدست آورد .

در مورد عمل های مربوط به سینه هم بدین شکل میباشد . به طور معمول بیماران همیشه خواهان کسب اطلاعاتی می باشند که بتواند در نحوه تصمیم گیری به آنها نیز کمک کند .

در این مقاله به برخی از سوالات متداول پروتز سینه که برای متقاضیان حائز اهمیت می باشد اشاره ای خواهیم داشت .

پروتز سینه : برای سفت کردن و بزرگ کردن سینه ها از عمل پروتز سینه استفاده میشود .

به طور کلی می توان گفت عمل پروتز سینه از افتادگی و کاهش حجم سینه پس از حاملگی و دوران شیردهی جلوگیری خواهد کرد .

پروتز سینه در دو نوع دسته بندی و مورد استفاده قرار میگیرد :

  • سرم نمکی
  • ژل جامد

جراحی زیبایی سینه را میتوان به چند مدل طبقه بندی نمود :

  • بازسازی کردن سینه ها که این روش پس از جراحی سرطان صورت می گیرد .
  • ماموپلاستی که به عمل کوچک کردن سینه ها نیز گفته می شود .
  • ماستوپکسی که به عمل بالا کشیدن سینه ها گفته می شود .
  • پروتز سینه که به بزرگ کردن سینه ها گفته میشود .

 

سوالات متداول پروتز سینه

جراحی پروتز سینه برای هر سنی مناسب است ؟

انجام این عمل عموما در افراد سن بالا و افرادی که برای بارداری و دوران شیر دهی ، تصمیمی ندارند توصیه خواهد شد . انجام جراحی پروتز سینه در زمان بارداری و شیردهی ممکن نخواهد بود .

آیا ممکن است بافت پروتز آسیب ببیند ؟

ممکن است اگر میزان صدمات شدید باشد این اتفاق رخ دهد که در این حالت نیاز به تعویض پروتز سینه میباشد . توصیه میگردد هر دو سال فرد چکاپ کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود .

آیا نتیجه عمل پروتز سینه یک عمل همیشگی و ماندگار می باشد ؟

خیر ، احتمال دارد با توجه به شرایط مختلف مانند : افزایش یا کاهش سایز بدن ، افزایش سن و افتادگی مجدد پوست این عمل نیاز به تغییر و اصلاح داشته باشد .

آیا پس از عمل در آینده نیاز به تعویض پروتز سینه زنان وجود خواهد داشت ؟

اغلب به دلیل آسیب دیدن پروتز سینه زنان و یا تغییر در سایز سینه امکان دارد شخص تصمیم داشته باشد پروتز را تعویض کند که مانعی برای این کار نمیباشد .

افرادی که قصد انجام جراحی پروتز سینه با پروتز های سیلیکونی دارند به طور کلی در یکی از دو دسته ی زیر قرار می گیرند :

سینه دچار افتادگی باشد که اصولا در این مورد به انجام جراحی ترکیبی نیاز می باشد .

سینه دارای فرم و شکل مناسبی است و نوک سینه در موقعیتی بالاتر از خط سینه قرار گرفته است و پوست اضافی و شل و آویزان وجود ندارد و ترک های شدید حاملگی بر روی آن ایجاد نشده و یا حتی عدم تقارن شدیدی ندارد ولی حجم سینه مناسب نمی باشد .

 

در اینجا گروه دوم مورد بحث قرار می گیرد :

حجم مناسب برای هر فرد چگونه مشخص می شود ؟

برخلاف نظر برخی بیماران که تمایلات فردی خود را در نظر می گیرند ، پزشک در درجه ی اول پهنای پستان ، فاصله ی نوک سینه تا زیر خط سینه و سپس میزان کش آمدن پوست را در نظر می گیرد .

باید به این نکته توجه نمود که هر سینه در زیر خود دارای یک فضای در دسترس محدود می باشد و اگر پروتز از این فضا فراتر برود از کناره ها و یا بالا و پایین پستان بیرون خواهد زد که موجب نازیبایی آن می شود و در دراز مدت تاثیرات منفی بیشتری را به بار خواهد آورد .

پروتز بزرگ تر از حد ایده آل می تواند با وجود آوردن فشاری بر روی نسج سینه باعث آتروفی فشاری شود که به معنی نسج سینه در طول یک سال اول عمل خواهد بود .

در درجه ی اول باید عکس های مقایسه ای قبل و بعد عمل بیماران قبلی را مشاهده نمایید اما باید توجه داشته باشید که در صورتی نتایج مشابه به دست می آید که قد و هیکل و سینه ی شما دقیقا مانند فتوگرافی شده باشد .

پرو نمودن سایزر در مطب نیز می تواند به شما کمک کند .

در آخر باید گفت مقصود از انجام عمل پروتز داشتن سینه ای با حجم مناسب و زیبا می باشد ولی سایز پروتز را باید به گونه ای انتخاب کنید که زیبایی سینه تا مدت طولانی تری حفظ گردد .

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *