بیش از 20 سال است که از لیزر برای پاک کردن خالکوبی یا تاو استفاده می شود و از 10 سال پیش از لیزر Q Switch برای این منظور استفاده می گردد. طول موج لیزر استفاده شده در لیزر بنا به رنگ استفاده شده در تتو متغیر است.

جهت مشاوره رایگان و پاک کردن خالکوبی در کلینیک تبریز پوست دکتر صابر با شماره مطب ۳۳۸۴۰۰۲۹ یا با شماره موبایل ۰۹۳۰۵۵۰۰۳۸۰ تماس حاصل فرمایید. 

آدرس کلینیک تبریز پوست: ائل گلی- شهرک پرواز- روبروی کلانتری-ساختمان هفت آسمان-طبقه۴

چرا پاک کردن خالکوبی (تاتو)سخت است؟

رنگ هایی که در تتو استفاده می شود با ساختار سخت فیبری به لایه ی درم پوست نفوذ کرده و در آن مستقر می شوند. لذا پاک کردن این رنگ ها بدون تاثیر در بافت اطراف آن امکان پذیر نیست.

راه های دیگر جایگزین لیزر برای حذف این رنگ ها استفاده از جراحی و برداشتن لایه پوست رنگ شده یا استفاده از نمک های دریایی، ترکیبات شیمیای یا آلی برای از بین بردن لایه ی رنگی پوست می باشد، که آسیب های خیلی جدی و عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت.

با استفاده از لیزر می توان از این عوارض جلوگیری کرد. حذف تاتو با استفاده از لیزر به اینگونه است که لیزر تابیده به پوست با توجه به طول موج مخصوص رنگ تتو با جوهر تتو واکنش داده و باعث شکستن آنها می شود.

این ذرات شکسته و ریز شده سپس توسط بدن جذب می شود که مشابه با حالتی است که پوست در معرض تابش آفتاب قرار گرفته و بافت از بین رفته آن توسط پرتو های نور خورشید جذب بدن می گردند.

رنگ های تیره مانند سیاه و آبی که استفاده ی بیشتری در تتو دارند بخاطر قدرت جذب بیشتر پاسخ بهتری به اعمال لیزر می دهند و نتیجه ی بهتری نسبت به رنگ های زرد، سبز و روشن که انرژی جذبی کمتری دارند، خواهند داشت.

دستگاه های جدیدتر توانایی بیشتری در از بین بردن کامل رنگ تتو دارند.

دستگاه Helios III جدیدترین دستگاه Q Switch در حال حاضر می باشد.

بسته به اینکه تتو چقدر قدیمی است یا از چه موادی استفاده شده است، تعداد جلسات متفاوت خواهد بود.

پاک کردن خالکوبی

مکانیسم کلی لیزر های Q switch

تکنیک کیوسوئیچ (q) ایجاد پالس‌های لیزری با مدت کوتاه (از چند نانو ثانیه تا چند ده نانو ثانیه) و پر قدرت (از چند مگاوات تاچند صد مگاوات) را میسر می‌سازد.

به وجود آمدن پالس های لیزری با استفاده از سوییچ کردن پی در پی ایجاد می شود که دسته ای از پرتوهای تکفام را به سمت نقطه ی مورد نظر یکدست کرده و بصورت نوسانی پالس های ایجاد شده را به آن نقطه می فرستد.

با این روش میتوان لیزر های با شدت خیلی بیشتری تولید کرد. در واقع با پمپاژ پی در پی انرژی هر تپ لیزری از قبل بیشتر خواهد شد و می توان به انرژی نهایی رسید.

دو نوع سوییچ کردن با این روش وجود دارد، اگر سویچ کردن سریع انجام شود یک خروجی لیزر خیلی قوی خواهیم داشت. (یک تک پالس بسیار قوی) و اگر سوییچ کردن آهسته انجام گیرد خروجی دارای چند پالس با قدرت کمتر خواهد بود.

دستگاه هلیوس 3 Helios III جدیدترین تکنولوژی در لیزر Q switched Nd: YAG تولید کشور کره است.

دو نوع طول موج پالس های تولید شده توسط این دستگاه: 1064nm , 532nm مربوط به رنگ آبی تیره و سیاه می باشد.

این دستگاه علاوه بر عملکرد فوق العاده در پاک کردن و از بین بردن تتو های تیره در از بین بردن لک های پوستی، تیرگی های موضعی و جای سوختگی ها و زخم هم بسیار موثر می باشد.

عملکرد آن به این گونه است که پالس ایجاد شده وارد پوست شده و در عمق های مختلف پوست رنگدانه ها را حل می کند.

به عبارت دیگر با ذرات رنگی واکنش می دهد و در نهایت باعث نابودی بافت رنگی در لایه ی درم پوست می شود. این ذرات ریز شده نهایتا جذب بدن می شود.

ممکن است مقداری از ذرات رنگی در عمق درم باقی بماند ولی با این روش لایه ی سطحی اپیدرم که قابل مشاهده است کاملا از بین رفته و بی رنگ می شود.

در برخی موارد تتو که عمق لایه های رنگی زیاد باشد یا در تتو های خیلی قدیمی از بین بردن کامل تتو با مشکل مواجه می شود.

این دستگاه علاوه بر از بین بردن بافت رنگی، پوست را برای کلاژن سازی تحریک کرده و برای از میان بردن قرمزی و کاهش التهاب و از بین بردن منافذ باز موثر است. بیماران دارای آکنه از عملکرد این دستگاه بسیار راضی هستند.

از جمله فواید دستگاه هلیوس:

 • جوان سازی پوست و رفع چین و چروک صورت، اشباع پوست و بهبود بافت
 • رفع خال، آکنه، جای زخم و تیرگی موضعی و لک های مادرزادی
 • حذف تاتو (تاتو های رنگی بدن، ابرو و صورت)
 • از بین بردن تیرگی دور چشم
 • درمان قارچ ناخن

پاک کردن خالکوبی یا تتو با لیزر Q Switch

پاک کردن خالکوبی یا تتو با لیزر پیکوشور

بهترین پیشنهاد برای کسانی که میخواهند رنگ پوست قسمتی از بدن خود مانند کشاله ی ران، زیر بغل یا بیکینی را روشن کنند استفاده از دستگاه پیکوشور است.

با از بین بردن بافت رنگی زیر اپیدرم که توسط لیزر انجام میگیرد رنگ پوست تا چندین درجه قابل روشن تر شدن می باشد.

این دستگاه همچنین به علت تحریک کلاژن سازی پوست باعث از بین رفتن چین و چروک های سطحی و شادابتر شدن پوست می شود.

 

فیلم پاک کردن تاتو

مراقبت قبل از لیزر:

مواردی که باید پیش از شروع لیزر با مراجعه کننده چک شود از قبیل سن، علت تتو، بیماری های خاص است و ممکن است نیاز به رژیم غذایی خاصی باشد که توسط پزشک به بیمار توصیه می شود.

به این علت که قبلا گفته شد تتو های حرفه ای و قدیمی نیاز به تلاش بیشتری برای از بین بردن در پوست دارند نسبت به تتو های آماتوری ساده.

مراقبت بعد از لیزر:

بلافاصله بعد از لیزر کردن تاتو، روی آن پماد مخصوص مالیده شده و روی آن پوشانده می‌شود و این ناحیه باید تمیز نگه داشته شود. تا 48 ساعت پس از لیزر نباید از دارو و یا مواردی که پوست را به اشعه تحریک می کند مانند هیدروکینون و لایه بردارها و .. استفاده کرد.

به تمامی توصیه‌هایی که بعد از جلسه‌ی لیزر، به شما می‌شود به طور کامل عمل کنید.

مراجعه کننده می‌تواند روز بعد دوش بگیرد اما به هیچ عنوان نباید روی تاتوی خود را لیف بکشد.در صورت بروز زخم سطحی در ناحیه ی لیزر معمولا پس از 4 تا 5 روز از بین می رود.

این زخم ها نباید تحت هیچ شرایطی کنده شود زیرا ممکن است باعث بوجود آمدن لک دائمی شود برای حداقل 6 هفته، ناحیه لیزر شده را باید از قرارگیری در معرض نور آفتاب و نور‌های شدید (مانند نور مخصوص برنزه کردن پوست) حفظ کرد و از ضد آفتاب های با اس پی اف بالای 30 استفاده کرد.

برخی از عوارض یا مضرات استفاده از لیزر

 • ممکن است در اثر استفاده از این لیزر ایجاد لک های سفید خونریزی های بسیار خفیف و جذب هموگولوبین است، این اثرات بین هفت تا ده روز ادامه داشته و از بین می روند.
 • شایعترین عوارض جانبی مزمن درمان لیزر، هیپوپیگمانتاسیون (تیرگی) است.
 • این خطر در افراد مبتلا به تیرگی پوست تحت درمان با لیزرهای QSR یا اکسانریت 4 است و در هر بیمار با توجه به تعداد جلسات درمان افزایش می یابد.
 • در برخی موارد که در مواد تتو فلزاتی نظیر آهن بکار برده شده باشد ممکن است با لیزر واکنش داده و زنگ بافت تیره تر شود.
 • برای جلوگیری از این عارضه باید علاوه بر تعیین نوع تتو در نقطه بسیار کوچکی از ناحیه تست انجام گیرد. درصورتی که لیزر قادر به پاک کردن این نوع تتو نباشد باید از روش جراحی برای حذف ناحیه ی مورد نظر استفاده کرد.
 • در برخی از موارد به علت نازکی پوست یا میزان شدت لیزر با توجه به طول موج لیزر ممکن است تولید تاول در سطح پوست شود، که برای جلوگیری از آن می توان از خنک کننده ها استفاده کرد.
 • به طور کلی برای به حد اقل رساندن عوارض جانبی بایست حد اقل چهار هفته فاصله بین جلسات لیزر در نظر گرفته شود.
 • از آنتی سپتیک موضعی نیز می توان برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد.

عکس العمل های آلرژیک

تاتو حاوی فلزات نمکی – جیوه (قرمز)، کادمیوم (زرد)، کروم (سبز) یا کبالت (آبی) – ممکن است به یک واکنش پوستی آلرژیک یا عکس آلرژی زده شود.

واکنش آلرژیک موضعی قبل از آن ممکن است با درمان لیزیک تشدید شود ، که باعث ایجاد التهاب یا واکنش آلرژیک سیستمیک می شود.

خال کوبی باید با کورتیکواستروئیدها درمان شود و یک متخصص آلرژی مشورت شود. بعضی از ارائه دهندگان توصیه می کنند که کل لیزر درمانی را اجتناب نکنند. واکنش های آلرژیک همچنین می توانند با کورتیکواستروئیدهای موضعی یا اینترلویزیون درمان شوند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

نظر خود را بیان کنید

 1. Fati
  Fati 22 اسفند 1400 پاسخ

  سلام هزینه پاک کردن خالکوبی جلسه ای چنده

 2. دکتر مصطفی صابر
  دکتر مصطفی صابر 14 خرداد 1401 پاسخ

  هزینه بستگی به وسعت خالکوبی داره از 100 هزار تومان تا 2 میلیون تومان

 3. ناشناس
  ناشناس 26 آذر 1401 پاسخ

  سلام در پاک کردن خالکوبی جای خالکوبی میماند یا به طور کلی از روی پوست پاک میشود

  1. دکتر مصطفی صابر
   دکتر مصطفی صابر 26 آذر 1401 پاسخ

   سلام.بستگی به پوست شما داره ممکنه ئر پایان آخرین جلسه تیرگی خیلی جزئی دیده بشه.

  1. دکتر مصطفی صابر
   دکتر مصطفی صابر 11 دی 1401 پاسخ

   سلام.جهت دریافت وقت مشاوره با شماره 33840029 تماس بگیرید.

 4. ناشناس
  ناشناس 18 بهمن 1401 پاسخ

  سلام. پسری۱۴ ساله هستم که در خانه با استفاده از سوزن و جوهر خودکار سبز به اندازه دو نقطه تتو انجام داده ام. میخواستم بدانم آیا پاک میشود؟ اگر پاک میشود چقدر طول میکشد و هزینه اش چقدر است؟

  1. دکتر مصطفی صابر
   دکتر مصطفی صابر 18 بهمن 1401 پاسخ

   سلام.بله پاک می شه باید تشریف بیارید مطب براتون انجام بشه.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *