تبریزپوست
تبریزپوست

علل افتادگی پوست و راههای درمان آن

افتادگی پوست

افتادگی یا شلی پوست متاسفانه چیزیست که هر کس که طول عمر کافی داشته باشد آنرا تجربه می کند. چیز زیبایی نیست ولی جزئی از روند مسن شدن می باشد. در سنین بزرگسالی پوست کم کم خاصیت ارتجاعی خود را از دست می هد.

هر چند معکوس کردن روند پیری غیر ممکن است ولی کاهش سرعت آن و تصحیح برخی از آثار عوامل مخرب محیطی که در طول زندگی ایجاد می شود ممکن است کرم های موضعی، ورزش های صورت، پرکننده های تزریقی، درمان لیزری و جراحی، روش های مردم برای اصلاح و یا خلاص شدن از شر افتادگی پوست است.

بارزترین جایی که ابتدا شروع به شل شدن و افتادگی پیدا می کند صورت است ولی به پوست هر جایی از بدن می تواند گسترش یابد.

علل شلی و افتادگی پوست متعددند و اولین آنها سن است. وقتی سن شخص افزایش می یابد، پوست کم کم دو ماده اصلی خود یعنی کلاژن و الاستین را از دست می دهد. این دو که از اجزای بافت همبند هستند مسئول استحکام و حالت ارتجاعی پوست هستند. تضعیف عضلات صورت و نیروی جاذبه از علل دیگرند.

عادات غلط تاثیرا ت بدی را بر روی پوست انسان می گذارد. به عنوان مثال، سیگار کشیدن ، تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر پوست شما دارد. سیگار کشیدن باعث می شود پوست قوام خود را از دست بدهد همچنین باعث ایجاد خطوط و چین و چروک های ریز می شود. این اثرات در مورد حمام آفتاب و یا گذراندن وقت در زیر نور آفتاب بدون محافظت کافی هم صادق است. اشعه ماوراء بنفش که از خورشید می آید، به فروپاشی الاستین و کلاژن می کند، این منجر به چین و چروک و افتادگی پوست می شود.

از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن نیز می تواند به شلی و افتادگی پوست بیانجامد. این امر به ویژه اگر یک فرد در یک مقطع زمانی کم، مقدار زیادی از وزن را از دست دهد، روی می دهد.

خوشبختانه، راه های متعددی برای درمان پوست شل و افتاده وجود دارد. بعضی از آنها تهاجمی تر از بقیه است. در زیر تعداد کمی از محبوب ترین روش ها ی مورد استفاده را مورد بحث قرار می دهیم.

 

درمان افتادگی پوست

آبرسانی :

ممکن است شما از اینکه بشنوید آبرسانی به پوست می تواند در نگه داشتن سفتی پوست شما بسیار مفید باشد تعجب کنید. یک مرطوب کننده مناسب که حاوی اسید آلفا هیدروکسی، ویتامین A ، ویتامین C و / یا بتا هیدروکسی اسید باشد می تواند به سفت شدن پوست کمک کند. مکمل های ویتامینی که دارای آنتی اکسیدان ها هستند می توانند بسیار مفید باشند. مرطوب سازی از داخل نیز مهم است. این مهم با نوشیدن مقدار کافی آب در هر روز حاصل می شود.

لیزر :

این نوع درمان استفاده از یک لیزر برای ترمیم و سفت کردن پوست شل است. دو تا از محبوب ترین و موثرین لیزرها برای سفت کردن پوست، لیزر مادون قرمز و رادیوفرکوئنسی است. لیزر، باعث بالا رفتن حرارت پوست، سفت شدن آن، کاهش چین و چروک و بازسازی کلاژنی می شود که به دلیل سن ، عادت های بد، و آلودگی محیط زیست آسیب دیده است. به منظور به دست آوردن نتایج قابل توجه، به بیش از یک جلسه درمان نیاز است.

فیلرها یا پرکننده ها :

پرکننده ها به شدت برای درمان پوست شل و افتاده محبوب شده اند. آنها با پر کردن پوست باعث می شوند که در نواحی تزریق فیلر پوست سفت شود. فیلرها یا پرکننده هایی از قبیل سلول های چربی، اسید هیالورونیک و کلاژن برای این منظور استفاده می شوند. پرکننده ها ممکن است هر چند ماه یا هر چند سال یک بار، بسته به نوع آنها نیاز به تزریق مجدد دارند.

ورزش های صورت :

در مورد اینکه آیا ورزش های صورت به سفت شدن و یا جلوگیری از افتادگی و شلی پوست کمک می کند یا نه اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی متخصصین پوست ، اعتقاد دارند کمک می کند. کسانی که نظر مثبت دارند ادعا می کنند که ورزش های صورت باعث افزایش جریان خون به منطقه می شود و این به دفع سموم و افزایش تولید الاستین و کلاژن کمک می کند. کسانی که در جبهه مخالف هستند بر این باورند که ورزش های صورت، باعث ایجاد خطوط و چین و چروک های ریز می شود.

جراحی :

هنگامی که هیچ یک از درمان های فوق به سفت شدن پوست شل کمک نکند، فرد ممکن است برای عمل جراحی انتخاب گردد. واضح است که جراحی تهاجمی تر از روش های بحث شده در بالا است. جراحی از راه حل های موضعی مخاطره آمیز تر است و نتایج به دست آمده از آن هم دائمی ست. اگر افتادگی پوست را دوست نداریم، یک راه آن، خلاص شدن از آن است. خلاص شدن از پوست اضافه اطراف چشم ها، خط فک و دهان می تواند تفاوت زیادی را در ظاهر یک فرد و قوام پوست وی ایجاد کند.

هر چند شلی و افتادگی پوست بیشتر بر روی صورت جلب نظر می کند، ولی در هر نقطه ای از بدن می تواند ایجاد شود. افرادی که دارای پوست اضافی در بالای بازوها، باسن ، ساق پا ، معده ، و گردن هستند در صورتی که گزینه های کمتر تهاجمی موثر نباشند، ممکن است بخواهند که با جراحی برداشته شود. گاهی اوقات، پوست کشیده شده فراتر از نقطه بدون بازگشت است. هنگامی که آن را می کند ، عمل جراحی برای برداشتن پوست شل تنها راه برای جبران آن است.

متاسفانه، هیچ راهی برای جلوگیری از افتادگی پوست وجود ندارد. حتی اگر فرد همه چیز را رعایت کند، به عنوان مثال، مصرف یک رژیم غذایی سالم، نوشیدن مقدار زیادی از آب، پرهیز از نور خورشید (یا استفاده از کرم های ضد آفتاب)، محدودیت مصرف الکل، و خودداری از کشیدن سیگار، باز هم شلی و افتادگی پوست ایجاد می شود. ولی رعایت این موارد کار صحیحی است که می تواند به کند کردن روند پیری بیانجامد.

اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *