درمان زگیل تناسلی با لیزر در تبریز


زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی (Acuminata Condyloma یا Genital Warts) ، یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که مردان و زنان را مبتلا می‌کند.

در این بیماری تناسلی، ضایعات پوستی به شکل برآمدگی‌های توپر و کوچک ( پاپول ) در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود.

این ضایعات فاقد درد یا خارش می‌باشند. زگیل‌ها می‌توانند از چند هفته تا چند ماه بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد شوند.

عامل ایجاد کننده ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV= Human Papillomm Virus) است که می‌تواند در ایجاد برخی بدخیمی‌ها نقش داشته باشد.

این ویروس مشابه با ویروس ایجاد کننده زگیل معمولی است ولی در مقایسه با آن از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است.

جهت مشاوره رایگان و انجام خدمات زیبایی در کلینیک  دکتر صابر با شماره مطب ۳۳۸۴۰۰۲۹ یا با شماره موبایل ۰۹۳۰۵۵۰۰۳۸۰ تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شهرک پرواز-روبروی کلانتری-نبش چهارراه-ساختمان 7 آسمان-طبقه 4

بیشتر بخوانید:

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی صورت می‌گیرد.

معمولاً انتقال از طریق ارتباط جنسی انجام می‌شود ولی گاهی تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد امکان انتقال وجود دارد.

نکته مهم اینکه بیماری عفونی زگیل جنسی ممکن است مدت زمان طولانی را بصورت نهان در بدن فرد بیمار زندگی کند ولی در طی این مدت بیمار بدون علامت نیز ناقل بیماری زگیل محسوب می‌شود.

از آنجایی که زگيل‌ها بسيار مسري هستند، ممكن است از يك قسمت از بدن (مثلاً دست) به ساير قسمت‌ها سرايت كند.

 

علائم زگیل تناسلی

  • ضایعات زگیل جنسی برآمدگی‌های پوستی توپری به ابعاد حدود ٢ تا چند میلیمترهستند كه معمولاً به صورت متعدد هستند.
  • این ضایعات فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند به طوری که با هر بار تماس حدود 60% احتمال انتقال وجود دارد.
  • از آنجا که این بیماری می‌تواند زمینه ساز بدخیمی در خانم‌ها باشد باید هر چه سریعتر این بیماری را درمان کرد. احتمال عود بیماری نیز زیاد است (تا 40%).
  • زگیل تناسلی نوک آلت تناسلی ممکن است در مردان منجر به انسداد ادراری شود. در صورت وجود زگیل بر روی دهانه رحم (Cervices) امکان ایجاد سرطان گردن رحم وجود دارد.

 

محل ضایعات زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی می‌توانند روی سطح خارجی فرج ( vulva ) و یا دیواره‌های داخلی واژن (Vagina) و ناحیه بین مقعد و واژن (perineum) و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس) رشد کنند.

محل ضایعات زگیل تناسلی

در آقایان، ضایعات ممکن است که در نوک آلت تناسلی (penis) و یا در طول بدنه آن(shaft) و یا روی سطح اسکروتوم (scrotum) و نیز مقعد (anus) رشد کنند.

این زگیل‌ها همچنین در دهان و گلوی افرادی که رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته اند، یافت شده‌اند.

 

پیشگیری از زگیل تناسلی

1- تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است یا اینکه باید هنگام آمیزش از کاندوم استفاده شود.

2- باید از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده ویا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.در صورتی که زگیل‌ها در ناحیه موهای شرمگاهی است از تیغ زدن موها خودداری کنید چون به شدت باعث تکثیر زگیل‌ها می‌شود.

3- مثل سایر بیماری‌های جنسی بهترین راه پیشگیری، ارتباط جنسی معقول و مطمئن است.

4- اخیراً سازمان تائید غذا و داروی آمریکا (FDA) واکسن جدیدی را که برای پیشگیری از چهار گونه از ویروس‌های زگیل به نام گارداسیل (Gardasil) ساخته شده را مورد تائید قرار داد. این واکسن باید در سه نوبت (امروز، ۲ ماه بعد، ۶ ماه بعد) طی۶ ماه جهت پیشگیری تزریق شود.

5- دیده شدن بیماری در كودكان می‌تواند مطرح کننده احتمال سوء استفاده جنسی از کودکان باشد، اگرچه احتمال انتقال از مادر در هنگام تولد نیز وجود دارد.

7- همسر یا شریک جنسی فرد بیمار حتما باید معاینه شود و در صورت لزوم درمان همزمان انجام شود.

 

درمان زگیل تناسلی در تبریز

روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می‌شود.

بسته به نظر پزشک درمان استفاده از داروهای موضعی مثل پودوفیلین، استفاده از کرایوتراپی (سرما درمانی) و نیتروژن مایع، تا استفاده از لیزر یا جراحی متفاوت است.

در خانم‌ها پس از درمان نیز لازم است که پاپ اسمیرهای منظم انجام شود.

1- كرايوتراپي(سرما درمانی): براي بيماران داراي زگيل‌هاي با تعداد كم يا متوسط مناسب است. مهم ترين عارضه جانبي آن درد مختصر و يا احتمال ایجاد تاول در محل درمان است. احتمال عود ضایعات بیشتراز لیزر است.

2- درمان جراحـي: به صورت كوچك و با بي حسي موضـعـي توسط متخصـصـان پوسـت انجام مي‌شود. جراحی معمولاً براي زگيل‌هاي کم تعداد و بزرگ به كار مي‌رود. خطر عود آن هم حدود 20% است.

3- درمان با لیزر :پس از بیحسی موضعی انجام می‌شود. درمان با ليزر را می‌توان بهترين روش براي زگيل‌هاي داخل پيشابراه و واژن دانست.

برای ضایعات بیرونی هم لیزر اغلب بهترین درمان است و این حسن را دارد که طی یک جلسه زگیل‌ها از بین می‌رود و میزان عود کمی (حدود ۵ درصد) دارد.

4- از درمـان‌هاي شيميايي محلول پودوفيلين: معروفترين دارويـي اسـت كه براي درمان زگيل تناسلی تجويز مي‌شود.

اين محلول را بايد به دقت روي ضايعه ماليد چون در صورتی که روی پوست سالم مالیده شود باعث آسیب پوست و سوزش شدید محل می‌شود به همین دلیل این کار باید توسط پزشك انجام شود.

معمولاً این درمان طی 3 جلسه به فاصله دو هفته انجام می‌شود. امکان بهبود با یک جلسه درمان هم وجود دارد.

در صورتی که دارو به دقت استفاده شود، سوزش در محل و درد و التهاب به طور نادر اتفاق می‌افتد. براي جـلوگيري از تحريك، بايد پس از استفاده از محلول اجازه داد كامـلاً خشك شود.

نوع دیگری از این دارو به نام پودو فیلوتوکسین (podophyllotoxin) ساخته شده که مخصوص مصرف توسط بیمار است.

متاسفانه این دارو در ایران وجود ندارد. پودو فیلوتوکسین هم مثل پودوفیلین باید حتما روی ضایعه زده شود. این دو دارو نباید در مناطق داخلی استعمال شود. مصرف هر دو این داروها در بارداری ممنوع است.

5- دارویی به نام Imiquimod یا Aldara: این کرم پوستی توانایی سیستم ایمنی بدن را برای جنگ با ویروس زگیل تناسلی افزایش چشمگیری می‌دهد.این کرم جهت مصرف توسط بیمار می باشد.

در زمانی که از این کرم استفاده می‌کنید، از رابطه جنسی پرهیز کنید. متاسفانه قیمت این دارو بسیار گران است و اثر درمانی آن 100% نیست.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *