تاثیر شگفت آور روغن جوجوبا بر روی پوست

بر اساس مقاله‌ای که از طریق مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا قابل دسترسی است، فواید بسیاری در زمینه استفاده از روغن جوجوبا به اثبات رسیده‌اند و به همین دلیل افزودن چنین محصولی به روتین مراقبت از پوست نتایج شگفت‌انگیزی به همراه خواهد داشت.

جوجوبا با نام علمی سیموندزیا کینانسیس، گیاهی چندساله است که در آمریکای شمالی رشد می‌کند، دانه‌ این گیاه خواص درمانی مختلف نیز تولید می‌کند که دلیل اصلی محبوبیت روز افزون آن محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است جوجوبا یا jojoba با عناب که تحت عنوان jujube شناخته می‌شود متفاوت بوده و نباید به اشتباه یک گیاه پنداشته شوند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص گیاه جوجوبا وجود دارد، امکان روغن‌گیری از دانه‌های آن است. در واقع نزدیک به ۵۰ درصد از وزن دانه‌ها مربوط به روغن آن‌هاست که اصطلاحا به آن روغن جوجوبا یا موم جوجوبا گفته می‌شود. با توجه به ویژگی‌های این روغن، می‌توان از آن به صورت جداگانه و یا در ترکیب با سایر اسانس‌های روغنی درمانگر استفاده کرد. اما در مورد افزودن روغن جوجوبا به روتین‌های مراقبت از پوست چه می‌دانید؟ آیا این کار ضروری است؟ چه مزایایی دارد؟ در نتیجه پژوهش‌های صورت‌گرفته طی سال‌ها مشخص شده که روغن جوجوبای خالص را می‌توان در قالب درمان آکنه، خشکی پوست و تعداد زیادی از بیماری‌های پوستی در نظر داشت.

 

مزایای استفاده از روغن جوجوبا

بر اساس مقاله‌ای که از طریق مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا قابل دسترسی است، فواید زیر در زمینه استفاده از روغن جوجوبا به اثبات رسیده‌اند و به همین دلیل افزودن چنین محصولی به روتین مراقبت از پوست نتایج شگفت‌انگیزی به همراه خواهد داشت:

– خاصیت مرطوب‌کنندگی: روغن جوجوبا یک ترکیب مرطوب‌کننده قوی است. بدین معنا که می‌تواند با ایجاد سدی محافظتی، از دست رفتن رطوبت از سطح پوست را متوقف کند. این رویکرد ممکن است از ایجاد عفونت‌های باکتریایی، آکنه و حتی شوره سر (در صورت استفاده روی موها) جلوگیری کند.

– خاصیت ضدباکتری: روغن جوجوبا دارای خواص ضدمیکروبی و ضدقارچی است. با وجود آنکه طبق مطالعات آزمایشگاهی روغن جوجوبا توانایی نابودسازی همه گونه‌های باکتریایی یا قارچی را ندارد، اما می‌تواند پاتوژن‌های سالمونلا، اشریشیا کلی و کاندیدا را از بین ببرد.

– خاصیت آنتی‌اکسیدانی: روغن جوجوبا حاوی فرم‌های طبیعی ویتامین‌ای است که تاثیرات مطلوبی روی بافت پوست انسان به عنوان ترکیب آنتی‌اکسیدانی دارد. به بیان دیگر محصولات حاوی روغن خالص به پوست کمک می‌کنند تا به نحو موثرتری با استرس اکسیداتیو هر روزه ناشی از آلاینده‌ها و سموم مبارزه کند. بدین ترتیب مسدودسازی منافذ کمتر صورت گرفته و از بروز آکنه پیشگیری می‌شود.

– خاصیت ضد حساسیتی: از نظر مولکولی، روغن جوجوبا نوعی موم است. از این رو با وجود آن که توسط پوست جذب می‌شود، اما طبیعت و ساختار مومی این اجازه را می‌دهد تا سطح پوست به خوبی مهر و موم شود. برخلاف سایر روغن‌های گیاهی، روغن جوجوبا تحریک‌کننده نیست و واکنش‌های آلرژیک به دنبال مصرف آن نادر است.

– خاصیت کنترل‌کنندگی تولید سبوم: موم مورد نظر قادر به تنظیم تولید چربی سطح پوست است چرا که شباهت زیادی به چربی طبیعی تولید شده توسط بدن دارد. پس از استفاده از این روی صورت، پوست احساس آرامش و رطوبت می‌کند. این احساس سیگنالی به فولیکول‌های مو و غدد عرق ارسال خواهد کرد که در نهایت از ترشح سبوم اضافه به منظور آبرسانی پوست جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب پوست حالت روغنی و چرب به خود نمی‌گیرد و آکنه ناشی از مسدود شدن منافذ رخ نمی‌دهد.

– خاصیت کمک به ساخت کلاژن: به نظر می‌رسد که محتوای آنتی‌اکسیدانی روغن جوجوبا بتواند به تحریک ساخت کلاژن توسط بدن کمک کند. کلاژن پروتئینی است که علاوه بر غضروف، در پوست و مفاصل نیز یافت می‌شود. سطح این ترکیب با افزایش سن به تدریج کاهش می‌یابد و از این رو یکی از دلایل اصلی تغییر چهره در دوران میانسالی و پیری به شمار می‌رود.

– خاصیت کمک به تسریع بهبود زخم: روغن جوجوبا منبعی امیدوارکننده در راستای تسریع روند بهبود زخم محسوب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که این روغن سبب به هم پیوستن مجدد سلول‌های پوستی پس از ایجاد خراش یا بریدگی خواهد شد.

– خاصیت تسکین‌دهی به اگزما، پسوریازیس و خشکی پوست: همانطور که گفته شد روغن دانه‌های گیاه جوجوبا دارای خواص ضد التهابی و درمانی است. استفاده موضعی از محصولات حاوی این ترکیب به خصوص روغن خالص، به تسکین خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش، اگزما و پسوریازیس کمک می‌کند.

– خاصیت کاهش چین و چروک‌های پوستی: یکی از ارزشمندترین فواید روغن جوجوبا که به گفته متخصصین به محتوای آنتی‌اکسیدانی آن و قابلیت مبارزه با استرس اکسیداتیو بازمی‌گردد، کمک به کاهش چین و چروک‌های پوستی است. مصرف موضعی روغن جوجوبا خاصیت کشسانی پوست را بهبود می‌بخشد، تولید کلاژن را بالا می‌برد و چروک را کاهش می‌دهد.

 

طریقه مصرف روغن جوجوبا

برخلاف بسیاری از اسانس‌های روغنی و روغن‌های گیاهی، روغن جوجوبا نیازی به رقیق کردن پیش از مصرف ندارد و می‌تواند مستقیما روی پوست استفاده شود. با این حال قبل از مصرف روغن مذکور یا هر محصول پوستی دیگری برای اولین بار، ابتدا یک تست کوچک روی ناحیه‌ای از پوست مانند دست انجام دهید تا احتمال حساسیت رد شود.

برای این کار می‌توانید قسمت داخلی ساعد را انتخاب کرده، ۳ الی ۴ قطره روغن جوجوبا روی آن بمالید، سپس محل را بانداژ کرده و ۲۴ ساعت صبر کنید. در ادامه باند را برداشته و پوست را بررسی کنید. اگر هیچ نشانه‌ای از کهیر، قرمزی، خارش یا سوزش وجود ندارد، حساسیت به کلی رد می‌شود.

در مجموع طریقه مصرف روغن جوجوبا به نتیجه‌ای که انتظارش را دارید وابسته است. می‌توانید از آن ۱ الی ۲ بار در روز برای تسکین خشکی لب‌ها استفاده کنید و یا قبل از خواب به عنوان سرم ضد پیری پوست.