تاثیر استرس بر ریزش مو


ریزش مو

افرادی که دچار اضطراب و ریزش مو هستند، باید به این نکته دقت کنند که مطمئن شوند که آیا دارای علائم ریزش موی عصبی هستند یا نه. در حقیقت هنگام مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو، وی تلاش می کند تا در جلسات مشاوره اولیه متوجه این نکته شود که علت ریزش مو چیست. سپس با مشخص شدن دلیل آن (که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مانند استرس، ارث، زخم و خارش، بیماری، افزایش سن، مشکلات هورمونی، کمبود ویتامین، ناراحتی های تیروئید، حاملگی، عفونت های پوستی و…) اقدام به درمان های لازم (مانند کاشت مو) کند.

اینجاست که اهمیت مشاوره جهت درمان ریزش مو مشخص می شود. نکته ای که بارها درباره آن نوشته ایم. به خصوص اگر فرد به دلایلی مانند استرس و فشارهای عصبی دچار ریزش مو شده باشد. در چنین مواردی اغلب نخست باید شخص جهت درمان مشکلات روحی خود به روان درمانگر و مشاور مراجعه کند و مشکلات خود را در این زمینه برطرف کند و سپس در مرحله بعد اقدام به کاشت موی سر و یا سایر روش های درمانی (مانند مزوتراپی، ترمیم مو و غیره) کند. چرا که در صورتی که فرد دارای مشکلات روحی و استرس های شدید باشد، حتی بعد از درمان هم ممکن است ریزش موهای سر او ادامه پیدا کرده و حتی بخشی از موهای کاشته شده، بریزند!

از این رو این نکته بسیار اهمیت دارد که درمان استرس پیش از درمان ریزش مو و طاسی سر صورت گیرد. ضمنا این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که این عارضه فقط منجر به از دست دادن موهای سر نمی شود بلکه افراد زیادی بودند که دچار ریزش مو در نواحی دیگر از جمله موهای ابرو و ریش شده اند.

اینجاست که اهمیت و ارتباط مستقیم بین اعصاب و ریزش مو به خوبی آشکار می شود.در واقع درمان ریزش مو ناشی از افسردگی و استرس در ابتدا از درمان مسائل و مشکلات روحی و روانی فرد توسط مشاور روانشناس و یا روانپزشک آغاز می شود و سرانجام پس از پایان آن، نوبت به درمان ریزش مو و طاسی می رسد.

علائم ریزش مو بر اثر استرس

استرس چیزی است که هر کسی در دنیای امروزی ممکن است بارها و بارها آنرا تجربه کند. ناراحتی، ترس و نگرانی از بسیاری از مسائل مانند مشکلات جسمی، بیماری، مشکلات شغلی یا تحصیلی، مسائل خانوادگی، ترافیک، از دست دادن نزدیکان و یا اعضای خانواده، گرفتاری ها و ناراحتی های مختلف همه و همه منجر به ایجاد دنیایی پر تنش شده است اما اگر کسی بیش از حد استرس و ناراحتی های روحی داشته باشد، یکی از علائم آن از دست دادن موها و ریزش آنهاست که می تواند هر کدام از سه حالت زیر باشد:

– مو کندن:

شاید جالب باشد که بدانید یکی از دلایلی که موجب به کم پشت شدن موهای سر می شود و بیشتر در خانمها شایع است، مشکل مو کندن یا به زبان علمی “تریکوتیلومانیا” (Trichotillomania) است. این عارضه نوعی ناراحتی و وسواس شدید است که افراد مبتلا به آن ناخودآگاه اقدام به کندن موهای سر، مژه ها و یا موهای ابرو می کنند.

این عارضه امروزه در سطح جهان متاسفانه گریبانگیر میلیون ها نفر شده و از آنجا که یکی از خصوصیات زندگی مدرن شهری، افزایش فشارها و ناراحتی های عصبی افراد است، بسیاری از افراد دچار وسواس کندن مو یا تریکوتیلومانیا می شوند.

افرادی که دچار این عارضه هستند، عمدتا از خشم درونی، نارحتی های شدید، افسردگی، اضطراب بیش از حد و غیره رنج می برند که باید این مسئله حتما درمان شود.

– ریزش مو به دلیل شوک و فشارهای عصبی:

یکی از دلایلی که موجب می شود بسیاری از افراد دچار ریزش مو شوند، این حالت است. یعنی ناراحتی ها و شوک های شدید که معمولا به دلایل عاطفی و یا ترس های ناگهانی ممکن است بروز کند.

بسیاری از افرادی که عضوی از خانواده را از دست داده اند، دانش آموزانی که فقط چند ماه یا چند هفته تا کنکور فرصت دارند و دچار اضطراب شدیدی هستند، افرادی که دچار بیماری های سختی هستند و ترس از عمل جراحی و یا ادامه درمان دارند و… که می تواند منجر به از دست دادن موها و کم پشت شدن آنها ظرف مدت کوتاهی (مثلا ظرف دو یا سه ماه) شود. البته چنانچه این حملات عصبی و تنش های روحی برطرف شوند ممکن است ظرف شش الی نه ماه بسیاری از فولیکول موهای ریخته شده مجددا رشد کنند و فرد موهایش را بدست آورد.

– ریزش موی سکه ای به دلیل استرس:

شاید تعجب کنید ولی یکی از دلایل ریزش موی سکه ای، هم استرس شدید است. بطوری که در بعضی افراد حملات عصبی و نگرانی ها و شوک های روحی شدید می تواند موجب حملات اشتباه گلبول های سفید خون بدن انسان به فولیکول های مو شود و بصورت ناحیه ای و سکه ای بخش هایی از موهای سر و یا ریش دچار ریزش شوند. حتی در مواردی ممکن است این معضل تا جایی پیش برود که بیشتر موهای بدن بریزند.

در چنین مواردی، پس از بهبودی فرد زیر نظر روانپزشک و یا مشاور، باید فرد به یک متخصص و یک کلینیک کاشت مو جهت درمان مراجعه کند.

البته مسئله دیگر هم این است که برخی افرادی که دچار ناراحتی ها و مشکلات شدید عاطفی و یا روحی روانی می شوند، بجای ریزش مو ممکن است دچار سفید شدن مو شوند. این مسئله به خصوص در کسانی بیشتر بروز می کند که زمینه ژنتیکی چنین مسئله ای را نیز دارند.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *