تبریزپوست

بیماری ویتیلیگو

بیماری های پوست

2 اردیبهشت 1400 256 بازدید
تبریزپوست

بیماری ویتیلیگو

ویتیلیگو

ویتیلیگو یا همان برص نوعی بیماری اختلال پیگمانتاسیون به صورت اکتسابی است که در آن، به سبب کاهش عمل و در نهایت تخریب ملانوسیتها دپیگمانتاسیون به صورت موضعی یا منتشر دیده می شود.

شیوع آن حدود یک درصد و در برخی جوامع به حدود 8 درصد می رسد. سن ابتلا در اغلب افراد، بین 20 تا 30 سالگی می باشد و در 25 درصد موارد، کودکان کمتر از 10 سال گرفتارند.

 

علایم بالینی:

لکهای کم رنگ در نواحی در معرض آفتاب، صورت و دستها دیده می شود. این نواحی مستعد آفتاب سوختگی می باشند. ضایعات همچنین در نواحی با پیگمانتاسیون طبیعی از قبیل صورت، زیربغل، کشاله ران، نواحی تناسلی و آرئول پستان مشاهده می شوند.

مناطق در معرض تروما مانند پشت دست و پا، آرنج، زانو و قوزک پا نیز از نواحی شایع گرفتاری است. ضایعات به صورت قرینه و گاهی یک طرفه و محدود به یک درماتوم دیده می شود. مو در ضایعات، رنگ طبیعی خود را دارد ولی بندرت در ضایعات قدیمی سفید می گردد.

درمان:

پاسخ درمانی رضایت بخش نیست. از استروئیدهای موضعی و در صورت امکان از درمان PUVA به صورت موضعی و سیستمیک می توان استفاده کرد. در مواردی که پاسخ درمانی مناسب نباشد، جهت مخفی کردن ضایعات می توان از کرم های پوشاننده استفاده کرد که در نواحی باز بدن، به بیماران کمک می کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *