بیماری ویتیلیگو


ویتیلیگو

ویتیلیگو یا همان برص نوعی بیماری اختلال پیگمانتاسیون به صورت اکتسابی است که در آن، به سبب کاهش عمل و در نهایت تخریب ملانوسیتها دپیگمانتاسیون به صورت موضعی یا منتشر دیده می شود.

شیوع آن حدود یک درصد و در برخی جوامع به حدود 8 درصد می رسد. سن ابتلا در اغلب افراد، بین 20 تا 30 سالگی می باشد و در 25 درصد موارد، کودکان کمتر از 10 سال گرفتارند.

 

علایم بالینی:

لکهای کم رنگ در نواحی در معرض آفتاب، صورت و دستها دیده می شود. این نواحی مستعد آفتاب سوختگی می باشند. ضایعات همچنین در نواحی با پیگمانتاسیون طبیعی از قبیل صورت، زیربغل، کشاله ران، نواحی تناسلی و آرئول پستان مشاهده می شوند.

مناطق در معرض تروما مانند پشت دست و پا، آرنج، زانو و قوزک پا نیز از نواحی شایع گرفتاری است. ضایعات به صورت قرینه و گاهی یک طرفه و محدود به یک درماتوم دیده می شود. مو در ضایعات، رنگ طبیعی خود را دارد ولی بندرت در ضایعات قدیمی سفید می گردد.

درمان:

پاسخ درمانی رضایت بخش نیست. از استروئیدهای موضعی و در صورت امکان از درمان PUVA به صورت موضعی و سیستمیک می توان استفاده کرد. در مواردی که پاسخ درمانی مناسب نباشد، جهت مخفی کردن ضایعات می توان از کرم های پوشاننده استفاده کرد که در نواحی باز بدن، به بیماران کمک می کند.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *