بوتاکس معده برای لاغری


بوتاکس معده چیست ؟

بوتاکس معده یکی از روش‌های درمانی برای کاهش وزن و بهبود علائم اضطراب و افسردگی در برخی بیماران است. در این روش، بوتاکس به عنوان یک ماده موضعی در دیواره معده تزریق می‌شود تا حرکات معده را کند کرده و احساس سیری بیمار را افزایش دهد.

این روش باعث کم شدن ترشح اسید در معده ، بهبود علائم اسهال و یبوست و کاهش سایز معده می‌شود که در نتیجه باعث کاهش وزن بیمار می گردد.

اما باید توجه داشت که بوتاکس معده یک روش درمانی است و برای کاهش وزن کافی نیست و باید همراه با تغییر در شیوه زندگی و تغذیه سالم همراه شود.

مانند دیگر روش درمانی دیگری، بوتاکس معده هم ممکن عوارضی داشته باشد. بعضی از عوارض ممکن شامل درد، تورم، خارش، افتادگی و تحریک معده است.

در موارد نادر، عوارض جدی مانند تب و مشکلاتی برای صفرا می‌توانند رخ دهند. عوارض جانبی بعد از درمان ممکن است تا چند روز یا هفته دوام داشته باشد و در بعضی موارد نیاز به درمان پزشکی است.

به هر حال، مهم است که قبل از تصمیم به دریافت بوتاکس معده، با پزشک خود مشورت کنید و تمامی عوارض و فواید مرتبط با این روش درمانی را بشناسید. بوتاکس معده برای برخی بیماران می‌تواند به عنوان یک روش درمانی موثر و مفید باشد.

 

نحوه انجام بوتاکس معده چگونه است؟

بوتاکس معده با تزریق بوتولینوم توکسین در دیواره معده انجام می شود. بوتاکس معده با استفاده از آندوسکوپی (گاهی هم به عنوان آندوسکوپی معده شناخته می شود) انجام می شود.

پزشک یک دستگاه آندوسکوپ (یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک دوربین) را از راه دهان و سپس به معده می گذارد.

سپس با تزریق بوتاکس به دیواره معده، عضلات را آرام می کند و از این طریق موجب کاهش احساس گرسنگی و سیری می شود. این روش به طور معمول در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و می تواند با بی حسی موضعی یا با بیهوشی انجام شود.

معمولاً پس از انجام این روش، بیمار باید چند ساعت به صورت نیمه شبه یا کامل روی شکم خود بخوابد تا بوتاکس در دیواره معده خود کار کند. بعد از آن، بیمار به صورت مرحله به مرحله به خوردن غذا با محدودیت های تغذیه‌ای بازگردانده می شود.

 

مزایای بوتاکس معده می‌تواند عبارتند از:

کاهش وزن: بوتاکس معده با کاهش ترشح اسید معده و کند کردن حرکات معده می‌تواند باعث کاهش وزن بیمار شود.

بهبود علائم: افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر، افسردگی، اضطراب، درد شکم و سوء هاضمه هستند می‌توانند از بوتاکس معده برای بهبود علائم خود استفاده کنند.

عدم نیاز به جراحی: بوتاکس معده یک روشی می باشد ، غیر تهاجمی ، که نیازی به برش و خارج کردن بخشی از معده ندارد.

عدم نیاز به بستری شدن: بعد از دریافت بوتاکس معده ، بیمار نیازی به بستری شدن ندارد و می‌تواند به طور مستقیم به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

درمان سریع: اثرات بوتاکس معده در عرض چند روز و در بعضی موارد تا یک هفته ظاهر می‌شود و به همین دلیل، برای بیمارانی که نیاز به درمان سریع دارند، می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.

به هر حال، قبل از تصمیم به دریافت بوتاکس معده، باید با پزشک خود مشورت کرده و تمامی فواید و معایب احتمالی را بررسی کنید.

 

معایب بوتاکس معده عبارتند از:

اثر موقت: تاثیرات بوتاکس معده به طور موقت است و پس از چند ماه تا یک سال، اثر آن کاهش می‌یابد. بنابراین، برای حفظ وزن کاهش داده شده، باید سبک زندگی سالم را رعایت کنید.

خطر عفونت: مانند هر روش پزشکی دیگر، ریسک عفونت ممکن است ایجاد شود. با این حال، احتمال وقوع آن بسیار کم است.

عوارض جانبی: عوارض جانبی احتمالی از جمله درد شکم، سرگیجه، سوء هاضمه، استفراغ، نفخ و تهوع هستند.

قیمت: هزینه بوتاکس معده نسبتاً بالاست و باید مرتباً تکرار شود.

محدودیت‌های تغذیه‌ای: پس از دریافت بوتاکس معده، باید برای چند هفته به محدودیت‌های تغذیه‌ای توجه کرد و ممکن است برای بعضی از افراد دشوار باشد.

در نهایت، برای استفاده از بوتاکس معده، باید با پزشک خود مشورت کنید و از این روش به عنوان راهکار اصلی کاهش وزن استفاده نکنید.

 

برخی افرادی که می‌توانند از بوتاکس معده استفاده کنند عبارتند از:

  • افرادی که دچار چاقی مفرط هستند و برای کاهش وزن خود نتوانسته‌اند با روش‌های دیگر موفق شوند.
  • افرادی که به علت بیماری‌های مربوط به سیستم گوارشی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر، سوء هاضمه، درد شکم، افسردگی و اضطراب دچار مشکل هستند.
  • افرادی که قصد دارند بهبود سلامت خود را به عنوان یک پارامتر اساسی برای کاهش وزنشان در نظر بگیرند.
  • افرادی که از روش‌های جراحی چاقی نمی‌توانند استفاده کنند به دلیل عوارض جانبی ممکن پس از جراحی.
  • مهم است که قبل از تصمیم به دریافت بوتاکس معده، با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید ببینید که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

 

ماندگاری بوتاکس معده چقدر است ؟

بوتاکس معده به طور معمول حدود ۳ تا ۶ ماه است، اما می تواند بسته به بیمار و شرایط خاص تغییر کند. پس از این مدت، عضلات دیواره معده به طور طبیعی به فعالیت خود بازگردند و علائم کاهش گرسنگی و سیری بازگردند.

 

نتیجه گیری بوتاکس معده

بوتاکس معده یکی از روش های موجود برای کاهش احساس گرسنگی و سیری است و می تواند برای برخی افراد مفید باشد.

با این حال، همانند سایر روش های درمانی، دارای مزایا و معایبی است که باید در نظر گرفته شوند. همانطوری که گفته شد مزایای بوتاکس معده می تواند : کاهش احساس گرسنگی و سیری ، کاهش وزن برای بعضی از افراد و همینطور روش غیرجراحی و غیرتهاجمی است که نیازی به بستری شدن بیمار ندارد.

ولی در عین حال معایب آن را هم که می توانیم هزینه نسبتاً بالا، نیاز به تکرار درمان به صورت دوره ای به علت ماندگاری محدود بوتاکس در معده ، ایجاد عوارض جانبی ، مانند سوء هاضمه، تهوع و استفراغ و یا ممکن است در بعضی از موارد بوتاکس معده به علت عدم تاثیر یا عوارض جانبی از جمله ایجاد درد شکمی و تورم ناموفق باشد.

بنابراین، تصمیم در خصوص استفاده از بوتاکس معده باید با توجه به شرایط شخصی و مشاوره با پزشک تصمیم گیری شود.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *