آیا کمبود آهن می تواند باعث ریزش مو شود؟

ارتباط ریزش مو با کمبود آهن

کمبود آهن

بدن ما برای عملکرد به برخی ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی نیاز دارد. کمبود هر ماده معدنی حیاتی مانند آهن می تواند باعث تغییر شدید در بدن ما شود.

با کمبود آهن و در نتیجه کاهش سطح هموگلوبین در خون ، ریزش مو آشکار می شود. چه زنان و چه مردان می توانند از کمبود آهن ، کم خونی و ریزش مو رنج ببرند. با روش رساندن آهن برای رشد مو ، این مشکل قابل درمان است.

آیا کمبود آهن باعث ریزش مو خواهد شد؟

بله ، کمبود آهن باعث ریزش مو می شود. در حالت ایده آل ، آهن مسئول تولید هموگلوبین در بدن ما است. کمبود آهن می تواند اکسیژن و هموگلوبین خون را به شدت کاهش دهد.

بدن ما برای تولید سلول و ترمیم بافت های قدیمی به اکسیژن نیاز دارد. به همین ترتیب ، فولیکول های موی ما نیز برای تولید تار های جدید مو به هموگلوبین نیاز دارند.

به طور متوسط ​​، در بدن ما در طول روز حدود ۱۰۰ مو از بین می رود. در چرخه مو، رویش مجدد مو، ریزش روزانه را دوباره جبران می کند.

وقتی بدن ما از کمبود هموگلوبین رنج می برد ، قادر به تولید موهای مورد نیاز نیست. همراه با عوامل دیگر ، این ریزش موی ناشی از کمبود آهن می تواند طاسی مردانه یا زنانه را بیشتر کند.

آیا می توان موهای از دست رفته به دلیل کمبود آهن را مجددا رشد داد؟

بله – ریزش مو ناشی از کمبود آهن می تواند دوباره رشد کرده و ترمیم شود. اگر در مراحل اولیه مراجعه شود ، بهبود سریع ریزش مو برای پزشک آسان تر می شود.

در مرحله اول ، یک درمان اختصاصی برای جبران آهن و هموگلوبین در بدن ما شروع می شود. در همان زمان ، یک درمان رشد مجدد مو توسط یک پزشک پوست و مو انجام می شود تا به ما کمک کند تا موهای از دست رفته را بازیابی کنیم.

علائم ریزش مو به دلیل کمبود آهن

به محض مشاهده علائم و نشانه های کمبود آهن که می تواند منجر به ریزش مو شود باید به پزشک پوست و مو مراجعه کنید:

 • موهای خشک و آسیب دیده
 • ریزش بیش از حد مو
 • از بین رفتن درخشش طبیعی مو
 • از دست رفتن رنگدانه سازی در مو (موی سفید)
 • نازک شدن تارهای مو
 • کمبود انرژی
 • از دست دادن اشتها
 • رنگ پریدگی پوست و سردی دست ها
 • ناخن های شکننده

پزشک آزمایش های خاصی را برای بررسی سطح هموگلوبین در بدن شما درخواست می دهد. اگر مشخص شد که کمبود آهن با ریزش مو در ارتباط است ، یک درمان اختصاصی توصیه می شود.

برخی از آزمایشات پزشکی برای تشخیص کمبود آهن شامل موارد زیر است:

فریتین سرم : از این آزمایش برای اندازه گیری مقدار واقعی آهن ذخیره شده در بدن استفاده شود. فریتین پروتئینی است که آهن را در بدن ذخیره می کند.

آهن سرم : این آزمایش میزان کل آهن موجود در خون را اندازه گیری می کند.

سطح ترانسفرین : ترانسفرین پروتئینی در خون است که آهن را حمل می کند و این آزمایشات با یافتن ترانسفرین، به یافتن اینکه چه مقدار ترانسفرین حامل آهن نیست کمک می کند.

 

درمان ریزش مو به دلیل کمبود آهن

برای تعیین دوره مناسب درمان بیماری خود به یک پزشک پوست مراجعه کنید.

برخی از روش های شایع برای درمان کمبود آهن و ریزش مو شامل موارد زیر است:

درمان پی آر پی PRP

 PRP مخفف Platelet-rich Plasma پلاسمای غنی از پلاکت است و اغلب به عنوان بهترین روش درمان رشد مجدد مو در نظر گرفته می شود.

این یک روش غیرتهاجمی است که هم برای خانمها و هم مردان جواب می دهد. در این روش مقدار کمی خون از بدن بیمار گرفته می شود. به دنبال فرآیند گریز از مرکز ، پلاسمای غنی از پروتئین از خون تولید می شود. سپس پلاسما با استفاده از سوزن های ریز به لایه فوقانی پوست سر در محل ریزش مو تزریق می شود.
از آنجا که پلاسما، غنی از پلاکت است ، مواد مغذی ضروری را برای فولیکول های مو فراهم می کند.

فولیکول ها مواد مغذی موجود در بدن را به طور مستقیم دریافت می کنند، در نتیجه ریزش مو به دلیل کمبود آهن را درمان می کند.

پلاسما بیشتر روی لکه های طاس تزریق می شود و پس از چند جلسه ، منجر به رشد یکنواخت مو می شود. از آنجا که پی آر پی هیچ عارضه جانبی عمده ای ندارد ، اغلب برای رشد مجدد مو پس از کمبود آهن توصیه می شود.

درمان بیوتین توسط روش مزوتراپی

درمان بیوتین بیشتر برای افرادی که موهای خشک و آسیب دیده دارند توصیه می شود.

بیوتین نوعی ویتامین B است که در آب محلول است. محلول مایع مستقیماً به ساقه مو تزریق می شود. این ممکن است مو را تقویت کند ، و همچنین کیفیت کلی مو را بهبود بخشد.

درمان بیوتین بیشتر با مکمل های آهن همراه می شود تا یک درمان کامل برای کمبود آهن و اطمینان از رشد مو داشته باشید.

درمان جراحی (کاشت مو)

اگر ریزش مو به مرحله پیشترفته رسیده است ، روش جراحی ممکن است در زمان کمتری آن را برطرف کند. انواع مختلفی از جراحی های پیوند وجود دارد که می تواند به بیماران کمک کند موهای از دست رفته خود را بازیابند.

برداشت نواری و FUE (استخراج واحد فولیکولار) دو نوع محبوب کاشت مو هستند. در این حالت ، فولیکول ها از ناحیه اهدا کننده خارج شده و سپس به لکه های طاس پیوند می شوند.

مکمل ها و داروهای آهن 

نیازی به گفتن نیست که ، برای درمان ریزش مو ناشی از کمبود آهن ، مهم است محتوای از دست رفته در بدن در اولین فرصت تجدید شود.

با توجه به سطح هموگلوبین بیمار ، انواع مختلفی از مکمل های آهن می تواند تجویز شود. بیشتر مکمل ها حاوی مقدار ایده آل آهن ، روی ، منیزیم ، ویتامین C ، اسید فولیک و سایر مواد مغذی مهم مورد نیاز برای بدن ما هستند. برای آگاهی از مقدار مناسب داروهایی که باید مصرف کنید می توانید با پزشک مشورت کنید.

محصولات رشد مجدد مو

در حالی که محصولات زیادی برای رشد مجدد مو در بازار وجود دارد ، فقط تعداد معدودی از آنها می توانند نتایج مطلوب را ایجاد کنند.

اگر ریزش مو خفیف باشد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند ماینوکسیدیل (Rogaine) یا فیناستراید (فین پشیا) را تجویز کند.

انواع مختلف سرم ، ژل ، شامپو و سایر محصولات مویی حاوی این داروها وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این داروهای بدون نسخه می توانید به یک پزشک مو با تجربه مراجعه کنید.

 

آیا می توان از کمبود آهن و ریزش مو جلوگیری کرد؟

علاوه بر گرفتن درمان رشد مجدد مو در کمبود آهن ، توصیه می شود در آینده از این مسئله جلوگیری کنید.

اگر فکر می کنید بدن شما از کمبود آهن رنج می برد ، می توانید این نکات را دنبال کنید:

 • تغییرات مثبتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و میوه ها ، سبزیجات ، آجیل و سایر مواد مغذی غنی از آهن را در آن جای دهید
 • اگر بدن شما قادر به جذب آهن نیست (به دلیل مشکلات گوارشی) ، فوراً تحت درمان پزشکی قرار بگیرید
 • از استفاده بیش از حد از محصولات شیمیایی که باعث آسیب بیشتر به موهای شما می شود خودداری کنید
 • بیشتر ورزش کنید و مطمئن شوید که اکسیژن تازه را تا حد ممکن دریافت می کنید. این باعث بهبود بیشتر سطح هموگلوبین در بدن شما خواهد شد
 • اگر در حال حاضر کم خونی دارید ، مطمئن شوید که همه داروها را به موقع مصرف می کنید
 • بدنتان آبرسانی کافی داشته باشد
 • از استفاده بیش از حد از سشوار و ابزارهای صاف کننده مو بر پایه گرما خودداری کنید.
 • کمبود آهن می تواند منجر به نازک شدن و ریزش مو شود ، و در صورت نادیده گرفته شدن حتی باعث الگوی طاسی می شود. درمان این بیماری شامل یک روش درمان درماتولوژیک برای رشد مجدد موهای از دست رفته و یک درمان فیزیولوژیک برای درمان کمبود آهن در بدن است.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *