آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن اثر بخش می باشد؟


تزریق بوتاکس برای میگرن

یکی از درمان های پیشگیری از میگرن سم بوتولینوم (بوتاکس) است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است. هدف این درمان پیشگیری از حمله میگرنی قبل از شروع آن است، اما اثربخشی آن به زمان نیاز دارد.

بوتاکس فقط برای بیماران مبتلا به میگرن مزمن استفاده می شود یعنی کسانی که بیش از 15 روز در ماه از سردرد رنج می برند یا کسانی که از حملات بسیار حاد و شدید رنج می برند. نحوه عملکرد بوتاکس برای بهبود میگرن به این صورت است که در نقاط خاص اطراف بافت نرم پوست سر تزریق می شود.

هنگامی که بوتاکس وارد پایانه عصبی می شود، از انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد جلوگیری می کند. این کار از فعال شدن شبکه های درد در مغز جلوگیری می کند. دکتر متخصص مغز و اعصاب همچنین گفت تزریق بوتاکس برای درمان میگرن هر سه ماه یک بار و هربار در 31 نقطه سر و همه در بافت نرم پوست سر انجام خواهد شد. می توان تزریق بوتاکس را یک‌باره انجام داد که هر جلسه فقط 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. البته باید بدانیم که فقط مقادیر کمی بوتاکس به عضلات کم عمق پوست، اطراف نواحی سر و گردن تزریق می شود.

آیا تزریق بوتاکس می تواند در درمان میگرن مزمن اثر بخش باشد؟

یکی از فواید تزریق بوتاکس این است که عوارض جانبی زیادی ندارد. گاهی اوقات بیماران ممکن است بعد از تزریق بوتاکس سردرد داشته باشند، اما این اتفاق نادر است، زیرا دوز مصرفی در هر نقطه مقدار کمی است. ممکن است دو هفته تا سه ماه پس از تزریق بوتاکس طول بکشد تا بیماران حداکثر بهبودی را مشاهده کنند.

پزشکان معمولاً داروهای خوراکی را برای بیماران در طی معاینه ها توصیه می کنند و قبل از توصیه درمان تزریقی، اثربخشی درمان دارویی را بررسی می کنند. اگر بیماران عوارض جانبی ناخواسته بخاطر مصرف داروهای خوراکی گزارش کردند یا به اشکال خوراکی درمان با علائم تکرار شونده پاسخ ندادند، تزریق بوتاکس یک گزینه جایگزین خواهد بود. این دارو برای همه گروه های سنی به جز زنان باردار قابل مصرف است. بوتاکس یک درمان طولانی مدت است. با این حال، اگر دفعات میگرن کاهش یابد، پزشکان کاهش دوز و دفعات درمان را پیشنهاد می‌کنند. همچنین بیماران همیشه می توانند در هر زمانی به درمان های دیگر روی بیاورند مانند همان مسکن‌های خوراکی.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *