PRP موی سر چیست ؟

برای اینکه بتوانیم PRP مو را تعریف کنیم ابتدا باید از اجزای خون بگوییم .

خون از دو بخش تشکیل شده است ، یک بخش مایع و یک بخش دیگر جامد . بخش مایع آن، خوناب یا پلاسما است و بخش جامد آن بخش گلبول های خون است که از گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها تشکیل شده است.

پلاکت ها از جمله مهمترین منابع فاکتورهای رشد سلولی بدن هستند و در فرآیند های مهمی همچون انعقاد خون، پاسخ ايمنی، فرآیند تولید رگ های خونی در بافت، تکثیر سلولی، و ترمیم بافت های آسیب دیده در بدن نقش دارند.

پلاکت ها این فاکتورهای رشد را در محل آسیب دیده آزاد میکنند و ادامه مسیر ترمیم با این عوامل تسریع می شود. در این پروسه زایش سلولی و بازسازی و جوانسازی سلول ها تسريع پیدا میکند

به علت نزدیک بودن عملکرد این سلول ها با عملكرد سلول های بنیادی و همسویی اثرات از آن در خیلی از جاها بعنوان ترمیم توسط سلول های بنیادی هم نام برده می شود.

پی آر پی پلاسمای غنی شده از پلاکت ها است .

 

 

PRP یک پروسه ای است که در سه مرحله انجام می شود. در مرحله اول خون شخص گرفته می شود در مرحله دوم طی یک فرآیند PRP آماده می شود و در مرحله سوم به سر شخص تزریق می شود.

پی آر پی کمک می کند گردش خون به ملکول های مو برسد و باعث قوی تر شدن و مقاوم تر موها می شود و در رشد موها کمک می کند و و در نهایت از ریزش مو جلوگیری می کند.

گاهی اوقات این روش با سایر روشهای کنترل ریزش مو یا داروها ترکیب می شود.

تا الان مطالعات مختلفی انجام شده است ، اما هنوز سند مشخصی وجود ندارد که پی آر پی باعث درمان قطعی ریزش مو هست یا خیر .

اما فرایند پی ار پی از سال ۱۹۸۰ میلادی مورد استفاده بوده است و در حل مشکلاتی مثل درمان تاندون ها و عصب ها و عضلات به کار برده شده است .

Prp چگونه انجام می شود؟

PRP یک پروسه ۳ مرحله است ای هست ، که این فرایند ۳ مرحله ای باید بین ۳ تا ۶ جلسه بنا به تشخیص پزشک مربوطه ، به فاصله یک ماه تزریق به سر شخص تکرار شود ، تا بتواند تاثیرات لازم را داشته باشد.

  • در مرحله اول خون از بازوی شخص گرفته می شود و در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می شود .
  • در مرحله دوم طی یک پروسه ۱۰ دقیقه ای ،خون اجزای مختلف خود تقسیم می شود که شامل : پلاسمای ضعیف از پلاکت ، پلاسمای قوی از پلاکت و سلول های گلبول های قرمز
  • و در مرحله سوم پلاسمای غنی و قوی از پلاکت به داخل سرنگ کشیده شده و در مناطقی از پوست سر که نیاز به رشد مو دارند ، تزریق می شود.

براساس مطالعات و تحقیقات پی ار پی می تواند به بازیابی و ترمیم مو مخصوصا بعد از کاشت مو کمک کند .

 

آیا prp روش کاشت مو است ؟

در جواب باید بگوییم که خیر ، prp نوعی روش برای کاشت مو نیست . بلکه روشی برای تقویت ، ترمیم مو و برای جلوگیری از ریزش مو است و عملا در prp کاشت مو صورت نمی گیرد.

برای فردی که موهای قسمت جلوی سر ریخته است ، نه PRP و نه مزوتراپی راه حل درمانی مناسبی است و فقط در این مورد کاشت مو می تواند کمک کند.

دکتر معمولا بعد از کاشت مو ، برای شخص prp و مزوتراپی تجویز می کنند تا موی کاشت شده ترمیم و تقویت شود و موادمغذی لازم را دریافت کند.
عوارض جانبی PRP موی سر

از آنجایی که PRP از خون شخص گرفته می شود و در سر تزریق می شود ، ریسک خاصی ندارد.

اما ممکن است زمانی که توسط پزشکان ناکاربلد و غیرمتخصص باعث خونریزی در رگ ها و یا اعصاب پوستی شخص شود و باعث حساسیت و یا ایجاد زخم و جای زخم شود.

در بعضی موارد که خیلی هم نادر هست ، ممکن است شخص دربرابر بی حسی موضعی حساسیت داشته باشد و بدن عکس العمل نشون بدهد ، که تشخیص دکتر در این شرایط خیلی مهم است.

مواردی که قبلPRP مو باید بدانیم

قبل از انجام PRP به پزشک در مورد داروها و مکمل های غذایی یا داروهای گیاهی که مصرف می کنید اطلاع بدهید.
ممکن است که وقتی به دکتر مراجعه می کنید در صورتی که به فقر آهن یا کم خونی مبتلا باشید PRP را به شما توصیه نکنند و یا اگر از افرادی باشید که خیلی سیگار مصرف می کنند یا مشروبات الکلی مصرف می کنند ، PRP پیشنهاد نشود .
اگر دکتر تشخیص بیماری های دیگری را در شما بدهد ، ممکن است درمانPRP را رد کند . بیماری هایی مثل : مشکلات مزمن سرطان ، بیماری های پوستی ، کلیوی ، بیماری هایی که برای سیستم ایمنی مناسب نیست، اگر تعداد پلاکت خون کم باشد و مشکلات خاص دیگر.

 

هزینه PRP موی سر :

بعد از تجویز و تشخیص دکتر ، تعداد جلسات PRP مشخص می شود ، ولی معمولا حداقل ۳ جلسه پیشنهاد می شود و هزینه هر جلسه در تا ۶۰۰ هزار تومان می باشد.

((پزشکان متخصصی که در تبریز PRPانجام می دهند))

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.