برای لیزر مو از کجا شروع کنم؟

قدم اول: آشنایی با لیزر موهای زائد

بسیاری از ما در مورد لیزر موهای زائد شنیده‌ایم. برخی آن را معجزه‌ای می‌دانند، برخی می‌گویند که هیچ فایده‌ای ندارد و برخی هم از لیزر و عوارضش می‌ترسند! به هر حال لیزر است و می‌توان با آن سنگ و آهن را برید! اگر آشنایی چندانی با لیزر ندارید، فکر می‌کنید که بی‌فایده است، قبلاً تجربه‌ی ناخوشایندی داشته‌اید یا جزو کسانی هستید که از عوارض و خطرات لیزر می‌ترسند، این مقاله برای شماست. در این جا هر آنچه مربوط به لیزر موهای زائد هست را بررسی کرده‌ایم، حقایق آن را گفته‌ایم و تلاش کردیم ابهام زدایی مفیدی داشته باشیم.

لیزر موهای زائد چیست؟
نمی‌خواهیم سرتان را با مباحث علمی لیزر درد بیاوریم ولی خوب است که ایده‌ای کلی از عملکرد و نحوه‌ی اثر لیزر داشته باشید.

لیزر یک پرتوی نوری است. منتها نوری که ویژگی‌های فیزیکی خاصی دارد و بسیار پرانرژی است. لیزرها در پزشکی و صنعت استفاده‌های زیادی دارند. در صنعت برای برش و حکاکی و در پزشکی از لیزر برای جراحی‌های مختلف مثل جراحی چشم (لیزیک) استفاده می‌شود.

لیزر یک دانش و فناوری است. یعنی بسته به کاربردی که دارد، می‌توان ویژگی‌های خاصی در آن لحاظ کرد و آن را برای انجام یک کار خاص بهینه‌ سازی نمود. لیزر موهای زائد دقیقاً به نحوی طراحی شده که بدون اثر گذاشتن روی قسمت‌های دیگر پوست و بدن، باعث حذف موهای زائد شود.

لیزرهای مختلفی برای حذف موهای زائد استفاده می‌شوند. فناوری‌های الکساندریت، Nd:YAG و دایود از جمله لیزرهای پرکاربرد برای حذف موهای زائد هستند. این لیزرها از نظر کاربرد باهم تفاوت دارند. مثلاً الکساندریت بیشتر برای کسانی موثر است که پوستی روشن دارند و Nd:YAG بیشتر برای پوست‌های تیره استفاده می‌شود. این تفاوت کاربردی به دلیل تفاوت خاصیت‌های فیزیکی لیزرها مثل فرکانس و طول موج است.

لیزر روی فولیکول‌ها اثر می‌گذارد. لیزر حذف موهای زائد به شکی طراحی شده که باعث داغ شدن پیاز مو و آسیب دیدن فولیکول‌ها شود. فولیکول‌ها ارگان کوچکی درون پوست هستند که موهای بدن را می‌سازند. با آسیب دیدن فولیکول و پیاز مو، رشد مو برای همیشه متوقف می‌شود.

لیزر آسیبی انتخابی وارد می‌کند. نکته‌ی قابل توجه این است که گرمای لیزر باعث آسیب دیدن و از کار افتادن فولیکول‌ها می‌شود، اما این آسیب کاملاً انتخابی است. یعنی به طور همزمان آسیبی به پوست و بافت‌های مجاور فولیکول وارد نمی‌شود. البته گاهی در اثر خطای اپراتور پوست آسیب می‌بیند. این موضوعات را در بخش عوارض لیزر موهای زائد بررسی کرده‌ایم.

لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می‌شود. این روش می‌تواند بین ۷۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد را برای همیشه از بین ببرد. برای همین از نظر علمی می‌گوییم لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می‌شود و نه حذف دائمی موهای زائد. چون در یک دوره‌ی درمانی نمی‌توانیم ۱۰۰ درصد موهای زائد را از بین ببریم. ولی آن ۷۰ تا ۹۰ درصدی که حذف شده‌اند، دیگر هیچوقت رشد نخواهند کرد.

مطالعه بیشتر

بیشتر بخوانیدببندید

قدم دوم: سوالات متداول درباره موهای زائد

لیزر چیست؟

لیزر نوعی نوراست که در طول موجی خاص تقویت شده و بسته به بافت هدف مورد نظر در موارد مختلف طول موج آن فرق می کند. در دستگاههای لیزر موی زائد این طول موج طوری تنظیم شده که نور ساطع شده توسط رنگدانه موجود در ساقه مو جذب شود.

برای درمان کامل چند جلسه لیزر و با چه فواصلی انجام می شود؟

معمولا لیزر موی زائد در سه تا شش جلسه انجام می شود که فاصله جلسات در لیزر صورت شش هفته یکبار و در مورد بدن هشت هفته یکبار می باشد. البته معمولا از جلسه سوم به بعد فاصله جلسات طولانی تر از موارد مذکور می شود.

آیا لیزر موی زائد لک یا زخم ایجاد می کند؟

خیر، در صورتی که لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت یادایود و به صورت صحیح انجام شود باعث ایجاد زخم یا تیرگی نمی شود.

آیا انجام لیزر موی زائد دردناک است؟

در مواردی که لیزر موی زائد با دستگاهی انجام شود که همزمان با لیزر سیستم خنک کننده موضع راخنک کند، میزان درد به طور چشمگیری کاهش می یابد. دستگاه لیزر الکساندرایت چنین سیستمی را دارا می باشد. ضمنا در مواردی که بیمار نسبت به درد خیلی حساس است، می تواند از کرم بی حس کننده استفاده کند.

آیا در بیمارانی که علت رویش موی زائد آنهااختلالات هورمونی است، لیزر موثراست؟

بله، در حال حاضر در تمام کسانی که با مشکل موی زائد روبرو هستند، درمان اصلی لیزر با دستگاه الکساندرایت و یا دایود می باشد. در افرادی که اختلال هورمونی دارند، معمولا به صورت متناوب از لیزر و داروهای هورمونی استفاده می شود. چون دارو به تنهائی باعث از بین رفتن موها نمی شود. بلکه فقط تا زمان مصرف حجم و ضخامت موها کاهش می یابد و باید در کنارآن حتما از لیزر استفاده شود.

آیا در آقایان هم لیزر موی زائد موثر است؟

بله، در آقایان هم لیزر موی زائد به خوبی موثر است.

آیا لیزر موی زائد فقط در زمینه زیبایی به کار می رود یا جنبه درمانی هم دارد؟

کاربرد درمانی لیزر موی زائد در مواردی است که بیمار به دنبال اصلاح دچار فولیکولیت یا به اصطلاح عامیانه جوش در محل می شود. این حالت مخصوصا در ناحیه گردن آقایان و ساق پای خانم ها شایع و در اکثر موارد به درمان های موضعی مقاوم است. در چنین مواردی تنها درمان موثر لیزر موی زائد می باشد.

مراقبت های قبل از انجام لیزر موی زائد چیست؟

از دو هفته قبل از انجام لیزر از روش های اصلاحی که باعث کندن مو می شود نباید استفاده شود. این روش ها شامل بند انداختن، استفاده از موم یا شمع و یا دستگاه اپی لیدی است. ولی بیمار می تواند دراین مدت به راحتی از تیغ استفاده کند. همچنین قبل از انجام لیزر برنزه کردن موضع مورد نظر با آفتاب یا اسپری وکرم ممنوع است. ضمنا اگر در موضع مورد نظر تیرگی شدید وجود دارد، ابتدا بایستی با مصرف داروهای ضد لک تیرگی برطرف و یا حداقل کمرنگ شود. سپس جهت انجام لیزر اقدام نماید.

مراقبت های بعد از انجام لیزر موی زائد چیست؟

بعد از لیزر توصیه می شود که بیمار به مدت چند روز از کرم ضد التهاب یا ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده کند.

آیا لیزر موی زائد زیر بغل فرد را مستعد سرطان می کند؟ آیا لیزر موی زائد شکم یا ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود؟

نور ساطع شده از هر دستگاه لیزر توسط بافت هدف خاصی جذب می شود که این بافت در لیزر اختصاصی موی زائد(الکساندرایت و دایود) رنگدانه موجود در ساقه مو می باشد. این نور حتی توسط موهای سفید که فاقد رنگدانه هستند، جذب نمی شود. بنابراین قادر به نفوذ به سایر بافت های موجود در ناحیه نمی باشد. به علاوه قدرت نفوذ نور لیزر بسیار ناچیز است. لذا به بافتهای عمقی تر موجود در محل لیزر مثل تخمدانها وغدد لنفاوی نفوذ نمی کند. پس لیزر موی زائد باعث ایجاد سرطان یا نازایی نمی شود.

آیا لیزر برای موهای طبیعی نیز قابلیت استفاده دارد؟

بله، در موارد تمایل فرد می توان از لیزر برای از بین بردن موهای ناحیه زیر بغل، شرمگاه یا موهای ضخیم در اندامها و تنه استفاده کرد.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

تعداد جلسات درمان به ناحیه مورد نظر، تراکم موها و چرخه رشد مو بستگی دارد. چرخه رشد یک فولیکول مو از 3 مرحله آناژن(مرحله فعال) کاتاژن(مرحله کندی رشد) و تلوژن(مرحله استراحت فولیکول) تشکیل شده است. اشعه لیزر در مرحله آناژن مو مؤثر است. عواملی نظیر سن، وزن، رژیم غذایی، وضعیت هورمونی و داروها روی چرخه رشد مو تاثیر می گذارند. مطالعات علمی نشان داده اند که در اغلب افراد 4 تا 8 جلسه درمان به فواصل 4 تا 8 هفته برای بدست آوردن نتیجه مطلوب لازم است. البته تعداد جلسات در هر فرد بسته به وضعیت خاص بدن وی ممکن است متغییر باشد. معمولا دستگاه های شرکت طب مارکت در جلسات کمتری درمان را انجام می دهند.

هر جلسه درمان با لیزر چقدر طول می کشد؟

مدت زمان درمان در هر جلسه به تراکم مو ها و مساحت منطقه مبتلا بستگی دارد. نواحی کوچک نظیر چانه یا پشت لب در عرض 10 دقیقه درمان می شوند؛ در حالیکه درمان نواحی وسیع تر نظیر ساق پا بیشتر به طول می انجامد.

میزان کاهش موهای زاید در پایان جلسات چقدر است؟

در پایان جلسات مقدار موهای زائد به میزان 100-80% کاهش می یابد.

نوع پوست چه تاثیری در درمان دارد؟

در کل لیزر در افرادی که پوست روشن دارند و بر روی موهای تیره و ضخیم مؤثرتر است. مطالعات نشان داده اند لیزر Nd:YAG برای پوست سبزه و لیزر Alexandrite برای پوست روشن تر بهتر اثر می کنند. دستگاه IPL توانایی درمان همه پوست ها و مو ها را دارند. فقط در موهای کاملا سفید هیچ دستگاهی تاثیر ندارد.

قدم سوم: مشاهده گالری عکس ها درباره موهای زائد

11
lizer1
120
lezar4

قدم چهارم: مشاهده قیمت ها

هزینه‌ی کلی لیزر موهای زائد به تعداد جلسات و بخش‌هایی که می‌خواهید لیزر کنید بستگی دارد. بدیهی است که هزینه‌ی لیزر موهای زائد کل بدن از هزینه‌ی لیزر پشت لب بسیار بیشتر است. نوع دستگاه نیز می‌تواند در قیمت لیزر موثر باشد. دستگاه‌های جدیدتر با سیستم‌های خنک کننده و تابشی پیشرفته‌تر موثرتر و ایمن‌تر هستند ولی هزینه‌ی بیشتری هم دارند.

هزینه لیزر کل بدن
هزینه لیزر کل بدن معمولاً بسیار ارزان‌تر از مجموع هزینه‌ی هرکدام از بخش‌های بدن به صورت جداگانه است. به علت این که در کلینیک خانه سفید برای لیزر کل بدن پکیج‌ها و تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم. هزینه لیزر کل بدن علاوه بر مواردی که گفتیم، به اندازه‌ی جثه‌ی شما هم بستگی دارد. هزینه‌ی لیزر به ویژه‌ برای آقایانی که جثه‌ی کوچکتری دارند (مجموع قد و وزن زیر ۲۶۰) کمتر است.

جهت اطلاع از لیزر موهای زائد می توانید با مراجعه به صفحه اختصاصی درمانگاه پوست از طریق شماره تلفن موجود از قیمت آن آگاه شوید.

قدم پنجم: انتخاب درمانگاه پوست برای برداشتن موهای زائد

ایرانمهر
ایرانمهر
آبرسان
آبرسان
بقایی
بقایی
پرواز
صدف
صدف
منیری

قدم ششم: دریافت نوبت و برداشتن موهای زائد

جهت دریافت نوبت می توانید با مراجعه به صفحه اختصاصی پزشک و درمانگاه پوست از طریق شماره تلفن موجود نوبت دریافت نمایید.