عوارض شستشوی صورت در حمام و با آب گرم

پوست صورت بسیار حساس است بنابراین باید نکات مهمی را هنگام شستشوی صورت رعایت کنید.

برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی پوست هنگام دوش گرفتن بهتر است از آب سرد استفاده کنید. در زمان دوش گرفتن با آب گرم هم صورت خود را از جریان آب دور نگه دارید.

پوست صورت شما حساس‌تر از پوست بدنتان است مگر اینکه از دوش گرفتن با آب سرد لذت ببرید. بهتر است صورت خود را از جریان آب دور نگه دارید.

در این قسمت از درباره معایب شستشوی صورت با آب گرم توضیح خواهیم داد، پیش از این گفتیم که بهترین روش شستشوی صورت در حمام، زیر دوش آب سرد است پس در واقع شستن صورت در حمام کار اشتباهی نیست بلکه شستن صورت در حمام با آب گرم کار اشتباهی است.

 

عوارض شستشوی صورت در حمام و با آب گرم

۱)آکنه را بدتر می‌کند

دوش گرفتن طولانی با آب گرم، روغن‌های طبیعی پوست که برای سلامت و زیبا ماندن پوست هستند را از بین می‌برد و اگر پوستتان خشک باشد، شستن صورت با آب فقط مسئله را بدتر می‌کند. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها بعد از استحمام برای از بین بردن خشکی پوست هم می‌تواند آن را در برابر آکنه و سایر عفونت‌های پوستی آسیب‌پذیرتر کند.

۲)روی رنگ پوستتان تاثیرگذار است
شستن صورت زیر دوش باعث می‌شود پوست مایل به قرمز شود. آب گرم باعث منبسط شدن رگ‌های خون روی صورت می‌شود و به مویرگ‌های شکننده آسیب می‌رساند. در این صورت ممکن است شبکه‌های مویرگی روی پوست نمایان و یا باعث بیماری پوستی روزاسه که یک بیماری پوستی شایع است بشود.

۳)باعث ایجاد چین و چروک زودرس می‌شود
احتمالا متوجه شده‌اید که پس از حمام طولانی چگونه انگشتانتان دچار چروک می‌شوند. دلیل این اتفاق این است که آب گرم رطوبت پوست را از بین می‌برد و به لایه محافظ پوست که باعث نگهداری رطوبت می‌شود آسیب می‌رساند. به همین ترتیب این امر در مورد پوست صورت شما هم صدق می‌کند که با قرار گرفتن در معرض آب گرم به طور مداوم باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

۴)باعث حساسیت بیشتر پوست سالم می‌شود
شستن صورت زیر دوش مناسب هیچگونه پوستی نیست. آب گرم روی پوست کاملا سالم، تاثیرات منفی می‌گذارد و پوست را خشک و حساس کند. بهتر است از استفاده از آب گرم خودداری کنید، به‌خصوص در ماه‌های خشک زمستان که پوست بیشتر در معرض خشکی و تحریک‌پذیری قرار دارد.

۵)باعث خارش پوست می‌شود
بسیاری از افراد بعد از حمام گرفتن طولانی کمی خارش روی پوست خود احساس می‌کنند. این احساس معمولا خفیف و کوتاه‌مدت است. اما شستن مداوم پوست صورت با آب گرم می‌تواند باعث خارش و حتی پوسته‌پوسته شدن پوست شود.