دستگاه پلکسر ( PLEXR ) چیست و روش درمان آن چگونه است؟

پلکسر که با نام علمی Plexr شناخته شده است یک روش درمانی بدون نیاز به جراحی است که جایگزین موثری برای اقدامات جراحی مانند بلفاروپلاستی (اصلاح پلک) ، لیفت صورت و گردن و جای زخم می باشد.

پلکسر یک روشی فوق پیشرفته می باشد که برای انقباض و سفت شدن پوست در فرآیندی که ۴-۲ هفته طول می کشد ، انجام می شود.

در این روش به هیچ عنوان از بخیه خبری نیست.

 

پلکسر چگونه کار می‌کند؟

افتادگی پلک‌ها و وجود کیست‌های چشمی چه خفیف و چه شدید، می‌تواند منجر به اختلال در بینایی شود.

بلفاروپلاستی یک روش درمانی است که برای از بین بردن افتادگی پلک بالا و پایین و تنظیم پوست برای بهبود زیبایی ظاهری و افزایش دامنه بینایی، مورداستفاده قرار می‌گیرد اما ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد.

خوشبختانه با پیشرفت فناوری درزمینۀ درمان‌های زیبایی یک روش درمانی بدون نیاز به جراحی با عنوان پلکسر(Plexr) ارائه شده است.

درمان غیرتهاجمی پلکسر جایگزین درمان‌های جراحی است و برای سفت شدن و لیفت کردن پلک‌ها، سفت شدن پوست زیر و اطراف چشم و همچنین سایر عارضه‌های پوستی به کار می‌رود.

این نوآوری جدید می‌تواند بدون نیاز به بیهوشی، هزینه زیاد و زمان بهبودی، به نتایج مطلوب برسد و نتایج اولیه بلافاصله بعد از درمان قابل مشاهده است.
درمان غیرتهاجمی پلکسر جایگزین درمان‌های جراحی است و برای سفت شدن و لیفت کردن پلک‌ها، سفت شدن پوست، پاک کردن جای زخم، خال و منگوله‌های پوستی و همچنین سایر عارضه‌های پوستی به کار می‌رود.
در این روش از انرژی پلاسما برای از بین بردن لکه‌های ریز پوست در امتداد چین‌های اضافی آن استفاده می‌شود بنابراین به‌طور ناگهانی پوست را منقبض و شکل آن را بهبود می‌بخشد.

دستگاه پلکسر گازهای موجود در هوا را یونیزه کرده و یک جرقه کوچک الکتریکی شبیه یک رعدوبرق کوچک ایجاد می‌کند که در لحظه تکه‌های کوچکی از پوست را می‌سوزاند.

در این روش درمانی از یک دستگاه بی‌سیم قلمی شکل با یک شاخک کوچک فلزی استفاده می‌شود که به نظر می‌رسد با پیچ و مهره‌های مینیاتوری پوست را فشرده می‌کند.

با هر ضربه‌ای که توسط نوک سوزنی دستگاه وارد می‌شود سوختگی کوچکی روی پوست ایجاد شده که باعث سفت شدن فوری پوست می‌شود.

درواقع پزشک با استفاده از دستگاه، الگویی از علامت‌های کوچک در راستای چین‌خوردگی پوست ایجاد می‌کند، همان چیزی که باعث منقبض شدن فوری پوست می‌شود.

علائم سوختگی ایجاد شده در ناحیه درمان بعد از چند روز، شروع به پوسته‌پوسته شدن می‌کنند. بعد از گذشت یک هفته یا کمی بیشتر زخم‌ها از بین رفته و پوست جدیدی زیر آن ایجاد می‌شود که باید در برابر نور UV به‌خوبی از آن محافظت شود.

 

پلکسر در نواحی زیر قابل استفاده است:

 • پلک بالایی
 • پلک پایینی
 • خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم
 • لیفت ابرو
 • چروک بالای لب
 • چانه
 • چروک گردن

 

فواید استفاده از پلکسر برای رفع چین و چروک اطراف چشم

 • ظاهر جوان‌تر
 • نتایج طولانی مدت
 • بدون نیاز به ریکاوری
 • سفت شدن پوست زیر چشم و حذف کیسه‌های چربی
 • لیفت پلک بالا
 • رفع چین و چروک زیر چشم

 

رفع چین و چروک زیر چشم با پلکسر چگونه انجام می‌شود؟

برای برداشتن پوست اضافی اطراف چشم با استفاده از پلکسر به چاقوی جراحی یا لیزر نیاز نیست. بنابراین این روش خطرات ذاتی روش‌های جراحی سنتی را از بین برده است. ۳۰ دقیقه قبل از شروع درمان از کرم بی‌حس کننده موضعی برای کاهش ناراحتی بیمار استفاده می‌شود.

در طول درمان از بیمار خواسته می‌شود چشم‌های خود را باز و بسته کند. این امر به هدایت بهتر پزشک و درمان دقیق ناحیه مورد نظر کمک می‌کند. به این ترتیب بیمار بهترین نتیجه را کسب می‌کند.

رفع چین و چروک و افتادگی پوست با پلکسر

 

عوارض پلکسر

روز بعد از انجام پلکسر درمانی بیمار می تواند به فعالیت های روزمره اش باز گردد. ایجاد اسکار از عوارض پلکسر درمانی می باشد که مختصر است و می توان آن را با آرایش پوشاند. در نتیجه نقاط حاصل از لیزر پلکسر علامت های سیاهی ممکن است ایجاد شود که خود به خود فروکش خواهد کرد. این نقاط را نباید مالش داد. چند روز بعد از رفع این علائم سیاه رنگ ممکن است نواحی قرمز رنگی ایجاد شود که آن نیز تدریجا از بین خواهد رفت.

برای جلوگیری از بروز هایپرپیگمنتاسیون بهتر است مراقبت بعد از پلکسر که توسط متخصص پوست و زیبایی توصیه می گردد رعایت شود.

 

مزایای پلکسر

 • عدم نیاز به بیهوشی یا بی حسی موضعی تزریقی
 • عدم ایجاد اسکار و نیاز به بخیه
 • بهبودی نسبتا سریع
 • پاسخ مناسب درمانی (رفع چین و چروک و متعاقب آن کلاژن سازی و جوانسازی)
 • ماندگاری طولانی (حداقل ۱۰-۵ سال)

 

جلسات و نتایج درمان

برای برخی از مشکلات یک جلسه کافی ست. ولی برای برخی دو تا چهار جلسه. مثلا برای افتادگی پلک خفیف یک جلسه و برای افتادگی متوسط یا شدید دو یا سه جلسه.

درموارد شدید ممکن است که جلسه ی چهارم هم نیاز باشد. نتایج درمان معمولا خوب و قابل قبول هستندو معمولا پایدار یا طولانی مدت هم می باشند. (بیشتر بخوانید:علل افتادگی پلک)

پوست پلکسر شده دیگر به حالت قبل برنخواهد گشت ولی به دلیل بالا رفتن سن افتادگی های جدید ایجاد می شود. پس از انجام کار زخم سطحی ایجاد شده که بین ۱ تا۲ دوهفته بهبود یافته ولی قرمزی مختصری تا مدت طولانی تری باقی میماند. نکته ی مهم ایجاد تورم نسبتا زیاد پلک ها بوده که از روز بعداز انجام پلکسر تا ۳-۴ روز خواهد بود که البته اصلا نگران کننده نیست.