در جوانسازی پوست هایفوتراپی بهتر عمل می‌کند یا آر اف فرکشنال؟


هایفوتراپی و آر اف فرکشنال

هایفوتراپی و آر اف فرکشنال هر دو از موثرترین شیوه‌های درمانی غیرجراحی و غیرتهاجمی برای سفت کردن پوست هستند که با گرم کردن پوست موجب بازسازی کلاژن در لایه‌های عمیق پوست می‌شوند.

اگرچه هر دو روش باعث کاهش چین و چروک پوست صورت خواهند شد اما در بکارگیری آنها از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود.

لذا در برخی موارد ممکن است یکی از این دو روش مناسب‌تر از دیگری باشد.

در اثر افزایش سن تغییراتی که به پیری پوست نسبت داده می‌شود عبارتند از:

  • ایجاد چین و چروک
  • افتادگی پوست
  • کاهش حجم و تحلیل بافتی
  • همچنین ایجاد اشکالاتی از قبیل لک و تیرگی های ناشی از افزایش سن و آفتاب در پوست

برای اینکه بدانیم کدام یک از این روشها در رفع این عوامل تاثیر بیشتری دارند؛ باید هر دو روش را به طور مجزا و دقیق بررسی نماییم. در ادامه با ما باشید تا از تاثیرگذاری هر دو روش بر روی پوست آگاه شوید.

 

هایفوتراپی چگونه بر پوست اثر می‌گذارد؟

هایفوتراپی به معنای درمان با امواج اولتراسوند یا فراصوت پرتوان میباشد. هایفوتراپی برای لیفت و سفت کردن پوست صورت و گردن استفاده می شود.

هایفو نسبت به سایر روشهای لیزری ،عمق نفوذ خیلی بیشتری دارد و امواج اولترا سوند در هایفوتراپی بدون آسیب به لایه اول (اپیدرم) از درم و هیپودرم می‌گذرد و مثل یک موشک نقطه زن، خیلی دقیق به لایه SMAS برخورد کرده و باعث کشیدگی عضله زیر پوست و متقابلا کشیدگی یا لیفت صورت و ابرو می‌شود، بدون آنکه به پوست و حتی عضله زیر پوست آسیب برساند.

البته به شرط آنکه انجام دهنده هایفو پزشک پوست باشد و با ساختمان پوست و با موقعیت اعصاب مهم و بزرگ لایه میانی پوست آشنا باشد.

در واقع هایفوتراپی یکی از بهترین و جدیدترین درمانها برای کشیدن و سفت کردن پوست به شمار میرود و برای لیفت پوست صورت، گردن، چانه، ابرو و … بکار برده می‌شود.

 

آر اف فرکشنال چگونه به جوانسازی پوست کمک می‌کند؟

در این روش درمانی از اشعه لیزر برای گرم کردن لایه درم پوست استفاده می‌شود. این گرما برای کمک به بهبود علائم چین و چروک و افتادگی پوست ، تولید کلاژن را تحریک می کند.

تحقیقات نشان داده است که آر اف فرکشنال روش درمانی معمولاً بی خطری است و می تواند در درمان علائم خفیف یا متوسط پیری موثر باشد.

آر اف فرکشنال با تحریک عمیق پوست، باعث تولید کلاژن بیشتر می شود.

تولید بافت جدید غنی از کلاژن باعث سفت شدن پوست، کاهش آثار اسکار، چین و چروک ها، افزایش قدرت کشسانی پوست، کاهش منافذ باز و بهبود خطوط ظریف پوست می شود و درکل شکل ظاهری پوست را به نحو مطلوبی تغییر می‌دهد.

برای دستیابی به اثر مطلوب آر اف فرکشنال، 3 تا 4 جلسه درمانی توصیه می شود. پس از جلسه دوم درمان، مشاهده نتایج چشمگیر آر اف فرکشنال آغاز می‌گردد، اما بهترین نتایج آر اف فرکشنال سه ماه پس از آخرین جلسه درمان ظاهر می شود.

 

5 تفاوت عمده آر اف فرکشنال و هایفوتراپی

با اطلاعاتی که تاکنون در ارتباط با آر اف فرکشنال و هایفوتراپی در اختیارتان قرار دادیم و پس از مطاله ادامه مطلب در مورد تفاوتهای این دو روش؛ احتمالا باید بتوانید روش مناسب جوانسازی متناسب با پوست خود را شناسایی کنید.

تفاوتهای هایفو و آر اف عبارتند از:

-اولین و آشکار ترین تفاوت این است که هایفو و آر اف برای حرارت دادن به بافت های عمیق پوست از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می کنند.

-هایفو انرژی امواج فراصوت را به صورت دقیق تر و شدید تر منتشر می کند در حالی که آر اف به صورت کلی گرما می رساند.

-هر تکنولوژی بر لایه های مختلفی (گاهی تا حدودی مشترک) از پوست اثر می گذارند. هایفو نفوذ عمیقی به پوست داشته، فراتر از لایه درم رفته و قادر است تا به لایه SMAS برسد. این در حالی است که آر اف به چنین عمقی نفوذ نمی کند.

-آر اف بر لایه های اپی درم تمرکز داشته و فراتر از لایه درم نفوذ نمی کند.در حالی که هایفو در یک جلسه انجام می شود امکان دارد آر اف به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشد.

-تعداد دقیق جلسات درمانی برای هر کدام از این روشها به نوع دستگاه استفاده شده و شرایط پوست فرد بستگی دارد. منظور از شرایط پوست مواردی از قبیل حالت ارتجاعی فعلی، صفات وراثتی، سبک زندگی و… هستند.

-استفاده از انرژی فراصوت در فرایند های زیبایی تکنیکی نسبتا جدید است. به همین دلیل، آر اف مدت زمان بسیار بیشتری در زمینه جوانسازی صورت به کار گرفته شده است.

-در استفاده از آر اف فرکشنال، علاوه بر مواردی که به طور مستقیم با جوانسازی پوست مرتبط هستند (مانند چین و چروک پوست، افتادگی پوست و …)؛ موارد دیگری نیز بهبود می‌یابد که به طور کلی به افزایش کیفیت پوست کمک می‌کنند که درمان آکنه و کاهش منافذ باز پوست از آن جمله هستند.

-لازم به ذکر است، پس از آر اف فرکشنال و هایفوتراپی، حجم از دست رفته پوست که یکی از نشانه‌های پیری است؛ جبران نخواهد شد؛ و برای آن باید به روشهای دیگری مانند تزریق ژل یا تزریق چربی متوسل شد.