درمان عروق عنکبوتی کنار بینی

درمان عروق عنکبوتی

عروق عنکبوتی کنار بینی

هنگامی که مویرگ‌های پوست درشت و گشاد شوند، قطر مویرگ‌ها نیز افزایش می‌یابد که این شرایط باعث تورم و سرخی رگ روی سطح پوست، در نواحی از بدن و صورت می‌شود؛ این اختلال پوستی را تلانژکتازی می‌نامند.

ضایعات تلانژکتازی بیشتر در نواحی اطراف بینی و چانه دیده می‌شوند که شیوع آن در زنان و کودکان بیشتر است.

در این اختلال پوستی، به دلیل آسیب رگ‌های سطحی، عروق ظاهری شبکه‌ای و قرمز به پیدا می‌کنند که این عمر باعث تورم و منبسط شدن‌ آنها نیز می‌شود.

به همین دلیل این اختلال به رگ‌های یا عروق عنکبوتی نیز معروف شده است.

این رگ‌های کوچک و آسیب دیده در سطح پاها یا صورت که رشته‌ای و نخ مانند هستند باعث تشکیل عروق عنکبوتی می‌شوند.

این رگ‌ها همراه با ظاهری رشته‌ای و شاخه‌دارند که دارای رنگ آبی، قرمز یا بنفش هستند.

عروق عنکبوتی که به رنگ‌های آبی، قرمز یا بنفش دیده می‌شودن، خطرناک یا دردناک نیستند بلکه افراد به دلایل زیبایی و جظاهری به درمان آن می‌پردازند.

اصلی ترین دلیل ایجاد عروق عنکبوتی کنار بینی

رگ‌های موجود در بدن خون را به قلب باز می‌گردانند و برای جلوگیری از بازگشت خون به سمت مخالف، دریچه رگ‌ها بعد از خروج خون بسته خواهند‌ شد.

اگر به هردلیلی، دریچه‌ها آسیب ببینند یا ضعیف شوند، خون به سمت مخالف حرکت کرده و درون رگ‌ها انباشته می‌شود.

به مرور زمان این اختلال سبب ایجاد تورم و منشعب شدن آن و پارگی رگ‌های کوچک شده؛ در نتیجه رگ‌های عنکبوتی پدیدار می‌شوند.

سایر علائم دخیل بر ایجاد رگ‌های عنکبوتی کنار بینی

این ضایعه می‌تواند خود به خود یا بر اثر اشعه UV، بیماری کلاژن، آکنه روزاسه، حاملگی، مصرف الکل، تغییر هورمون استروژن و مصرف کورتیکواستروئید موضعی بوجود بیاید. گاهی نیز رد پای وراثت در ایجاد این عروق دیده می‌شود.

روشهای از بین بردن عروق عنکبوتی بینی

رتینوئیدها

کرم‌های رتینوئیدی در درمان بیماری‌های پوستی همچنین ورید عنکبوتی موثر است و به افزایش سلامت پوست و کاهش تورم رگ‌ها کمک می‌کند. گاهی ممکن است باعث خشکی پوست، خارش و قرمزی شود.

اسکلروتراپی

در روش اسکلروتراپی با تزریق مستقیم موادی به درون رگ‌ها، عروق خونی عنکبوتی از بین می‌روند. امکان درد و ناراحتی وجود دارد اما این عوارض بعد از گذشت چند روز کاملا رفع خواهند‌شد.

لیزر درمانی

یکی از موثرترین روشهای کلینیکی از بین بردن عروق عنکبوتی کنار بینی، لیزر است.

نور قوی لیزر با از بین بردن رگ‌های ضعیف و ناکارآمد، ظاهر واریس صورت یا رگ‌های عنکبوتی را به طور کامل از بین می‌برد؛ اما گاهی لازم است این متد درمانی تکرار و تمدید شود.

درمان عروق عنکبوتی با (IPL)

دستگاه آی پی ال مشابه روش لیزر درمانی برای رگ‌های خونی عنکبوتی عمل می‌کند، اما ممکن است به چند جلسه برای دستیابی به نتایج بهتر نیاز داشته باشید.

راه‌هایی برای جلوگیری از ایجاد رگ‌های عنکبوتی

1- قرار گرفتن در مکان‌هایی با گرمای زیاد و حرارت بالا یا سونا، باعث منبسط شدن رگ‌های خونی شده و احتمال بروز آنها را افزایش می‌دهد.

2- استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، کلاه و لایه‌های اضافی می‌تواند احتمال شکنندگی رگ‌ها را تا حدی کاهش دهد.

3- همچنین وازودیلاتورها باعث پر شدن عروق خونی می‌شوند و برجسته کردن رگ‌های عنکبوتی را افزایش می‌دهند. این ماده موجود در کافئین، الکل و غذاهای تند است که سبب قرمزی رگ‌های خونی می‌شود و با زیاده روی در مصرف آنها احتمال ایجاد این ضایعات نیز افزایش می‌یابد.

دکتر مصطفی صابرمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر مصطفی صابر

دکتر مصطفی صابر در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی تبریز فارغ التحصیل شده است و 22 سال سابقه طبابت دارد و هم اکنون به عنوان پزشک پوست و مو در شهر تبریز مشغول خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *