تبریزپوست

خالکوبی یا تاتو در تبریز

تاتو پزشکی

5 فروردین 1401 586 بازدید
تبریزپوست
خالکوبی-در-تبریز

خالکوبی یا تاتو در تبریز

خالکوبی چیست؟

خالکوبی عملی است که در آن رنگدانه ها بطور دائم یا با ماندگاری طولانی در لایه ی درم که زیر لایه ی سطحی پوست است تزریق می شوند .

از دیر باز خالکوبی به منظور زیبایی یا مقاصد مذهبی انجام می شده است در قدیم این کار از طریق زدن سوزن به سطح پوست و سپس قراردادن یک مایع رنگی بر سطح پوست و جذب تدریجی ان انجام می گرفت .

تاتوی بدن

امروزه خالکوبی از طریق دستگاهی شبیه چرخ خیاطی انجام می شود که رنگهای مورد نظر رابه داخل پوست تزریق می کند .

رنگهای مورد استفاده در خالکوبی انواع و اقسام مختلف دارند و از رنگهای با منشاء گیاهی در گذشته تا جوهرهای رنگی دارای مواد زیان اور مانند سرب ، کارمیوم ، جیوه و سایر فلزات متفاوتند . حتی برخی از این رنگها برای مصرف در جوهر پرینتر مناسب هستند و برخی از ان ها ممکن است سرطان زا باشند . تا کنون هیچ رنگی تایید FDAبرای تاتو نداشته است .

بیشتر بخوانید:

عوارض تاتو کدامند؟

مهمترین عارضه تاتو آلودگی های خونی است . اگر سوزن تاتو یکبار مصرف نباشد و وسایل کار ضد عفونی نشده باشند و قبلا برای شخص آلوده مصرف شده باشند ، احتمال ابتلا به انواع بیماری ها از جمله ایدز ، هپاتیتهای CوB ، سیفلیس وسایر الودگی های میکروبی وجود دارد .

در صورت عفونت در محل تاتو ، علایم به صورت قرمزی ، تورم ، ترشح چرکی ، درد درمحل تاتو و گاه تب تظاهر می کند .از دیگر عوارض تاتو ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه و ظاهری بسیار نامطلوب در محل می باشد .

حساسیت سریع بلافاصله به رنگ تاتو و یا حساسیت پس از مدتی از انجام تاتو از دیگر عوارض تاتو می باشد. در این حالت ، احتمال ایجاد گرانولوم جسم خارجی به صورت برجستگی به شکل دانه های تسبیح وجود دارد.

برخی رنگهای تاتو در صورت ضرورت انجام MRIایجاد تورم و سوختگی در محل می کنند._ تاتوی خط چشم می تواند موجب التهاب چشمی شدید و عفونت ملتحمه شود.

 

نکاتی که باید قبل از انجام تاتو در نظر داشت

ابتدا تصمیم خود را در زمینه ی تاتو خوب مرور کنید. به شخصه کمتر کسی را دیده ام که پس از انجام تاتو از این کار پشیمان نشده باشد.

پس از انجام خالکوبی در صورتی که هیچ یک از عوارض فوق رخ ندهد و صرفا فرد از انجام تاتو پشیمان شود و تصمیم به پاک کردن آن بگیرد، در بهترین حالت پس از پاک کردن تاتو با لیزر هاله ای از تاتو باقی خواهد ماند.

مکانی معتبر را جهت تاتو انتخاب کنید. حین انجام تاتو خونریزی رخ می دهد ، احتمال ابتلا به انواع بیماریهای عفونی به ویژه بیماریهای خطرناکی مانند ایدز ، هپاتیت B C، کزاز و بیماری سل وجود دارد. لذا مطمئن شوید که در ان مکان از وسایل زیر استفاده می کنند.

1.اتوکلاو : این وسیله برای ضد عفونی وسایل که غیر قابل دور ریختن هستند استفاده می شود. اگر در محل تاتو اتوکلاو نباشد به دنبال جای دیگر بگردید.
2. ضد عفونی کننده شیمیایی جهت وسایل بزرگ
3. سوزن استریل که باید از ظرف مهر وموم شده خارج شود.
4. جوهر باید در یک ظرف یکبار مصرف ریخته شده و باقی جوهر دور ریخته شود.
5.دستکش جراحی جدید : فردی که خالکوبی می کند برای شروع به کارشما باید یک جفت دستکش استریل جدید بپوشد و اگر حین کار یک شیئ غیر… مانند دستگیره و تلفن را لمس کند باید دستکش جدید بپوشد.

بدلیل عوارض خطرناک و نزدیک بودن محل تاتو با چشم، تاتوی خط چشم به هیچ عنوان توصیه نمی شود.پس از اتمام تاتو استفاده از ترکیبات انتی بیوتیک موضعی و رعایتهای لازم برای جلوگیری از عفونت محل تاتو توصیه می شود.

 

روشهای پاک کردن تاتو کدامند؟

برای این کار از روشهایی مانند لیزر، جراحی و سایش پوست استفاده می شود. اگرچه عوارض این روشها کم است ولی شامل تغییر رنگ پوست، اسکار، عفونت و پاک نشدن کامل تاتو و احتمال بروز حساسیت می باشد .

پاک کردن تاتو بدن

 

توصیه های نهایی در ارتباط با تاتو

از تصمیم خود برای تاتو مطمئن شوید . مکانی کاملا بهداشتی و دارای شرایط مطلوب را انتخاب کنید . از تاتوی خط چشم خودداری کنید .

اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *