تأثیر مزوتراپی بر لاغری

اخیراً روش مزوتراپی لاغری طرفداران زیادی پیدا کرده است. این روش، تقریباً برای تمام قسمت‌های بدن که چربی ذخیره کرده‌اند، قابل انجام است؛ اما اکثراً برای بخش‌هایی مانند شکم، باسن، بازوها و پاها کاربرد دارد. پس از تزریق، مواد مزوتراپی سلول‌های چربی را هدف قرار می‌دهد. در نتیجه این چربی‌ها شروع به آب شدن کرده و در اکثر مواقع برای همیشه از بین می‌روند.

مزوتراپی لاغری در حال حاضر به‌عنوان جایگزینی مناسب برای لیپوساکشن شناخته‌شده است. مزایای مزوتراپی بیش از لیپوساکشن است، مثلاً درد کمتری دارد و همچنین غیرتهاجمی است. همچنین زمان بهبودی به‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر است؛ بنابراین افراد می‌توانند نتایج مشابهی را بدون نیاز به دست کشیدن از کار و فعالیت‌های اجتماعی به دست آورند.

 

روش انجام مزوتراپی لاغری

مزوتراپی لاغری روشی با حداقل تهاجم برای لاغری می‌باشد. این روش می‌تواند برای از بین بردن و حذف چربی‌های اضافی از طریق تزریق مواد شیمیایی به زیر پوست و ناحیه درمان نیز باشد .مزوتراپی متشکل از آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و ماده‌ای مشتق شده از سویا (گیاه) به نام فسفاتیدیل کولین که اصلی‌ترین ماده شیمیایی موجود در روغن است، می‌باشد.

ماده شیمیایی موجود در محلول مزوتراپی (فسفاتیدیل کولین) کاملاً ماده‌ای بی‌خطر است. اکثر پزشکان از دوز بالای این ماده در درمان کلسترول بالا استفاده می‌کنند.

سوزن برای تزریق مزوتراپی خیلی نازک می‌باشد که در اندازه سوزن‌هایی که در طب سوزی استفاده می‌شود می‌باشد. قبل از تزریق مزوتراپی محل درمان را بی‌حس می‌کنند. موقع تزریق نیز سوزش خفیفی ایجاد می‌شود که قابل تحمل است.

بعد از انجام تزریق در محل چربی‌های اضافی، پیوند مولکولی چربی‌ها در هم می‌شکنند و چربی تجزیه می‌شود و از حالت جامد به مایع تبدیل می‌شود. مدت انجام عمل مزوتراپی در حد معمول حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه می‌باشد.

بدن بعد از گذشت چند هفته از تزریق ضایعات چربی را از طریق سیستم‌های تصفیه مانند کبد و روده‌ها خارج می‌کند. در چهار هفته اکثر بیماران نتایج بهبود را مشاهده می‌کنند.

نواحی تحت انجام لاغری با مزوتراپی

روش لاغری با مزوتراپی را می‌توان در نواحی مختلف بدن از جمله بازوها،چانه،شکم و پاها به کار برد.

مزوتراپی هم به عنوان روشی برای از بین بردن ذخایر چربی که با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی‌روند و هم به عنوان یک روش مؤثر برای درمان سلولیت استفاده می‌شود.

بر خلاف لیپوساکشن قدیمی که در آن سلول‌های چربی از بدن خارج می‌شوند در مزوتراپی که برای درمان بازوهای آویزان، چربی شکم و غبغب قابل استفاده است در اثر تزریق‌ها دیواره‌های سلول‌های چربی شکسته شده و به بدن اجازه داده می‌شود که چربی‌های اضافه را از بدن خارج کند.

بازوها

در برخی افراد بخش‌های خاصی از بدن حتی با وجود سختگیرانه‌ترین رژیم‌های غذایی در برابر لاغر شدن مقاومت می‌کنند. بالا و پایین بازوها اغلب شامل این خصوصیت می‌باشند. کسانی که در تلاش برای سفت کردن بازوهایشان ناموفق بوده‌اند، می‌توانند از درمان ساده مزوتراپی برای رهایی از چربی اضافه در بازوها استفاده کنند.

شکم

افرادی که در قسمت میانی بدن خود اضافه وزن دارند، می‌دانند که رهایی از این ظاهر ناخوشایند حتی با سختگیرانه‌ترین رژیم غذایی و انجام ورزش، کار بسیار طاقت‌فرسایی است. به همین دلیل، مزوتراپی روشی رایج برای از بین بردن چربی شکم است.

چانه

حتی در بدنی که تناسب اندام خوبی وجود دارد، غبغب می‌تواند منجر به ایجاد ظاهری چاق شود. از آنجایی که چربی اضافه در ناحیه چانه در برابر همه‌ی روش‌های کاهش وزن مقاومت می‌کند، مزوتراپی غبغب که از طریق تزریق انجام می‌شود، روشی مناسب و بی‌خطر برای دستیابی به ظاهری متناسب‌تر و خوش‌تراش‌تر است.

پاها

نواحی داخلی و خارجی ران‌ها به شدت مستعد ابتلا به سلولیت که تجمع ناهموار چربی در زیر پوست است، هستند. از بین بردن سلولیت از این قسمت بدن می‌تواند دشوار باشد. خوشبختانه مزوتراپی مبتنی بر سویا را می‌توان به‌طور مستقیم در این ناحیه اعمال کرد. این محلول به صورت مؤثری دیواره‌ی سلول‌های چربی را می‌شکند در نتیجه بدن می‌تواند به طور طبیعی ضایعات را از بدن خارج کند.

سلولیت
درمان با مزوتراپی سابقه‌ای مؤثر در صاف کردن و برطرف کردن سلولیت دارد. سلولیت به‌صورت نواحی دارای فرورفتگی به شکل پوست پرتقال است که اغلب در باسن و پاها بروز پیدا می‌کند. با استفاده از مزوتراپی پوست در ناحیه‌ی تحت درمان سفت و کشیده شده و به طور محسوسی ظاهر سلولیت بهبود پیدا می‌کند.

 

افراد نامناسب جهت مزوتراپی لاغری

زنان باردار و شیرده، افراد مبتلا به دیابت، سرطان فعال، عارضه‌های کبدی و کلیوی، مشکلات قلبی، افراد مبتلا به عفونت فعال و کمبود و نقص ایمنی و … کاندیدهای مناسبی برای انجام این روش درمانی نیستند.

 

عوارض مزوتراپی لاغری

افرادی که مزوتراپی لاغری انجام داده‌اند بر این باورند اگر درمان تحت نظر یک پزشکم جرب انجام شود، ریسک درمان به حداقل می‌رسد.

برخی اثرات جانبی مطرح شده عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع
 • درد
 • حساسیت
 • ورم
 • خارش
 • قرمز‌شدن پوست
 • کبود‌شدگی
 • برآمدگی در محل تزریق
 • تیره شدن پوست
 • جوش
 • عفونت
 • باقی ماندن جای‌زخم

مدت ماندگاری نتایج مزوتراپی لاغری

در صورتی که پس ازانجام مزوتراپی لاغری به افزایش وزن زیاد گرفتار شوید، چربی‌های از بین رفته مجدداً به نواحی تحت درمان باز خواهند گشت. از این رو داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل و انجام ورزش‌های هوازی و غیرهوازی مناسب به همراه مزوتراپی عالی‌ترین تأثیرات دائمی و طولانی‌مدت را ظاهر می‌سازد و برای حفظ تأثیرات و نتیجه‌ی درمان، ضروری هستند. شایان ذکر است که مزوتراپی لاغری موضعی برای افراد که دچار چاقی و اضافه وزن زیاد هستند جوابگو و نتیجه بخش نخواهد بود.