تبریزپوست
تبریزپوست
بهترین روشهای جوانسازی پوست

بهترین روشهای جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

امروزه جوانسازی پوست با روشهای نوین و موثری صورت می‌گیرد و به بهبود کلی پوست منجر می‌شود.

یکی از موثرترین عوامل ایجاد پیری در پوست بعد از افزایش سن و ژنتیک، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است.

از عوامل دیگر، می‌توان به وراثت، بیماری‌های پوستی، شرایط آب و هوایی منطقه محل سکونت، استرس و … اشاره نمود.

جمیع این عوامل می‌توانند به ناهماهنگی‌هایی در پوست صورت یا بدن منجر شوند.

این ناهماهنگی‌ها از قبیل اسکار و جای زخم، تغییر در رنگ‌دانه‌های پوست، کک و مک، چین و چروک و جای جوش به شکل تغییر رنگ و تغییر سطح در پوست و سایر موارد می‌باشد. به علاوه پوست صورت، به مرور زمان و قرار گرفتن در معرض عوامل یاد شده، خاصیت کشسانی و سفتی، رطوبت و درخشندگی طبیعی خود را نیز از دست می‌دهد.

به همین جهت، جوانسازی پوست به یکی از دغدغه‌های افراد در زندگی امروز تبدیل شده و جزو پرطرفدارترین اقدامات در زمینه پوست به حساب می‌آید.

به همین جهت با سرعت هرچه بیشتر روشهای جدیدی هم برای جوانسازی ابداع می‌گردد.

در ابتدا باید تاکید شود با وجود روشهای مختلفی که برای جوانسازی پوست وجود دارد، انتخاب روش مناسب برای هر شخص و هر پوستی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.این انتخاب می‌تواند توسط پزشکی که در این زمینه تجربه کافی دارد صورت گیرد و با استفاد از مهارت او به مرحله اجرا در آید.

 

بهترین روشهای جوانسازی پوست 

روشهای جراحی و تهاجمی

روشهای جراحی همانطور که می‌دانید شامل اقدامانی می‌شوند که تهاجمی بوده و فرد را دچار عوارض و دوران نقاهت طولانی می‌کند. البته در صورتی که این روشها درست اجرا شوند از تاثیرات چشمگیر و سریعی که دارند نمی‌توان چشم پوشی کرد.

این روشها هم طرفداران خاص خود را دارند و با توجه به شرایط فرد می‌توانند اجرا شوند. لیفت صورت به روش جراحی یکی از این روشها است.

روشهای تزریقی

پیش‌تر به توضیحات کاملی در این زمینه پرداخته‌ایم و در این بخش به اشاره مختصر این روشها بسنده می‌کنیم. تزریق فیلر و تزریق چربی دو روش بسیار رایج و پرطرفدار در جوانسازی پوست به شمار می‌روند.

تزریق ژل و چربی با هدف افزایش حجم یا جایگزینی حجم از دست رفته به دلایل مختلف، کاهش چین و چروک‌های سطح پوست و فرم بهتر در پوست انجام می‌شوند.

تزریق بوتاکس نیز از دیگر روشهای جوانسازی پوست است که برای رفع خطوط در مناطقی مانند میان دو ابرو، پیشانی، اطراف چشم، خطوط روی بینی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لایه‌برداری

در جوانسازی پوست صورت با لایه‌بردارهای شیمیایی با هدف برطرف کردن چین و چروک و جوانسازی پوست، یک محلول اسیدی، معمولا گلیکولیک اسید یا تری کلرواسیتیک اسید روی پوست مالیده شده، سلول‌های پوست را شل کرده و لایه‌های بالایی اپیدرم را بر می‌دارد.

تاثیر این روش بر اساس عمق نفوذ ماده‌ی لایه‌ بردار متفاوت است که نوع و قدرت محلول مورد استفاده، آن را تعیین می‌کند.

این روش در برطرف نمودن لکه‌های پیری، بد رنگی و جلوگیری از رشد بافت‌های مستعد سرطانی شدن و محو کردن اسکارهای سطحی استفاده می‌شود.

پس از لایه‌برداری، به وضوح تغییراتی در شفافیت و شادابی پوست مشاهده می‌شود که می‌تواند حس خوبی به فرد بدهد.

محرک‌ها

محرک‌ها شامل مزولیفت، رادیوفرکوئنسی، و انواع لیزر جوانسازی و امواج اولتراسوند می‌شوند.

در تمام این روشها گرما ساختارهای قبلی‌ کلاژن را تخریب کرده کلاژن‌سازی جدید را در بافت‌های زیرین پوست ایجاد می‌کند.

البته محدودیت‌هایی هم وجود دارد؛ مثلا لیزرها تا حدی عمق نفوذ دارند یا رادیوفرکوئنسی نیاز به درجه گرمایی خاصی دارد و ممکن است عوارضی داشته باشد که البته میزان این عوارض در روشهای جدیدتر به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یافته است. آراف فرکشنال از این دسته از اقدامات جوانسازی است.

از روشهای دیگری که در این تقسیم بندی می‌گنجد، می‌توان به هایفوتراپی، لیزر کیوسوئیچ، پلاسما جت یا پلکسر نیز اشاره نمود.

اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *