تبریزپوست
تبریزپوست

آیا داشتن پوست چرب از پیری پوست جلوگیری می‌کند؟

پوست چرب

پوست صورت و بدن از نظر ساختار و جنس، در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی از افراد پوست چربی دارند، برخی دیگر پوستشان خشک است و البته انواع دیگری از پوست هم وجود دارد که موضوع بحث ما نیست. آنچه در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت این است که آیا پوست چرب دیرتر دچار پیری خواهد شد؟!

 

مشکلات پوست چرب

جدا از بحث پیری پوست، افرادی که پوستی چرب دارند با عوارضی مانند باز بودن بیش از حد منافذ، براق بودن پوست و اغلب مستعد ایجاد آکنه و جوش مواجه هستند. با این وجود طبق باور عامه، افرادی که پوست چرب دارند با وجود مشکلاتی که در این نوع پوست وجود دارد؛ پیری و چین و چروک دیرتر به سراغ آنها خواهد آمد. آیا چنین چیزی واقعیت دارد؟
پاسخ کوتاه و مختصر به این سوال آن است که پوست چرب هم پیر می‌شود ولی پیری در این نوع پوست مختص خودش است.

پیری پوست با چه علائمی همراه است؟

روند پیری در پوست با علائم و نشانه‌های زیادی همراه است که یکی از آنها ایجاد چین و چروک می‌باشد؛ اگرچه اغلب یکی از مهمترین آنها محسوب می شود.

دیگر نشانه‌های پیری پوست عبارتند از:

  • تغییرات رنگدانه‌ای
  • نازک شدن پوست
  • افتادگی پوست
  • کاهش استحکام و خاصیت کشسانی پوست

همه علائم عنوان شده، بسته به ژنتیک و میزان مراقبت از پوست، با افزایش سن ایجاد می‌شوند زیرا الیاف کلاژن و الاستین که وظیفه پشتیبانی و حفظ ساختار پوست را بر عهده دارند؛ با تغییرات سنی پوست، تجزیه شده و از بین می‌روند.

همچنین دلیل ایجاد چین و چروک خشکی یا چربی پوست نیست، بلکه تغییرات ساختاری پوست و کاهش کلاژن سازی، موجب پیدایش این خطوط می‌شود. به بیان ساده تر پیری پوست متاثر از نوع پوست نیست بلکه عواملی مانند افزایش سن، سبک زندگی، حالت و حرکات تکراری صورت، نیروی کشش جاذبه و به عنوان عاملی تاثیرگذار، آسیب‌های ناشی از نور خورشید است که در این امر دخالت مستقیم دارد.

تفاوت پوست چرب و خشک در ایجاد چین و چروک‌ها

از نظر ژنتیکی، پوست خشک نازک تر، با منافذ کوچکتر و با ظاهری نرم و صاف دیده می‌شود. به همین دلیل خطوط و چین و چروک ها اغراق آمیزتر به نظر می رسند. در صورتی که پوست چرب منافذ بزرگتری دارد و ضخیم تر به نظر می‌رسد. به همین جهت چین و چروک ها کمتر به چشم می‌آیند.

در مورد خطوط ناحیه چشم، نوع پوست واقعاً مهم نیست. در مطالعه 2015 در مورد چین و چروک های پوستی، نتایج نشان داد که چربی پوست با خطوط پا کلاغی کنار چشم ارتباط ندارد، و این خطوط بدون توجه به نوع پوست ایجاد می شوند.

 

پیشگیری از پیری پوست

بهترین کارهایی که می توانید برای کاهش سرعت پیری پوست در هر نوع پوستی انجام دهید؛ آن است که حتما از ضدآفتاب استفاده کنید، سیگار نکشید، رژیم غذایی سالم و خواب کافی داشته باشید. ضمن اینکه مراقبتهای مناسب پوست خود را نیز فراموش نکنید. البته برای چین و چروک های عمیقی که در نیمه تحتانی صورت ایجاد می شوند، مراقبت موضعی از پوست تفاوت عمده ای ایجاد نمی کند ، زیرا علت این خطوط عمدتا حرکات عضلانی صورت است. اما اگر به دنبال درمان چین و چروک‌ها هستید، انواع پرکننده ها مانند تزریق ژل ، و برخی روشهای لیزر جوانسازی مانند آر اف فرکشنال می توانند به شما کمک کنند.

هرکدام از انواع پوست، معایب و مزایای خاص خود را دارد، و لزوما یکی بهتر از دیگری نیست. ضمن اینکه هرکدام از ما به طور متفاوتی پیر می شویم و برای مقابله با آن نیازمند اقدامات مناسب پوست خودمان هستیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *